Dyspepsja

Dyspepsja, czy niestrawność to zespół nieprzyjemnych dolegliwości mogących wystąpić np. po zbyt obfitym posiłku. Zdarza się, że schorzenie pojawia się z nieznanej przyczyny lub jest objawem poważniejszych zmian w obrębie układu pokarmowego. Zdaniem specjalistów z powodu niestrawności cierpi blisko 30 proc. populacji.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Dyspepsja oznacza zespół dolegliwości zlokalizowanych w nadbrzuszu środkowym (dołku podsercowym). Ból, poczucie sytości oraz pieczenie najczęściej pojawią się tuż po posiłku. W zależności od wywołującego je czynnika medycyna wyróżnia dwa rodzaje choroby - dyspepsję organiczną i dyspepsję czynnościową.

Dyspepsja organiczna najczęściej występuje jako jeden z objawów m.in. wrzodów trawiennych żołądka lub dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku lub nowotworu, szczególnie raka żołądka . W niektórych przypadkach dyspepsja wywołana jest przyjmowanymi lekami np. przeciwzapalnymi.

Czynnik odpowiedzialny za pojawienie się dyspepsji czynnościowej nie jest do końca znany. Prawdopodobnie spowodowana jest ona zaburzoną kurczliwością pewnych odcinków przewodu pokarmowego, osłabioną reakcją przewodu pokarmowego na pewne bodźce zewnętrzne. Dyspepsja najczęściej dotyka osoby po 45. roku życia.

Objawy i diagnoza

Najbardziej charakterystycznymi objawami dyspepsji są uczucie sytości i pełności pojawiające się tuż po posiłku oraz zgaga. Chorym bardzo często towarzyszy ból oraz pieczenie w podbrzuszu. Dolegliwości mają charakter przewlekły i jeśli utrzymują się dłużej niż 3 miesiące konieczna jest konsultacja lekarza. Wizyty u specjalisty nie należy odkładać w sytuacji, gdy pacjent gwałtownie traci na wadze, ma nocne bóle brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia połykania oraz wymioty .

Pierwszym krokiem przy stawianiu diagnozy jest wywiad z pacjentem, na którego podstawie zazwyczaj udaje się rozpoznać typ schorzenia. W celu ostatecznego potwierdzenia wykonuje się dodatkowe badania jak endoskopię przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Leczenie

Dyspepsja leczona jest przede wszystkim farmakologicznie. Zazwyczaj podaje się środki zobojętniające oraz hamujące wydzielanie kwasu solnego oraz tzw. inhibitory pompy protonowej, czyli preparaty wykorzystywane w leczeniu zmian w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Czytaj także:

Żołądek: kapryśna sakiewka pełna kwasu

Nadkwasota żołądka

Refluks żołądkowo - przełykowy

Uchyłek Meckela (uchyłek Meckla)

Jak się przygotować do gastroskopii?

Więcej o: