Atopowe zapalenie skóry

red.
02.09.2009 12:16
A A A
Atopowe zapalenie skóry może być powikłaniem po alergii pokarmowej lub konsekwencją częstych zmian temperatury i wilgotności otoczenia

Atopowe zapalenie skóry może być powikłaniem po alergii pokarmowej lub konsekwencją częstych zmian temperatury i wilgotności otoczenia (Shutterstock)

Atopowe zapalenie skóry, nazywane także wypryskiem atopowym to schorzenie o podłożu genetycznym. Nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny pod wpływem, nawet małej ilości, alergenu wywołuje silną reakcję uczuleniową skóry.
Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- rumieniowe, sączące się, pokryte strupami zmiany. U dzieci: na twarzy, w okolicach stykających się z pieluszką, na kończynach. U dorosłych: w zgięciach łokci, kolan, powiek, szyi oraz okolicy nadgarstków

- silny świąd

Przyczyny

Alergia pokarmowa; częste zmiany temperatury i wilgotności otoczenia; środki zapachowe do zmiękczania tkanin; wełniana odzież.

Ryzyko zachorowania

Rośnie, jeśli w rodzinie ktoś cierpi na choroby alergiczne.

Powikłania

U chorych z utrzymującym się atopowym zapaleniem skóry w młodym wieku może dojść do rozwoju zaćmy.

Leczenie

Najskuteczniejszym postępowaniem jest dbałość o właściwe natłuszczenie skóry za pomocą odpowiednich maści (tzw. emolientów, np. lakobaza, diprobaza) i olejków do kąpieli. W cięższych przypadkach pomocniczo stosuje się sterydy.
Uwaga! Nie należy stosować kortykoidów na dużych powierzchniach ciała i przez długi czas, zwłaszcza u dzieci. U dorosłych dobre wyniki daje naświetlanie ultrafioletem A i B. Nie należy używać mydła do mycia zmienionych chorobowo miejsc, ograniczyć kąpiele. Podawanie leków przeciwhistaminowych (np. doksepiny lub hydroksyzyny) zmniejsza świąd i przynosi uspokojenie.Czytaj także:Zespół Sweeta

Dieta może obniżyć ryzyko astmy i alergii

Sprawdź, co cię uczula

Alergia, czyli czas na testy

Emolient

Atopowe zapalenie skóry u dziecka

Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • wero-sia3

    0

    u mnie w rodzinie nikt nie chorował na AZS, nikt nie ma alergii a córka ma mimo wszystko atopowe zapalenie... zrezygnowałam całkowicie z leków doustnych i sterydowych, pilnuję diety (córka ma alergie na mleko i orzechy) przestrzegam zasad higieny a z kremów używam Dermaveel, najbardziej naturalny jaki znalazłam a daje super efekty.

  • cecylia01

    0

    Leki przeciwhistaminowe też nie można stosować przez długi czas zwłaszcza u małych dzieci. Wg mnie w walce z azs najważniejsza jest codzienna pielęgnacja skóry. Dbanie o to żeby jej nie podrażniać. No i przede wszystkim dobry naturalny krem . Ja używam tylko kremów z ektoiną ( najlepszy jest Ecto Skin) i jakoś dajemy radę z moją córeczką:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX