Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
O otyłości mówi się gdy tkanka tłuszczowa przekracza 20 proc. masy ciała u mężczyzn, zaś 25 proc. u kobiet. Najczęściej dzieli się ją na pierwotną i wtórną. Pierwsza, choć zazwyczaj wynika z nieprawidłowej diety, to nie zawsze tylko ona jest tu winna. Nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne oraz tzw. czynnik środowiskowy. Zdarza się w skutek mutacji genetycznej procesy metaboliczne nie funkcjonują prawidłowo. Jedną z przyczyn znacznego przybierania na wadze może być także psychika. Ogromna część ludzi nie radzi sobie ze stresem i aby go złagodzić sięga po jedzenie. Bardzo często są to niezdrowe przekąski.
Otyłość wtórna to konsekwencja choroby. Jej występowanie może mieć związek z:
- chorobą przysadki mózgowej (np.
niedoczynnością przysadki mózgowej )
- zmianami w obrębie tarczycy (m. in. niedoczynność gruczołu)
- zmianami w jajnikach (np. otyłość może pojawić się przy
zespole policystycznych jajników (PCOS)
- chorobą nadnerczy (np. zespół Cushinga)
- uszkodzeniem podwzgórza
- niektórymi chorobami dziedzicznymi i wadami wrodzonymi, jak zespół Turnera (dotyka przede wszystkim dziewczynki i charakteryzuje się nieprawidłowym wykształceniem gonad)
Zobacz także:
Choroby, które prowadzą do otyłości
Otyłość czy to już?
Podział na otyłość pierwotną i wtórną nie jest jedynym. W zależności od rozkładu tkanki tłuszczowej mówi się o otyłości androidalnej, gynoidalnej oraz uogólnionej. Do ich rozpoznania potrzebne są trzy wartości - masa ciała, obwód tali oraz tzw. wskaźnik WHR, czyli iloraz obwodu tali do bioder. Czasem jej zakres podaje się w oparciu o
wskaźnik BMI . W tym przypadku stopień otyłości podawany jest w trzystopniowej skali:
- stopień I - 30 - 34,9 kg/m2
- stopień II - 35 -39,9 kg/m2
- stopień III - 40 i więcej kg/m2
Otyłość androidalna, czyli "jabłko"
Ten rodzaj otyłości bywa nazywany także brzuszną i potwierdza się ją w oparciu o pomiar WHR. W przypadku kobiet jest większy lub równy 0,8 u kobiet i 1 u mężczyzn. Zamiast obliczeń można po prostu zmierzyć obwód pasa. W przypadku, gdy wynik jest wyższy niż 94 u panów i 80 u pań mówi się o pierwszym stopniu otyłości brzusznej. Drugi przekroczenie odpowiednio 102 i 88 centymetrów pasie.
Gromadzenie się tkanki tłuszczowe w obrębie jamy brzusznej znacznie częściej dotyka mężczyzn, w przypadku pań może się jednak pojawić w czasie menopauzy.
Obok pokaźnego brzucha, ramiona są zaokrąglone, klatka piersiowa jest powiększona. W przypadku mężczyzn mogą powiększyć się także piersi. Nogi zazwyczaj pozostają bez zmian, zaś talia niemal całkowicie znika. Ze względu na gromadzenie tkanki tłuszczowej wokół jamy brzusznej mogą pojawić się zaburzenia w pracy płuc, serca. Zmianie ulega także metabolizm. Taka postać otyłości sprzyja nadciśnieniu, cukrzycy, chorobie wieńcowej. Więcej o otyłości brzusznej przeczytasz
tutaj .
Otyłość gynoidalna, czyli "gruszka"
Ta dotyka przede wszystkim panie i skupia się w tych częściach ciała, z których najtrudniej jest zgubić zbędne kilogramy, czyli wokół bioder i pośladków. Pozostałe partie pozostają niezmienione. O tym sposobie tycia bardzo często decydują zaburzenia hormonalne lub uwarunkowania genetyczne. W porównaniu z otyłością brzuszną nie jest ona tak groźna, jedynie ze względu na szczególne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej pozbycie się jej nie jest takie proste.
Otyłość uogólniona
To teoretycznie "najlepszy" rodzaj otyłości. U osób, u których się pojawia tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie po całym ciele. Osoby z tym typem otyłości, najczęściej już od najmłodszych lat borykają z nadmiarem kilogramów.
Bez względu na to jaki typ otyłości został rozpoznany walka z nią wygląda tak samo. Aby redukcja kilogramów była skuteczna i trwała potrzebna jest odpowiednia dieta,
aktywność fizyczna dostosowana do możliwości, ale przede wszystkim dużo cierpliwości i wytrwałości. Otyłość nie tworzy się z dnia na dzień, zazwyczaj pracuje się na nią długie lata. Niestety, odchudzanie i leczenie otyłości również musi trwać odpowiednio długo.
Czytaj także:
Zespół metaboliczny (MS)
Choroba Dercuma
Zabójcy tłuszczu - produkty, które pomogą spalić tkankę tłuszczową
Alkaptonuria, czyli wrodzone błędy metabolizmu
Odchudzanie bez diety? Sprawdź, jak to zrobić
kosmiczny_swir
Oceniono 10 razy 0
Najlepsze lekarstwo na otylosc - jesc tyle ile potrzeba i nie siedziec caly dzien na tylku. Jesli mamy lekka fizycznie prace i jemy obiad w pracy, to nie wpychac w siebie drugiego obiadu albo pizzy po pracy - wystarczy lekka kolacja. W razie podejrzen zaburzen - udac sie do lekarza.