Gruźlica płuc

red.
16.10.2009 , aktualizacja: 14.01.2013 12:18
A A A Drukuj
Gruźlica jest choroba zakaźną, która w większości przypadków atakuje płuca

Gruźlica jest choroba zakaźną, która w większości przypadków atakuje płuca (Shutterstock)

Gruźlica to powszechnie występująca i niekiedy śmiertelna choroba zakaźna. Schorzenie może objąć układ nerwowy, limfatyczny lub naczynia krwionośne. Jednak najczęściej diagnozowaną odmianą gruźlicy jest postać płucna.
Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- uporczywy kaszel

- krwioplucie

- nocne poty i podwyższona temperatura ciała

- spadek masy ciała

Przyczyny

Zakażenie Mycobacterium tuberculosis. To specyficzna bakteria, która rozmnaża się wolno, ale jest bardzo odporna na czynniki zewnętrzne. Zarażony może latami nosić w sobie prątki, które uaktywnią się przy spadku odporności.

Przebieg

Istnieje ustawowy nakaz leczenia chorych na gruźlicę. W przeszłości była to choroba śmiertelna, dziś znamy skuteczne leki, ale należy stosować je przez ok. pół roku.

Ryzyko zachorowania

Jest większe u osób o niskim statusie ekonomicznym, alkoholików, narkomanów. W ostatnich latach częstotliwość występowania gruźlicy maleje, choruje na nią ok. 24 na 100 tys. mieszkańców Polski.

Możliwe powikłania

- płyn w jamie opłucnowej

- w jamie pogruźliczej dochodzi czasami do powstawania komórek nowotworowych

- krwioplucie

- przekształcenie się w gruźlicę lekooporną

Diagnostyka

Badanie odczynu tuberkulinowego, czyli OT, które polega na podaniu podskórnie w formie zastrzyku antygenów bakterii (tuberkulina), a po trzech dniach odczytanie wielkości nacieku wokół miejsca iniekcji. Średnica bąbla większa niż 10 mm (wynik dodatni) wskazuje na zaistniały kontakt z prątkami gruźlicy, ale nie oznacza zakażenia - może być skutkiem szczepienia. Do rozpoznania gruźlicy konieczne jest zdjęcie RTG klatki piersiowej. Potwierdzeniem diagnozy jest wykrycie prątków w badaniu plwociny lub wykrycie materiału genetycznego prątka gruźlicy w badaniu molekularnym.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX