Zawroty głowy - dlaczego nie należy ich lekceważyć?

03.09.2009 16:57
zawroty głowy

zawroty głowy (Shutterstock)

Zawroty głowy to tylko pozornie błaha dolegliwość. Ich obecność może być związana z udarem mózgu lub zmianami w obrębie błędnika. Nawracające i częste ataki wymagają jak najszybszej konsultacji z lekarzem specjalistą.
Zawroty głowy: objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów, które prowokują wizytę u lekarza są:

- subiektywne wrażenie wirowania, kołysania, unoszenia się ciała

- oczopląs, nudności, wymioty, szumy uszne, pogorszenie słyszenia

Zawroty głowy: przyczyny

W połowie przypadków zawroty głowy są wynikiem zaburzeń związanych z uchem wewnętrznym (m.in. otosklerozą, chorobą Meniere'a - wodniakiem błędnika lub zapaleniem błędnika) albo problemami neurologicznymi, takimi jak migrena czy udar lub przemijające niedokrwienie mózgu związane z niskim ciśnieniem krwi.

Ryzyko zachorowania

Mimo że ten rodzaj dolegliwości może pojawić się niemal w każdym wieku to znacznie częściej dotyka osoby starsze.

Możliwe powikłania

Osoby, którym dokuczają zawroty głowy mogą dodatkowo uskarżać się na:

- trudności ze skupieniem i utrzymaniem koncentracji

- zaburzenia równowagi

Zawroty głowy: diagnostyka

Pomocy należy szukać przede wszystkim u laryngologa lub neurologa. Niewykluczone, że lekarz zleci tomografię, USG naczyń szyjnych czy elektronystagmografię (badanie oczopląsu).

Zawroty głowy: leczenie

W pierwszej kolejności podaje się środki poprawiające ukrwienie, blokery receptorów histaminowych czy stymulujące tkankę mózgową. W zależności od przyczyn, stosuje się metody chirurgiczne, farmakologiczne oraz rehabilitację, która polega na pomocy w utrzymaniu równowagi.

Zobacz także
  • Bólowi zatok zwykle towarzyszy ropny katar i uczucie zatkanego nosa BÓL GŁOWY? Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy dlaczego
Komentarze (1)
Zawroty głowy - dlaczego nie należy ich lekceważyć?
Zaloguj się
  • neila82

    0

    Też mieliśmy w rodzinie problem zaburzeń równowagi. Mojej mamie towarzyszyły zawroty głowy praktycznie codziennie. Baliśmy się że kiedyś skończy się to upadkiem lub złamaniem kości. Na szczęście znalazłam stronę
    www.otolaryngology.pl/zaburzeniarownowagi/
    mama dostała skierowanie na rehabilitację do kliniki Otolaryngologicznej WUM i tak przeszła rehabilitację. Teraz wykonuje ćwiczenia samodzielnie. Do pobrania bezpłatnie. Powodzenia. Warto zapoznać się z informacjami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: