Zespół suchego oka

red.
03.09.2009 , aktualizacja: 26.10.2009 16:44
A A A Drukuj
Objawy

- zaczerwienienie i pieczenie oka, uczucie obecności ciała obcego

- uczucie wysuszenia spojówek, a czasem także błon śluzowych nosa i gardła

- kłujący ból oka

- gromadzenie się ciągnącej wydzieliny w kącikach powiek

- światłowstręt

Przyczyny

Zespół suchego oka jest spowodowany niedostatecznym wydzielaniem łez na tle np. zapalnym, immunologicznym, farmakologicznym czy neuropochodnym. Powoduje złuszczanie się nabłonka rogówki i spojówki gałkowej. Pozbawione nabłonka są bardziej narażone na wnikanie różnych mikroorganizmów i zakażenia. Dolegliwości nasilają się podczas przebywania w suchych albo klimatyzowanych pomieszczeniach.

Ryzyko zachorowania

Zwiększa się u ludzi starszych, u kobiet w okresie przekwitania (gdy zachodzą zmiany hormonalne), przyjmujących tabletki antykoncepcyjne; u osób cierpiących na choroby tarczycy, cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, trądzik różowaty, łojotok.

Powikłania

Zapalenie rogówki i spojówki.

Diagnostyka

Podstawowe badania okulistyczne. Wykonuje się również test Schirmera, dzięki któremu ocenia się ilość łez wyprodukowanych w ciągu 5 minut, a także test stabilności łez- sprawdzający, jak długo łza pozostaje na powierzchni oka. Badania te wykonuje się w gabinecie okulistycznym.

Leczenie

Wizyta u okulisty, który zaleci preparaty określone wspólnym mianem "sztucznych łez" (dostępne bez recepty). Leczenie obejmuje też działania oszczędzające własne łzy osoby cierpiącej na zespół suchego oka. W tym celu wprowadza się maleńkie zatyczki do kanalików łzowych, co zamyka drogę ich odpływu (dzięki temu własne łzy pozostają dłużej w oku). Stosuje się też zabieg zamykania punktów łzowych.

Profilaktyka

Wskazane jest:
- zachowanie właściwej higieny (niepocieranie swędzących oczu);

- częste wietrzenie i prawidłowe nawilżanie pomieszczeń;

- co godzina kilkuminutowe przerwy w pracy przy komputerze (np. wykonać kilka mrugnięć, kierując wzrok w odległy kąt pokoju, w którym się pracuje);

- unikać pomieszczeń z dymem papierosowym i kurzem.

Zobacz więcej na temat:

Podziel się

Zapytaj eksperta

dr n. med. Maciej Kierzkiewicz

Gastrolog radzi

Emilia Gnybek-Ciosek

Skuteczne odchudzanie

Agnieszka Iwaszkiewicz

Życie rodzinne

Katarzyna Albrecht-Stanisławska

Zdrowie małego dziecka

Michał Lew-Starowicz

Problemy seksualne

Anna Englisz i Katarzyna Faliszewska

Zdrowa dieta