Naderwanie mięśnia

Nagły ból podczas ruchu najczęściej oznacza naderwanie mięśnia

Nagły ból podczas ruchu najczęściej oznacza naderwanie mięśnia (Shutterstock)

Naderwanie mięśnia to dobrze znany uraz każdemu, kto uprawia sport. Uporczywy ból i obrzęk, które mu towarzyszą zazwyczaj nie wymagają specjalistycznego leczenia.
Objawy

- nagły ból podczas ruchu (ograniczenie ruchów wywołane jest głównie bolesnością)

- obrzęk i zasinienie

Przyczyny

Rozerwanie części tworzących mięsień włókienek i zaopatrujących je w krew naczyń, niekiedy także uszkodzenie drobnych nerwów wywołane przyłożeniem zbyt dużej siły, której mięsień nie był w stanie sprostać.

Rozpoznanie

Na podstawie objawów i badania manualnego. Gdy ból jest bardzo silny, zdjęcie RTG pozwala wykluczyć uszkodzenie kości .

Leczenie

Przez pierwsze 48 godzin zaleca się zimne okłady oraz unieruchomienie, np. przez uciśnięcie (np. elastycznym bandażem), i odciążenie uszkodzonego mięśnia - chorą kończyną nie wykonujemy żadnych ćwiczeń siłowych ani rozciągających. W przypadku nieznacznego naderwania po kilku dniach odpoczynku zaleca się delikatne napinanie mięśnia kilka razy dziennie w krótkich seriach (np. po 5 skurczów), bez obciążenia, by nie przyzwyczaił się do bezruchu. Jedną z najlepszych form rehabilitacji po urazach jest pływanie.
Uwaga! Naderwanie należy odróżniać od nadwerężenia, które polega na nadmiernym rozciągnięciu mięśnia bez przerwania jego włókien; przyczyną jest zwykle długotrwałe przeciążanie. W przypadku mięśni dwugłowych ramienia (bicepsów) u nieprzygotowanej osoby próba podniesienia dużego ciężaru spowoduje naderwanie, a kulturysty raczej nadwerężenie mięśnia .Dołącz do nas na Facebooku!

Skomentuj:
Naderwanie mięśnia
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Zaszaleć w święta to nie grzech i zazwyczaj to nie dwa szalone dni są przyczyną nadwagi i otyłości Po świętach znowu przybyło parę kilo, a diety odchudzające na ciebie nie działają? 10 powodów
  • Trening siłowy szkodzi powoduje kontuzje, gwałtowny rozrost mięśni i wymaga użycia specjalistycznych narzędzi - jak to jest naprawdę? Fakty i mity na temat treningu siłowego
  • Ruch w wodzie pozwala mięśniom się zrelaksować,odciąża kręgosłup Pływanie - poczuj się jak w stanie nieważkości
Więcej o chorobach: