Krwawienie z pochwy po stosunku - ważny sygnał ostrzegawczy

Eliza Dolecka
19.12.2014 , aktualizacja: 24.03.2015 12:24
A A A Drukuj
Skrępowanie związane z krwawieniem kontaktowym to zdecydowanie mniejszy problem niż ewentualne kłopoty ze zdrowiem

Skrępowanie związane z krwawieniem kontaktowym to zdecydowanie mniejszy problem niż ewentualne kłopoty ze zdrowiem (Shutterstock)

Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa, jeśli po seksie krwawisz z pochwy, a nawet "tylko plamisz" czy obserwujesz podbarwiony krwią śluz. Chociaż przyczyna bywa banalna, niezwiązana z twoim stanem zdrowia, nie musi jednak tak być. W ten sposób może objawiać się także zmiana nowotworowa.
Czasem trudno określić, czy krwawienie jest bezpośrednio związane z seksem, czy właśnie wtedy je zaobserwowałaś. Nie ma to większego znaczenia dla dalszego postępowania. Jeśli plamisz między miesiączkami, sprawę zawsze trzeba wyjaśnić z ginekologiem. Owszem, przyczyną mogą być zmiany hormonalne (np. drobne plamienie podczas owulacji), źle dobrane pigułki antykoncepcyjne, ale i endometrioza, polip, nadżerka, torbiel, inna zmiana nowotworowa (czytaj więcej: 12 pytań o miesiączkę ). Bywa, że sam ginekolog, podczas wizyty kontrolnej, rozpoznaje krwawienie kontaktowe, gdyż dochodzi do niego w trakcie badania ginekologicznego. Wówczas najczęściej zaleca pogłębioną diagnostykę.Krwawienie po stosunku czy miesiączce?

Zdarza, że krwawienie kontaktowe to skutek zbyt ostrego seksu. Jeśli w pochwie jest sucho, nietrudno o drobne otarcia. Najlepsze lekarstwo: dłuższa, staranniejsza gra wstępna i wsparcie w postaci lubrykantów.

Jeśli do plamień dochodzi zaraz po zakończeniu menstruacji, w rzeczywistości może się okazać, że nieco się pospieszyłaś i tak naprawdę to jeszcze "końcówka". Gdy jednak nie masz pewności, lepiej odwiedź lekarza. Rozmowa na temat fizjologii, a przede wszystkim badania profilaktyczne, przydadzą się i zdrowej kobiecie.

Wielu sprawców

Spora ilość czerwonych krwinek w wydzielinie z pochwy towarzyszy czasem infekcji bakteryjnej. Nie planuj, że ten powszechny problem (większość dorosłych kobiet dopada przynajmniej raz w życiu) wyleczysz samodzielnie, preparatami dostępnymi bez recepty. Niewłaściwie zwalczane infekcje prowadzą do nawrotowych zapaleń (także dróg moczowych), stanowią też zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży w przyszłości, a nawet płodności. Wśród infekcji bakteryjnych szczególnie groźna bywa rzeżączka, która z czasem daje na tyle dokuczliwe objawy (z gorączką i wymiotami włącznie), że raczej trafisz do lekarza. Nie ma sensu jednak pozwolić infekcji bezkarnie się rozwijać, choćby ze względu na ryzyko poważnych powikłań.

Czytaj także: Infekcje intymne: pozbądź się dolegliwości, uniknij powikłań .

W przypadku nadżerki, czyli drobnego uszkodzenia nabłonka szyjki macicy, czasem pojawia się krwawienie kontaktowe, rzadko także bóle brzucha lub "krzyża". Najczęściej jednak nadżerka nie daje żadnych objawów, jak zresztą wiele innych problemów ginekologicznych, stąd konieczność odwiedzania lekarza profilaktycznie, przynajmniej raz w roku. Postępowanie z nadżerką zależy od wielu czynników (np. rozległość zmian, wiek pacjentki), jednak z pewnością zawsze konieczna jest diagnostyka (w tym cytologia) i staranniejsza obserwacja.

Krwawienia podczas stosunku zdarzają się u kobiet, które mają polipy. To zmiany najczęściej łagodne, ale wymagające usunięcia podczas zabiegu w szpitalu, w znieczuleniu.

Rak uleczalny

Osobiste zaproszenia na badania cytologiczne, akcje społeczne i apele: wciąż niewiele się zmienia. Polki nie robią cytologii, nie chodzą do ginekologa i co roku z powodu raka szyjki macicy umiera małe miasto... Przede wszystkim dlatego, że choroba jest wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium.

Rozwijający się rak nie musi dawać żadnych objawów. Zarazem krwawienie kontaktowe to już poważny sygnał ostrzegawczy. Inne objawy to wszelkie odbiegające od normy krwawienia z pochwy, miesiączki zbyt obfite lub przedłużające się, krwawienia po menopauzie, obfite upławy, ból podczas stosunku, ból podbrzusza. Tak, każdy z tych objawów może oznaczać niegroźny, łatwy w leczeniu, kłopot. Może jednak także świadczyć o raku.

U kobiet, które badają się regularnie, a nawet tych, które nie lekceważą pierwszych, niepokojących sygnałów wysyłanych przez organizm, najczęściej cytologia pozwala wykryć dysplazję (nieprawidłowy wygląd komórek w ściankach szyjki macicy), czyli stan przedrakowy. Łagodną leczy się zachowawczo, potrzebne są także częstsze kontrole ginekologiczne. Bardziej zaawansowana wciąż nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia. Rak szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym jest uleczalny w niemal 100%.

Konsultacja: dr Marzena Dębska, ginekolog położnik, Szpital Bielański w Warszawie, Dębski Clinic

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Czytaj więcej o seksie w ciąży>

Rak szyjki macicy wciąż zabija

Dzisiaj znów odbierze życie kilku Polkom. Jest przyczyną rozległych, okaleczających operacji. Na Zachodzie profilaktyka znacznie ograniczyła nie tylko skutki choroby, ale i jej występowanie. U nas się nie udaje. Wiesz, co robić, by nie dać się rakowi?

1.Cytologia szyjki macicy, czyli badanie szybkie i bezbolesne, umożliwia:

 • rozpoznanie raka, ale niestety dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana.
 • wykrycie zmian nowotworowych w bardzo wczesnym stadium, w pełni uleczalnym. Wykonywana regularnie pozwala także stwierdzić nieprawidłowości, które dopiero w przyszłości mogą przekształcić się w nowotwór.
 • wykrycie tylko niektórych typów zmian, dlatego konieczne są również systematyczne, bardziej inwazyjne badania, by wykluczyć raka.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • Gość: ola

  Oceniono 158 razy 104

  Nie ma sensu robić jakiekolwiek badania profilaktyczne poniewż później gdy się zachoruje nie można zrobić badań bo się już skorzystało i trzeba czekać kolejne dwa lata.Przez 33 lata płaciłam składki.W ubiegłym roku pierwszy raz skorzystałam z bezpłatnej mammografii.Niestety w samobadaniu wykryłam u siebie guzek i okazuje się,że teraz nie przysługuje mi już bezpłatne badanie.Muszę czekać rok.Może przez ten rok umrę (przepraszam onkolodzy używają terminu"pacjent może zginąć").Będzie czysty zysk.Pozdrawiam pana ministra zdrowia.

 • miszon_imposibol

  Oceniono 114 razy 88

  Polskie kobiety umierają, nie dlatego że nie stosują profilaktyki tylko dlatego że są zle albo wogóle nie leczone, bo nie ma na to pieniążów. Umieramy, bo Państwu nasza smierć bardzioj się opłaca niż zycie i długie drogie terapie.

 • Gość: jankiel77

  Oceniono 119 razy 85

  po co udawać troskę o zdrowie, jeśli nie ma leczenia dla chorych na nowotwory, zwłaszcza dla tych z 50+, którzy dla muchy są za starzy; dzieci leczyć nie można bo musi być na onkologię, chorym na raka odmawia się leczenia, bo trzeba ratować dzieci, taki program mają tam na górze, niereformowalny

 • szary_user

  Oceniono 96 razy 36

  A po co gonić kobiety na badania, skoro po rozpoznaniu raka i tak czeka je wyrok śmierci, tylko rozłożony na raty.

 • miszon_imposibol

  Oceniono 64 razy 30

  wiecie, że kobieta nieubezpieczona nie może zrobić nawet darmowej cytologii?
  Te wszytskie programy profilaktyka to ściema to tylko wyciaganie kasy i przelewanie z jednego koryta do drugiego byn ajmniej nie chodzi o nasze życie.

 • Gość: gaga

  Oceniono 37 razy 25

  wlasnie pochowalam kolezanke 62lata, nie chciala sie leczyc, za duzo zachodu,czekania.....

 • Gość: Bożena

  Oceniono 16 razy 16

  hahaha jak chciałam zrobić cytologię po roku to mi powiedziano, że nie przysługuje mi dopiero za dwa lata czyli w sumie co trzy lata za darmo. Na mammografię nie dostałam skierowania bo za młoda jestem (45 lat) i w rodzinie nikt nie chorował na raka sutka

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 20 razy 14

  W teście jest błąd!
  W pkt 1 prawidłowa odpowiedź to 3, nie 2. Wiem to niestety z autopsji. A cytologia zawsze była ok.

 • Gość: Eterno Vagabundo

  Oceniono 6 razy 6

  Hej ! Wy tam na górze !
  Czy Wy to czytacie ?
  Ponoć Wy kobietom
  Życie odbieracie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX