Zespół de Quervaina: objawy, diagnoza, leczenie

Zespół de Quervaina, czyli zapalenie pochewki ścięgnistej najczęściej obejmuje kości nadgarstka. Towarzyszący schorzeniu silny ból jest konsekwencją nadmiernego napięcia lub obciążenia kończyny. Zespół de Quervaina zaliczany jest do tzw. entezopatii.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Grupa schorzeń nazywana entezopatiamii to zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśnia do kośćca. Zbyt duże napięcie lub obciążenie kończyny prowadzi do "odrywania się" od chrząstek lub pozbawionych okostnej kości pojedynczych włókien ścięgna. Zespół de Quervaina jest stanem zapalnym pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników, czyli mięśni umożliwiających prostowanie kręgosłupa lub stawu w kończynach.

Zespół de Quervaina objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia jest bardzo silny ból w okolicy nadgarstka. Ścięgna są napięte, a pochewka wyraźnie pogrubiona. W większości przypadków zespół de Quervaina powstaje na skutek urazu mechanicznego, sportowego lub długotrwałego powtarzania czynności wymagającej mocnego chwytania, przy jednoczesnym odciąganiu ręki. Czasem zdarza się, że choroba stanowi pierwszy objaw poważniejszych zmian w obrębie kości promieniowej. Zignorowanie dolegliwości może doprowadzić do obrzęku, przekrwienia oraz wysięku prowadząc do trwałego uszkodzenia.

Zespół de Quervaina diagnoza

Chorobę można potwierdzić wykonując dwa proste testy. Pierwszy z nich polega na wyprostowaniu i odwiedzeniu kciuka oraz złożeniu w pięść pozostałych palców. U osób z zespołem de Quervaina pojawia się silny ból w nadgarstku. Drugie badanie to tzw. test Finkelsteina, odchylenie dłoni ze zgiętymi palcami i schowanym kciukiem w kierunku łokcia. Ból w obrębie wyrostka rylcowatego kości promieniowej potwierdza schorzenie.

Zespół de Quervaina leczenie

Leczenie zachowawcze przynosi efekty jedynie w początkowej fazie choroby. Stosuje się wtedy częściowe unieruchomienie, łącznie z kciukiem, biegnące od przedramienia do II lub V kości śródręcza. Dodatkowo podaje się leki przciwzapalne oraz kortykosteroidy (dożylno lub za pośrednictwem jonoforezy). W sytuacji gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, wykonuje się zabieg operacyjny polegający na nacięciu pochewki. Pozwala on całkowicie wyeliminować stan zapalny i prowadzi do pełnego wyzdrowienia.

Czytaj także:

Spondyloartropatie

Łąkotka

Osteofity

Złamanie nadgarstka

Złamanie CollesaWięcej o:
Komentarze (2)
Zespół de Quervaina: objawy, diagnoza, leczenie
Zaloguj się
  • malamikaa

    0

    U mnie to wyszło dopiero na rezonansie. Ja robiłam to badanie na Zachodniej 7. Zrobiłam prywatnie, bo tam mają to badanie za 350 zł tylko i już się w ogóle nie zastanawiałam czy czekać czy robić za kasę. Po badaniu dostałam dokładny opis, więc warto. Tu jest ich strona praktyka.info.pl.

  • magdaiartur

    0

    Mój trener miał właśnie ten problem z nadgarstkiem. Miał różne zabiegi rehabilitacyjne i były dobrze dobrane, ale niestety za długo czekał z tym zanim poszedł się leczyć. I w jego akurat przypadku to pomogły zastrzyki z osocza bogatopłytkowego. Mówił, że chodził na taki zastrzyk raz na miesiąc i to wyleczyło go z tego problemu. Przy tym bardzo chwalił dr Więcka, bo on mu to robił w Krakowie. WIem, że on dzwonił pod ten numer 698115115 do rejestracji. Zawsze można się dopytać jak to wygląda u źródła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX