Kostniakochrzęstniakowatość (Osteochondromatosis)

Nowotwory kości stanowią zaledwie jeden procent wszystkich nowotworów. Mogą atakować zarówno same kości jak i chrząstki stawowe. Jednym z rzadziej występujących i rozpoznawanych tego rodzaju zmian w układzie kostnym jest tzw. kostniakochrzęstniakowatość.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

U pacjentów z tym bardzo rzadkim nowotworem kości guzy powstałe z fragmentów kości lub chrząstek stawowych najczęściej zlokalizowane są w obrębie mazi stawowej. Ta lepka, pokrywająca chrząstki, substancja ułatwia "ślizganie się" a tym samym poruszanie stawów. Łagodna zmiana nowotworowa dotyka przede wszystkim kości długie, szczególnie ich końce lub punkty styku z innymi kośćmi. Rozrastający się guz nie jest bolesny, a ponieważ rośnie do zewnątrz może być dobrze wyczuwalny przez skórę.

Obecność nowotworu potwierdza badanie obrazowe, następnie zaleca się przeprowadzenie zabiegu operacyjnego oraz usunięcie guza.

Czytaj także:

Dysplazja obojczykowo - czaszkowa

Choroba Freiberga - Kohlera II (II jałowa martwica kości)

Mięsak Ewinga (Guz Ewinga)

Mięsak kościopochodny

Choroba Haglunda - Severa (Osteonecrosis)

Więcej o:
Komentarze (1)
Kostniakochrzęstniakowatość (Osteochondromatosis)
Zaloguj się
  • Ewelina Deworek

    0

    Cza ta choroba o której tutaj piszecie to dotyczy nowotwora kości? moją babcie wywiexli do szpitala i zdiagnozowali jakiegoś nowotorwa kości o trudnej nazwie a teraz sobie staram przypomnieć jaki to był ;/ ogólnie to jeszcze sprawdizłam na kilku stronach o nowotworach kości ; www.ukladu-kostnego.choroby.biz/Nowotw%C3%B3r+ko%C5%9Bci i strasznie mnie to martwi... co do tego problemu o którym piszecie to właśnie nazwa mi się jakoś kojarzy a babcia ma coś poważnego podobno ;/ mówili tez że to właśnie coś poważnego.. mam nadzieję że się wywinie :((

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX