Choroby objawiające się nadpotliwością

Pot cię zalewa niezależnie od pogody? To normalne, że się pocimy, czasem nawet obficie. Zarazem: co za dużo, to niezdrowo. Dosłownie: problem z tarczycą, nerkami, cukrzyca, a nawet choroba nowotworowa, to tylko niektóre przyczyny nadpotliwości. Bez rozmowy z lekarzem i diagnostyki - ani rusz.
Nadpotliwość, która nie jest spowodowana innym schorzeniem, uwarunkowana genetycznie ("taka uroda") sama w sobie jest problemem, głównie społecznym, który może doprowadzić nawet do depresji. Trudno bowiem nabrać dystansu do tego, że bez wyraźnej przyczyny pot nas dosłownie zalewa. Jest wiele sposobów, by sobie z nią skutecznie radzić (czytaj więcej na ten temat). Bywa jednak, że "nadprodukcja" potu to tylko objaw innego kłopotu. Bez usunięcia głównej przyczyny się nie rozwiąże, a ta może być poważna.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Zazwyczaj wtórna nadpotliwość nie jest jedynym objawem tej choroby głównej, która ją wywołała. Po innych symptomach można wstępnie namierzyć winowajcę. Rozpoznanie jednak zostaw lekarzowi. Nie ma sensu, byś dramatyzował lub bagatelizował problem prawdziwy. Te same objawy mogą towarzyszyć różnym kłopotom.

Nadpotliwość, gdy cukier spada

Obfity "zimny" pot, drżenie rąk, blada twarz, serce w galopie, niepokój, czasem zasłabnięcie nawet... Znasz to uczucie? Zdarza się nieraz tym, którzy wychodzą z domu bez śniadania. To objawy spadku poziomu cukru we krwi. Każdemu może się zdarzyć, chociaż najczęściej dopada diabetyków. Nadpotliwość, ale i przewlekłe zmęczenie, nasilone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, bywa objawem cukrzycy. Także, gdy pot czuć acetonem. Nawet osoby zdrowe powinny jednak kontrolować poziom cukru we krwi przynajmniej raz w roku, bo cukrzyca niejednokrotnie rozwija się po cichu, bezobjawowo. Czytaj więcej o cukrzycy .

Uwaga! Objawy, jak przy hipoglikemii (nagłym spadku cukru), bez wyraźnej przyczyny, osłabienie, napady głodu, drżenie mięśni, nerwowość, występują także przy nowotworach trzustki.

Więcej o trzustce .

Kaszel męczy...

Zlewne poty u osoby przeziębionej, z grypą czy anginą, to norma. W ten sposób organizm walczy z infekcją: wymusza produkcję białych krwinek, usuwa toksyny, reguluje temperaturę. Kiedy jednak po kilku dniach nie widzisz wyraźnej poprawy, sprawa wymaga wyjaśnienia. Przewlekły kaszel, powracające gorączki, a nawet stan podgorączkowy, utrata wagi, osłabienie i pocenie, szczególnie nocne, nie musi, niestety, oznaczać, że "wychodzisz z infekcji". Tak objawia się gruźlica, a nawet rak płuc. Ta pierwsza choroba wcale nie odeszła do lamusa, a szczepienie w dzieciństwie nie daje ci pewności, że nie jesteś chory ( więcej na ten temat), przy drugiej nie musisz nawet we wczesnym stadium kaszleć. Nocne poty to objaw co najmniej kilku chorób nowotworowych. Jeśli towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych, nie można wykluczyć białaczki, chłoniaka czy ziarnicy. Oczywiście, nie panikuj i nie stawiaj samodzielnie diagnozy. Zwykle podstawowe badania pozwalają wykluczyć zagrożenie. Wystarczy odwiedzić internistę i je zrobić.

Czytaj: Powiększone węzły chłonne? Nie panikuj, działaj!

Alergicy i astmatycy czasem miewają zlewne poty połączone z dusznością, świszczącym oddechem, napadowym kaszlem. Jednorazowy atak to już wskazanie do leczenia u specjalisty alergologa, bądź pulmonologa. Najczęściej przyjmowanie leków doraźnych w trakcie ataku nie wystarcza. Potrzebne są środki, które pomogą uniknąć kolejnych napadów.

Pot zalewa, a serce nie sługa

Problemy z tarczycą objawiają się na wiele sposobów, także nadpotliwością. Nadmiar potu, nieuzasadnione zmęczenie, uderzenia gorąca, drżenie mięśni, utrata wagi pomimo wzmożonego apetytu - to może być nadczynność tarczycy. Ta choroba wyniszcza organizm, prowadzi do poważnych powikłań, w tym kardiologicznych. Trzeba skontrolować hormony tarczycy i w razie nieprawidłowości rozpocząć leczenie u endokrynologa, do którego kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Czytaj także: Tarczyca nami rządzi.

Zlewne, zimne poty, które pojawiają się wraz z bólem w klatce piersiowej, niejednokrotnie promieniującym do ręki, barków lub szczęki, a także uczuciem niepokoju i zaburzeń rytmu serca (przyspieszone bicie, nierówne) - to może być zawał. Trzeba wezwać pogotowie. Uwaga! Zawał u kobiet objawia się nieco inaczej, bólu w klatce piersiowej może nie być wcale ( więcej na ten temat).

Pocenie a zaburzone oczyszczanie

Skoro pot służy usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii, można mniemać, iż nieprawidłowa praca narządów za to odpowiedzialnych, bywa przyczyną nadpotliwości. Rzeczywiście: za dużo potu czasem pojawia się u osób z chorobami nerek czy wątroby. Przy niewydolności nerek niejednokrotnie ciało czuć moczem, mimo dbania o higienę, ale to jeszcze nie jest podstawa do podejrzewania najgorszego. Przy nadpotliwości wskazane jest wykonanie pakietu badań podstawowych, wykluczających czynniki zapalne i czynnościowe, ale najczęściej nie wykrywa się niczego konkretnego. Robi się to dla pewności. Zwykle nadpotliwość jest problemem samym w sobie.

Byłoby nadużyciem podejrzewanie u siebie takich schorzeń, jak choroba Parkinsona czy akromegalia , tylko dlatego, że towarzyszy im wzmożone pocenie. Inne objawy (w pierwszym przypadku: drżenia czy sztywność mięśni, zwolnione ruchy, w drugim: wydłużenie stóp, żuchwy, łuków brwiowych, pogrubienie palców, zmiana głosu) są zdecydowanie kluczowe.

Niby nie choroba, ale...

Krótkotrwałe zlewne poty, niejednokrotnie połączone z "uderzeniami" gorąca i zaczerwienieniem twarzy, które zdarzają się kobietom po 45. roku życia, to objawy menopauzy. Są jak najbardziej naturalne, fizjologiczne, ale to jeszcze nie oznacza, że musisz to pokornie znosić i stawiać na przeczekanie. Więcej: Menopauza - nie przestałaś być kobietą .

Niejednokrotnie osoba, która nadmiernie się poci, zna przyczynę, ale ją bagatelizuje. Tak bywa z otyłością i nerwicą, nadmiernym stresem. Warto pamiętać, że otyłość to choroba, która zabija i nadpotliwość to tylko jeden z wielu motywów do redukcji masy ciała, najlepiej z pomocą lekarza bariatry. Przewlekły stres także bywa groźny dla zdrowia i życia, a nerwica tylko potocznie to "błaha dolegliwość". Porozmawiaj o nadpotliwości i ewentualnych innych objawach z lekarzem pierwszego kontaktu. Powinien zlecić odpowiednie badania, doradzić, jak się uporać z dolegliwościami, ewentualnie pokierować dalej. To istotne nie tylko dla komfortu życia.Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Więcej o:
Komentarze (11)
Choroby objawiające się nadpotliwością
Zaloguj się
 • o.krol

  Oceniono 4 razy 4

  Ja, jako osoba która też sięz magała z nadmiernym poceniem, mogę śmiało polecić skuteczne rozwiązanie które zwalczylo mój problem a działa to na długi czas. Elektro Antiperspirant to takie urządzonko za które zapłaciłem jedną kwotę i ono starczy mi na wiele lat. Dzięki nie mu nadmierne pocenie już mi nie zagraża i śmiało mogę wykonywać mój zawód bez zdenerwowania, ze za chwilę będę mokry.

 • marciniak4

  Oceniono 1 raz 1

  Ja też stosowałem Electro Antiperspirant :) Widzę, ze kolejna osoba wybiera mądrze. Mogę opisać podobnie, efekt po terapii znakomity.

 • Grazyna Musiałek

  Oceniono 1 raz 1

  czy ktoś miał taki sam problem jak ja ,moje pocenie to zalewanie się wodą na całym ciele bez zadnego zapachu,zrobiłem wszystkie badania jestem zdrowy to nie nowotwór płuc,to nie tarczyca,to nie cukrzyca,ani andropauza razy dziennie sie przebieram .Prosze o pomoc

 • olawitkowska3

  Oceniono 2 razy 0

  Olejek Afra, aby zapach potu nie był wyczuwalny dla otoczenia. Olejek Afra doskonale perfumuje nasze ciało i je nawilża. Zapach utrzymuje się 24h i nie zatyka porów, gdyż jest w 100% naturalny. Polecam

 • Ewa Zawadzka

  Oceniono 2 razy 0

  Badania, lekarze, blokery. Mnie pomógł jedynie zabieg bitulinowy. I po latach kompleksów mogłam się wreszcie uwolnić od wiecznego poczucia zażenowania. Wybrałam fajny salon w krakowie, Bielendę i wiem, żetam wrócę jak trzeba będzie "odnowić" zabieg.

 • Roman Kotek

  Oceniono 8 razy 0

  PŁYN POTOCKIEGO jest skuteczny szczególnie na nad potliwość twarzy i pach.Stosuję go dosyć długo więc wiem co piszę.

 • domi.dominika

  Oceniono 1 raz -1

  Mnie pomogli w szpitalu Orthos pod Wrocławiem. Zabieg z wykorzystaniem botoksu wyeliminował problem i pozwolił na nowo czuć się komfortowo. Polecam miejsce, świetni fachowcy, skuteczne leczenie i profesjonalna opieka. Warci swojej ceny.

 • anitani

  Oceniono 15 razy -3

  Lubię się nadmiernie spocić, tak gdy zostają wilgotne plamy na siedzeniu w autobusie lub krześle w restauracji. Wiem że nikt mnie nie podsiadzie. Zostawiam mokre ślady na poreczach, klamkach i sklepowych ladach. W kolejce do apteki oddycham ciężko i wilgotno aby osoba przede mną czuła mój kilkudniowy pot i zrezygnowala z kolejki. To samo w pociągu, ludzie wychodzą z wagonu zostawiazostawiając mi wolne miejsce. Same zalety pocenia!

 • kasia77112

  Oceniono 5 razy -5

  U mnie problem był z mężem. Kocham mojego chłopa, ale uwierzcie mi, że ciężko wytrzymać, szczególnie latem. Poszukałam więc w Internecie zabiegu, gdy jemu samemu zaczęło to też przeszkadzać. Znalazłam w viva-derm, gdzie sama robiłam makijaż permanentny. Marudził, że będzie bolało, ale po końcu już był zadowolony. Nie poczuł oczywiście nic, a udało się wyeliminować problem :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX