Czerniak

Każda wyraźna zmiana w wyglądzie znamion powinna być skonsultowana z dermatologiem. Ponieważ wszystkich dokładnie nie obejrzysz i możesz mieć problemy z oceną sytuacji, odwiedzaj lekarza przynajmniej raz w roku

Każda wyraźna zmiana w wyglądzie znamion powinna być skonsultowana z dermatologiem. Ponieważ wszystkich dokładnie nie obejrzysz i możesz mieć problemy z oceną sytuacji, odwiedzaj lekarza przynajmniej raz w roku (Shutterstock)

Objawy

- czarny guzek, często otoczony czerwonym zapalnym rąbkiem

- często rozwija się w obrębie znamienia barwnikowego (pieprzyka); szczególnie niebezpieczne są znamiona o średnicy większej niż 5 mm, o nierównych brzegach i niejednolitym zabarwieniu; może rozwijać się w gałce ocznej

- świąd w okolicy zmiany

- krwawieniePrzyczyny

Zachorowaniu sprzyja nadmierne wystawianie się na promienie UV, obniżenie odporności, mechaniczne drażnienie (ucisk, tarcie, uderzenie).

Ryzyko zachorowania

Jest większe u osób o jasnej karnacji z tzw. zespołem znamion atypowych, i tych, które w dzieciństwie doznały poparzenia słonecznego; częste opalanie sprawia, że ryzyko to rośnie; zachorowalność zwiększa się z wiekiem - z upływem lat wzrasta kumulacyjna dawka promieniowania UV.

Powikłania

Przerzuty do innych narządów.

Diagnostyka

Zmianę musi ocenić dermatolog gołym okiem lub za pomocą dermatoskopu. W razie potrzeby zleci badanie histopatologiczne.

Leczenie

U dermatologa lub onkologa. We wczesnym okresie jest całkowicie wyleczalny. Podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie. W ramach profilaktyki nie powinno się przebywać na słońcu, kiedy jest ono najsilniejsze, należy stosować kremy ochronne z filtrem i usunąć podejrzane znamiona z miejsc często drażnionych (bielizną, paskiem, grzebieniem) i rzadziej oglądanych (np. z narządów płciowych).

Skomentuj:
Czerniak
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: