Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, nazywane także wypryskiem atopowym to schorzenie o podłożu genetycznym. Nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny pod wpływem, nawet małej ilości, alergenu wywołuje silną reakcję uczuleniową skóry.
Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- rumieniowe, sączące się, pokryte strupami zmiany. U dzieci: na twarzy, w okolicach stykających się z pieluszką, na kończynach. U dorosłych: w zgięciach łokci, kolan, powiek, szyi oraz okolicy nadgarstków

- silny świąd

Przyczyny

Alergia pokarmowa; częste zmiany temperatury i wilgotności otoczenia; środki zapachowe do zmiękczania tkanin; wełniana odzież.

Ryzyko zachorowania

Rośnie, jeśli w rodzinie ktoś cierpi na choroby alergiczne.

Powikłania

U chorych z utrzymującym się atopowym zapaleniem skóry w młodym wieku może dojść do rozwoju zaćmy.

Leczenie

Najskuteczniejszym postępowaniem jest dbałość o właściwe natłuszczenie skóry za pomocą odpowiednich maści (tzw. emolientów, np. lakobaza, diprobaza) i olejków do kąpieli. W cięższych przypadkach pomocniczo stosuje się sterydy.
Uwaga! Nie należy stosować kortykoidów na dużych powierzchniach ciała i przez długi czas, zwłaszcza u dzieci. U dorosłych dobre wyniki daje naświetlanie ultrafioletem A i B. Nie należy używać mydła do mycia zmienionych chorobowo miejsc, ograniczyć kąpiele. Podawanie leków przeciwhistaminowych (np. doksepiny lub hydroksyzyny) zmniejsza świąd i przynosi uspokojenie.Czytaj także:Zespół Sweeta

Dieta może obniżyć ryzyko astmy i alergii

Sprawdź, co cię uczula

Alergia, czyli czas na testy

Emolient

Atopowe zapalenie skóry u dziecka

Więcej o:
Komentarze (5)
Atopowe zapalenie skóry
Zaloguj się
 • cybulka7700

  0

  Ja mam AZS i pojawia mi się zawsze w tym samym miejscu, koło łokcia. Czasem jak mam mocniejsze objawy to plamy mam od łokcia do ramienia. Bardzo mi to przeszkadza, bo mam takie wrażenie jakby mnie ubranie obcierało. Teraz używam kremu Nano One i uspokoiło trochę moją skórę. Przestało mnie swędzieć i nie wyglądam jakbym się czymś poparzyła.

 • klaudia_84

  0

  AZS to okropna choroba, która jest do opanowania! Oprócz standardowych leków, które przepisuje dermatolog trzeba stosować codziennie emolienty. Miejsca zmienione chorobowo i swędzące polecam (z własnego doświadczenia) smarować kremem Dermaveel, który pomimo, że nie posiada w swoim składzie sterydów, skutecznie leczy i zapobiega powikłaniom i nadkażeniom skóry.

 • liliana987

  0

  Moja młodsza siostra także używa wspomniany już EctoSkin P7. Zdecydowanie łagodzi u niej świąd i pieczenie. Poczytałam o tym specyfiku i dzieje się tak dzięki zawartości ektoiny, która także pomaga skórze w regeneracji i zapobiega powstawaniu ponownych ognisk chorobowych na skórze. Poza tym wiem, że stosuje jakiś specyficzny olejek do kąpieli ale nazwy niestety nie znam.

 • wero-sia3

  0

  u mnie w rodzinie nikt nie chorował na AZS, nikt nie ma alergii a córka ma mimo wszystko atopowe zapalenie... zrezygnowałam całkowicie z leków doustnych i sterydowych, pilnuję diety (córka ma alergie na mleko i orzechy) przestrzegam zasad higieny a z kremów używam Dermaveel, najbardziej naturalny jaki znalazłam a daje super efekty.

 • cecylia01

  0

  Leki przeciwhistaminowe też nie można stosować przez długi czas zwłaszcza u małych dzieci. Wg mnie w walce z azs najważniejsza jest codzienna pielęgnacja skóry. Dbanie o to żeby jej nie podrażniać. No i przede wszystkim dobry naturalny krem . Ja używam tylko kremów z ektoiną ( najlepszy jest Ecto Skin) i jakoś dajemy radę z moją córeczką:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX