Bakteryjne zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek może wywołać szereg czynników. W przypadku zakażenia bakteryjnego spojówka jest przekrwiona i obrzęknięta. Dodatkowo pojawia się ropno - śluzowa wydzielina.
Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- obrzęk i przekrwienie spojówek, czasem też powiek

- piasek pod powiekami

- wydzielina (najczęściej ropna)

- sklejenie rzęs i powiek po przebudzeniu

- wybroczyny w spojówce

Przyczyny

Zakażenie gronkowcem, paciorkowcem, maczugowcem, dwoinką rzeżączki czy dwoinką zapalenia płuc.

Ryzyko zachorowania

Zwiększa się u osób nieprzestrzegających higieny.

Powikłania

Nieleczone może rozprzestrzenić się na rogówkę i doprowadzić do trwałego obniżenia ostrości wzroku.

Diagnostyka

Jak w zapaleniu prostym. W przewlekłych stanach zapalnych wykonuje się wymaz spojówkowy, aby przeprowadzić badanie bakteriologiczne bądź mikologiczne.

Leczenie

Miejscowo maści i krople z antybiotykami lub sulfonamidami. Usuwanie wydzieliny z worka spojówkowego (przemywanie oczu).

Profilaktyka

Przestrzeganie zasad higieny.

Uwaga na chlamydie

Chlamydie mogą być przyczyną tzw. wtrętowego zapalenia spojówek u noworodków i dorosłych. U noworodków pochodzi ono z dróg rodnych matki, u dorosłych może być wynikiem zakażenia wydzieliną z organów płciowych lub zakażoną wodą w basenie kąpielowym. Chlamydie powodują też jaglicę (dawniej nazywaną także egipskim zapaleniem oczu), ciężkie zapalenie spojówek prowadzące do ślepoty. Choroba ta występuje obecnie tylko w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.Czytaj także:

Wirusowe zapalenie spojówek

Zespół Reitera

Zespół suchego oka

Irydologia

Ciało obce w oku

Więcej o:
Komentarze (4)
Bakteryjne zapalenie spojówek
Zaloguj się
 • Anna Uszyńska

  Oceniono 2 razy 0

  Zapalenie spojówek zazwyczaj z powodzeniem można wyleczyć w domu. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza i antybiotyk. Tutaj można znaleźc dokładne informacje, kiedy zapalenie spojówek leczyć w domu, a kiedy trzeba udać się do specjalisty: medyczny-blog.blogspot.com/2015/03/objawy-leczenie-i-przyczyny-zapalenia.html

 • marczelinka

  Oceniono 4 razy -2

  Ja całkiem niedawno odkryłam super krople sulfacetamid, które bardzo skutecznie radzą sobie w bakteryjnych stanach zapalnych oka. Są łatwe w aplikacji i skuteczne.

 • rhubarbor

  Oceniono 3 razy -3

  Często mam alergiczne zapalenie spojówek i też używam tych kropli, żeby się wykurować. Poza tym, że są skuteczne, to jeszcze mają bardzo rozsądną cenę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX