Świnka (nagminne zapalenie ślinianek przyusznych)

Świnka to choroba wirusowa przenoszona droga kropelkową. Najczęściej chorują na nią dzieci w wieku szkolnym. Choć jest całkowicie uleczalna może wywołać groźne powikłania.
Objawy

- obrzęk i bolesność jednej lub obu ślinianek przyusznych tuż za kątem żuchwy

- zwiększenie bólu po spożyciu kwaśnych pokarmów

- suchość w ustach

- objawy infekcji: gorączka, bóle mięśni

Przyczyny

Zakażenie wirusem świnki przenoszonym drogą kropelkową do dróg oddechowych; zarazić się można też poprzez kontakt z pokarmami i przedmiotami zanieczyszczonymi śliną chorego. Od wniknięcia wirusa do wystąpienia objawów mijają dwa tygodnie.

Przebieg

Wirus początkowo rozmnaża się w śliniankach, a następnie drogą krwionośną dociera do różnych części organizmu. W ślinie pojawia się od 2 do 6 dni przed wystąpieniem objawów; od chwili ich pojawienia się chory zaraża jeszcze przez 9 dni.

Ryzyko zachorowania

Najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale może również dotyczyć osób starszych.

Możliwe powikłania

- zapalenie jąder u mężczyzn, grożące niepłodnością

- zapalenie opon mózgowych

- zapalenie trzustki

- niedosłuch

Leczenie

Działania polegają jedynie na łagodzeniu objawów choroby. Powinno się unikać wysiłku i leżeć w łóżku do ustąpienia objawów. W razie gorączki można podać leki przeciwgorączkowe. Chory powinien dostawać jak najwięcej płynów (w razie dużego obrzęku może pić przez słomkę). Dieta powinna być płynna lub papkowata, lekkostrawna, z niedużą ilością tłuszczu. Potrawy łagodne w smaku, o średniej temperaturze, by nie drażnić błony śluzowej jamy ustnej, co może spowodować ból ślinianki.

Profilaktyka

Szczepionka przeciwko śwince, która nie daje jednak stuprocentowej pewności uodpornienia.Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: