Słoniowacizna, czyli poważne konsekwencje nieprawidłowego przepływu chłonki

Zmiany chorobowe charakterystyczne dla słoniowacizny najczęściej spowodowane są obecnością pasożyta w organizmie lub rozprzestrzenieniem się nowotworu. Prowadzą do zatrzymania przepływu limfy i powstania bardzo dużego obrzęku w punkcie, w którym pojawił się zator.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Limfa, nazywana także chłonką, to płyn tkankowy. W jego skład wchodzą m.in. woda, sole mineralne, białka oraz tłuszcze. Za jego wytwarzanie odpowiadają węzły chłonne, zaś za transport obecne we krwi limfocyty , które także stanowią jeden z jego elementów. Prawdopodobnie pod wpływem infekcji pasożytniczej ( filariozy , spotykane głównie w krajach tropikalnych, bytujące w węzłach chłonnych). Często występuje w przerzutach nowotworu sutka, który zaatakował również węzły chłonne. Słoniowacizna bywa również następstwem powikłań pooperacyjnych (nieprawidłowo zabliźniającej się tkance), lub wrodzoną nieprawidłową budową naczyń chłonnych.

Objawy i diagnoza

Zatrzymanie przepływu limfy sprawia, że obszar, w którym zostaje on zahamowany, tworzy się obrzęk i prowadzi do przerostu skóry i tkanki podskórnej. Zmiany najczęściej dotykają kończyny dolne oraz okolice krocza (przede wszystkim u mężczyzn).

Zanim w kończynach zacznie zatrzymywać się limfa i kończyny zaczną puchnąć i przybierać monstrualne rozmiary chorzy w pierwszej kolejności skarżą się na wysoką gorączkę i dreszcze . Z czasem dochodzi ból oraz duże problemy z poruszaniem. U pacjentów, głównie Azjatów czy Afrykanów, u których schorzenie wywołane jest przez pasożyta, skóra puchnie i rozrasta się w miejscu w którym bytuje nicień.

Ponieważ słoniowacizna rzadko występuje samodzielnie konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań w celu rozpoznania choroby podstawowej.

Leczenie

W łagodzeniu objawów samej słoniowacizny zaleca się noszenie specjalnych opasek i pończoch uciskowych. Dodatkowo wprowadza się farmakoterapię, opartą o leki zmniejszające obrzęk. W poważniejszych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego polegającego na mikrochirurgicznej transplantacji naczyń limfatycznych.

Czytaj także:

Układ limfatyczny

Chłoniaki

Choroba Chagasa

Powiększone węzły chłonne: nie panikuj, działaj!

Babezjoza (babeszjoza)

Więcej o: