Urazy kolan w sezonie zimowym - leczenie i zapobieganie

Nieodpowiednia technika jazdy, złe przygotowanie ogólne i niewłaściwy ekwipunek prowadzą do bolesnych uszczerbków na zdrowiu. Podczas uprawiania sportów zimowych najbardziej narażone na urazy są kolana.
Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Z roku na rok wzrasta ilość miłośników sportów zimowych. Niestety proporcjonalnie rośnie także liczba osób, które borykają się z posezonowymi kontuzjami. Co prawda sprzęt sportowy jest coraz lepszy, a stoki coraz lepiej przygotowane, dzięki czemu białe szaleństwo jest bezpieczniejsze niż kiedyś, jednak urazów nie da się uniknąć.

Skąd się biorą kontuzje?

Podczas uprawiania sportów zimowych nie mamy wpływu tylko na 20-30 % czynników powodujących urazy. Jedną z głównych przyczyn kontuzji na stokach jest jazda dzieci i osób początkujących bez nadzoru (ok. 45 %). Wprowadza to na trasie duży chaos. Spore niebezpieczeństwo powoduje także niewystarczające przygotowanie zimowych sportowców do sezonu. Ryzyko zwiększa się również, gdy prędkość jazdy nie jest dostosowana do warunków śniegowych panujących na stoku i do warunków atmosferycznych. Równie ważna jest technika jazdy, tłok na stoku oraz odpowiedni dobór sprzętu i jego przygotowanie.

Najczęstsze urazy

Szereg kontuzji, które mogą dotknąć miłośników sportów zimowych jest długi. Pośród najczęstszych urazów na stoku wyróżnić można uszkodzenia ścięgien, więzadeł, skręcenia i zwichnięcia stawów, a także złamania kości oraz stłuczenia. Snowboardziści szczególnie narażeni są na problemy z barkami i nadgarstkami. U narciarzy najbardziej narażone na urazy są kolana. Ich kontuzje stanowią ok. 40% wszystkich narciarskich problemów zdrowotnych.

Kolano jest największym stawem, łączy długie dźwignie kości udowej i piszczelowej. Wewnątrz stawu znajdują się dwa więzadła krzyżowe. Przednie hamuje ruch piszczeli ku przodowi, a tylne uniemożliwia jej przesunięcie ku tyłowi. Pozwalają one na prawidłowe funkcjonowanie łąkotek i chrząstki. Więzadła idealnie kontrolują wszystkie ruchy zachodzące w kolanie. To one powodują, że chód jest płynny, a poszczególne części składowe kolana nie ulegają przedwczesnemu zużyciu.

"Podczas jazdy na nartach stopa jest ustabilizowana w bucie, dlatego też staw kolanowy narażony jest na działanie sił skrętnych, co prowadzi najczęściej do uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego (ACL), więzadła pobocznego przyśrodkowego i łąkotki przyśrodkowej" - mówi dr Radosław Stempin, ortopeda traumatolog oraz ordynator Oddziału Ortopedycznego w NZOZ Klinice Promienistej w Poznaniu. - "Może także dojść do uszkodzenia łąkotki bocznej, więzadła krzyżowego tylnego, więzadła pobocznego strzałkowego, ścięgien mięśni zginaczy stawu kolanowego lub mięśnia czworogłowego uda."

Powrót do sprawności

W przypadku zerwania więzadła krzyżowego przedniego wybór leczenia jest zależny od kilku czynników. "Część osób nie wymaga leczenia operacyjnego. Jeśli nie ma objawów niestabilności kolana, pacjent prowadzi mało aktywny tryb życia, ma chorobę zwyrodnieniową kolana lub jest w podeszłym wieku rezygnuje się z operacji" - wyjaśnia specjalista. - "Wówczas zaleca się rehabilitację pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty".

Zabieg rekonstrukcji więzadła wykonuje się, gdy dochodzi do niestabilności, która utrudnia codzienne funkcjonowanie, a szczególnie w przypadkach, gdy osobie dotkniętej urazem zależy na aktywnym uprawianiu sportu. "Podczas operacji odtwarza się zerwane więzadło, co zapobiega uszkodzeniom innych struktur wewnętrznych kolana, łąkotek czy chrząstki stawowej. Do rekonstrukcji można wykorzystać więzadło lub ścięgno pacjenta, materiał uzyskany od dawcy z banku tkanek ludzkich lub tworzywa sztuczne" - mówi dr Stempin.

Jak uniknąć urazów?

"Żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji, zanim staniemy na stoku powinniśmy co najmniej przez dwa miesiące regularnie trenować (czytaj więcej: 12 ćwiczeń na mocne i zdrowe stawy). Popracować nad siłą i elastycznością swoich mięśni prostujących i zginających kolano, mięśni łydek, mięśni pośladkowych i przykręgosłupowych" - radzi ortopeda. Ważne są także ćwiczenia poprawiające koordynację. Najlepiej jednak przez cały rok dbać o swoją formę, regularnie uprawiając sport (czytaj więcej: Aktywność fizyczna: co ty z tego masz?).

"Warto również pamiętać o odpowiedniej diecie, zawierającej substraty tworzące chrząstkę stawową, ścięgna i mięśnie, a więc to, co odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów. W menu powinien znaleźć się nabiał, tłuste ryby, warzywa, owoce, a także produkty pełnoziarniste" - dodaje specjalista.

Czytaj także:

Stłuczenie kolana

Skręcenie stawu kolanowego

Zadbaj o stawy, to nie boli!

Więcej o:
Komentarze (13)
Urazy kolan w sezonie zimowym - leczenie i zapobieganie
Zaloguj się
 • malamikaa

  Oceniono 1 raz 1

  Ja w Krakowie mogę polecić dobry i bardzo tani rezonans. Jest on na Zachodniej 7, sprzęt nowy, wszystko szybko, sprawnie i bez kolejek. Polecam się zapisać przez stronę praktyka.info.pl. Dodatkowo jest dobry dla osób z klaustrofobią.

 • Liliana My

  Oceniono 1 raz 1

  O rany, jakiś czas temu źle zabrałam się za bieganie, na efekt długo nie trzeba było czekać - oczywiście kontuzja. Trafiłam do dobrego ortopedy (polecam dr. Piotra Krawczuka z Poznania) , który jest specjalistą od kolan i jest coraz lepiej, niedługo znowu będę biegać :-)

 • marzenablaszka

  0

  Mój mąż jest pielęgniarzem i też ma ogromną tendencję do urazów, zwłaszcza nadgarstków, kostek, stawów skokowych... Mieszkamy w Wilanowie i wszystko leczy właśnie w Cinismedzie. Zna się, i to bardzo, i mówi że mają tam najnowocześniejszy sprzęt w całej Warszawie – co przyznają sami lekarze.

 • nietoperzz

  0

  Urazy to w ogóle moja jakaś klątwa, ja nie wiem, niektórzy w moim wieku nigdy nawet kostki nie skręcili a ja ciągle coś. Mam teraz świetną rehabilitacje w Cinis Medzie w Warszawie to chociaż czuje się już sprawny jak na swój wiek :D bo normalnie jestem przed 30stką a czuje sie jak przed 60tką ;D

 • niebieskakreda

  0

  Ja też korzystałam z tego badania , na Zachodniej 7 w Krakowie akurat. Byłam bardzo zadowolona. Bardzo niska cena, szybko zrobione badanie, opis dostałam na maila, więc nie trzeba było chodzić kilka razy po odbiór wyników, no i mój lekarz bardzo chwalił, że opis jest bardzo dokładny i profesjonalny. Ja tam dzwoniłam, bo chciałam się kilka rzeczy dopytać na 698115115.

 • stas88

  0

  mnie z urazu kolana (po nauce jazdy na nartach) "wybawił" wspaniały specjalista Michał Guzek przyjmuje w Warszawie na Ursynowie, profesjonalny wywiad medyczny, diagnoza oparta badanie usg. Polecam Serdecznie

 • beataa_1976

  0

  jeśli już nabawimy się urazu to z doświadczenia mogę powiedziec, że bardzo ważna jst dobra diagnoza.. sama w takich chwilach ufam dr obuchowiczowi w krakowie. Ma ogromne doświadczenie i świetny sprzęt usg. Juz kilka razy mi pomógł, a że jestem wyjątkowo zdolna to miał okazję się wykazac :P

 • alinkamalinka25

  0

  Po niespodziankach wszelkiego rodzaju gdy istnieje ryzyko pourazowe warto sięgnąć po suplementy np Urazym www.i-apteka.pl/product-pol-44730-URAZYM-x-60-kapsulek.html lub 4flex przyspieszają one proces gojenia i rehabilitacji

 • piecz.onka

  0

  Dzięki za wskazówkę, mój ortopeda ani słowem nie spomniał o produkcie takim jak lekki gips! Ale mam w tym tygodniu jeszcze jedną wizytę, to się dopytam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX