Łupież

Łupież najczęściej wywołany jest infekcją grzybiczą

Łupież najczęściej wywołany jest infekcją grzybiczą (Shutterstock)

Łupież to choroba skóry charakteryzująca się nadmiernym łuszczeniem skóry głowy. Mimo że złuszczanie zrogowaciałego naskórka jest procesem naturalnym, to jego nadmiar może być objawem infekcji grzybiczej.
Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- pojawienie się małych, białych lub szarawych płatków na owłosionej skórze głowy, które odrywają się i spadają na ramiona i plecy

- swędzenie skóry

- przetłuszczanie się skóry głowy i włosów

- czasami wzmożone wypadanie włosów

Przyczyny

Precyzyjna przyczyna powstawania łupieżu nie jest znana. Czasami łupież towarzyszy też innym chorobom skóry, np. łuszczycy lub grzybicy. Jego występowanie może się też wiązać m.in. z zaburzeniami hormonalnymi, osłabieniem organizmu, silnym stresem.

Ryzyko zachorowania

Jest większe u młodych ludzi, ze skłonnością do przetłuszczania się skóry głowy bądź na odwrót - z przesuszoną, skłonną do podrażnień skórą.

Powikłania

Nieleczony łupież może doprowadzić do zmian zapalnych skóry głowy, a zwłaszcza wtórnego zakażenia grzybami. Sprzyja też nadmiernemu wypadaniu włosów.

Diagnostyka

Na podstawie widocznych objawów.

Leczenie

Kuracja leczniczymi szamponami przeciwgrzybiczymi, np. Nizoral, Seboklar, Squa-Med., dziegciowymi, np. Polytar, Denorex, na bazie siarki, np. Selsun. Gdy łupież nie znika, dermatolog przepisze kurację sterydową do stosowania miejscowo.Czytaj także:

Łupież pstry

Dermatolog

Gen rogowacenia skóry

Egzema

Bielactwo

Zobacz także
  • Maść Triderm działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie Świąd: przyczyny, objawy, leczenie
  • Wszawicą mogą zarazić się wszyscy Wszawica
  • Liszaj płaski Liszaj płaski
Komentarze (1)
Łupież
Zaloguj się
  • wiatraczek_lu

    0

    Co do szamponów to najskuteczniejszy jest dla mnie leczniczy pirolam, o udokumentowanym działaniu przeciwłupieżowym. Po 4 tygodniach stosowania nie ma u mnie śladu po łupieżu, włosy są wzmocnione, a skóra głowy wolna od podrażnień i zaczerwienień. A przy tym jest w przystępnej cenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: