Drożdżyca jamy ustnej i gardła

Za drożdżycę jamy ustnej oraz gardła najczęściej odpowiada infekcja grzybicza

Za drożdżycę jamy ustnej oraz gardła najczęściej odpowiada infekcja grzybicza (Shutterstock)

Drożdżyca wywołana jest zakażeniem grzybami z grupy Candida. Czasem zdarza się, że mimo zakażenia choroba nie daje żadnych widocznych objawów.
Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- białawe plamy o wyglądzie ściętego mleka na błonie śluzowej

- nadżerki i owrzodzenia

- w kącikach ust: nadżerki, bolesne pęknięcia ("zajady")

Przyczyny

Nadmierny rozwój drożdżaków.

Ryzyko zachorowania

Większe u ludzi, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej, u niemowląt, osób chorych na celiakię, cukrzycę, ze stanem zapalnym jelita, leczonych antybiotykami lub kortykosteroidami, z obniżoną odpornością.

Powikłania

Zakażenie drożdżakowe przewodu pokarmowego lub dróg oddechowych. Istnieje też ryzyko przedostania się grzybów do krwi i wywołania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie wsierdzia.

Diagnostyka

Badanie mikologiczne na obecność grzybów.

Leczenie

Wizyta u stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W lżejszych przypadkach pomagają dostępne bez recepty preparaty, które zmniejszają ból i przyspieszają gojenie, np. Aphtin, Salumin,. Dolegliwości łagodzą; Tantum Verde, płukanki z ziół: rumianku i szałwii (działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie), mięty pieprzowej (znieczula i łagodzi), tymianku (hamuje rozwój grzybów). Niekiedy istnieje konieczność leczenia doustnego lekami przeciwgrzybiczymi.

Profilaktyka

Higiena jamy ustnej (regularne mycie zębów, wizyty u stomatologa, czyszczenie protez), dieta bogata w produkty zawierające witaminy: C (owoce, zielonolistne warzywa), A (ryby, żółtko jaja) i z grupy B (mleko, mięso, kiełki, produkty z pełnego ziarna), picie jogurtu zawierającego żywe kultury bakterii.Czytaj także:

Badania mykologiczne

Pleśniawki

Higiena jamy ustnej

800_tysiecy_Polakow_nie_ma_szczoteczki_do_zebow

Halitoza

Komentarze (1)
Drożdżyca jamy ustnej i gardła
Zaloguj się
  • aaggnniikk

    0

    Mój lekarz pierwszego kontaktu powiedział : ten typ tak ma i nie podpowiedział jak zaradzić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Grzybica można się zarazić nie tylko na basenie czy saunie. Rozwojowi zakażenia służy wysoka temperatura oraz noszenie obuwia, które nie przepuszcza powietrza   Grzybica paznokcia
  • Nie ulega wątpliwości, że na stan naszego uzębienia w pewnym sensie wpływa genetyka. Jednak na to, czy będziemy szczerbaci, mamy wpływ. Zdrowy, piękny uśmiech przez całe życie tylko dla bogatych?
  • higiena jamy ustnej - szczoteczka z naturalnego włosia Fakty i mity na temat higieny jamy ustnej
Więcej o chorobach: