Zespół hiperkinetyczny serca- co to jest?

Przyspieszone bicie serca, nazywane potocznie kołataniem serce, nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę

Przyspieszone bicie serca, nazywane potocznie kołataniem serce, nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę (Shutterstock)

Zmiany chorobowe w obrębie serca najczęściej są bardzo niebezpieczne, a ich leczenie wymaga zmiany dotychczasowego trybu życia. Na szczęście nie w każdym przypadku tak się dzieje. U pacjentów z zespołem hiperkinetycznym (serce hiperkinetyczne) nie sięga się po szczególne środki ostrożności, a samo schorzenie bardzo często zanika samoistnie.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zespół hiperkinetyczny to bardzo specyficzna choroba serca. Mimo że towarzyszące jej kołatanie serce może dawać powody do niepokoju nie wymaga specjalistycznego leczenia. Serce hiperkinetyczne pojawia się w okresie dojrzewania, przede wszystkim u młodych mężczyzn. Dolegliwość charakteryzuje się zbyt szybką pracą serca, której nie towarzyszą inne, niepokojące zmiany. W większości przypadków mija samoistnie i leczenie nie jest konieczne.

Z zespołem hiperkinrtycznym serca jest związane krążenie hiperkinetyczne, które określa się jako stan, w którym, mimo niskiego ciśnienia tętniczego, objętość minutowa serca jest znaczna. Serce zwiększając częstość uderzeń i/lub silę skurczu kompensuje niskie ciśnienie układowe. Krążenie hiperkinetyczne wystepuje w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych krwi wchodzących w fazę wstrząsu septycznego (sepsa). Może również rozwinąć się w nadczynności tarczycy (przełom tarczycowy), w znacznej niedokrwistości (krew z mała ilością hemoglobiny dostarcza za mało tlenu do tkanek, serce próbuje więc zwiększyć ilość tlenu przez zwiększenie ilości dostarczanej krwi), w marskości wątroby (nadciśnienie wrotne) czy w przypadku istnienia przetok tętniczo-żylnych (połączenie żyły i tętnicy bez pośrednictwa naczyń włosowatych).Czytaj także:

Przerost lewej komory serca

Wypadanie płatka zastawki mitralnej

Przerost prawej komory serca (Przewlekły zespół płucno - sercowy)

Przełom hiperkalcemiczny

Zaciskające zapalenie osierdzia

Skomentuj:
Zespół hiperkinetyczny serca- co to jest?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Ból w klatce piersiowej oraz duszności to objawy, z którymi najczęściej zgłaszają się pacjenci chorujący na kardiomiopatię Kardiomiopatia - jej rodzaje, przyczyny i możliwości leczenia
  • Metoda leczenia choroby wieńcowej zależy od stanu chorego oraz fazy  choroby Choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca)
  • Ból w klatce piersiowej, duszność to bardzo często początek kłopotów z sercem Nabyte wady serca
Więcej o chorobach: