Jałowa martwica kości - objawy, diagnoza, leczenie

Jałowe martwice kości to grupa chorób kości prowadząca do ich martwicy. Choć przyczyny rozwoju schorzenia nie są do końca znane, to przypuszcza się, że mają one związek z nieprawidłowo działającym układem krążenia. Ze względu na lokalizację zmian, medycyna wyróżnia blisko 40 różnych martwic.
Dołącz do nas na Facebooku!

Pojawienie się pierwszych niepokojących zmian w obrębie kości zazwyczaj nie ma związku z procesem chorobotwórczym. Zdaniem specjalistów postęp martwicy spowodowany jest nieprawidłowym krążeniem w obrębie tkanki kostnej. Zaburzony obieg krwi może być spowodowany:

- urazem, złamaniem lub zwichnięciem doprowadzającym do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które dotleniają i odżywiają kości. Przerwanie tego procesu prowadzi do obumierania tkanki kostnej

- miażdżyca lub anemia sierpowata sprzyjają odkładaniu się komórek tłuszczowych, które zatykają tętnice i znacznie zmniejszają ilość przepływającej krwi

- przyjmowanymi lekami oraz niektórymi chorobami typu Legga-Calvégo-Waldenströma-Perthesa (martwica głowy i szyjki kości udowej) czy chorobą Gaucher'a

Jałowe martwice kości dużo częściej diagnozowane są u osób przyjmujących przez długi czas glikokortykosteroidy, nadużywających alkoholu oraz chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów bądź toczeń.

Schorzenie może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej diagnozowane jest u dzieci w okresie dojrzewania. Zmiany dotykają rosnące jeszcze kości i pojawiają się przede wszystkim w kościach długich (udowa, piszczelowa), a także w obrębie śródstopia, kręgosłupa oraz miednicy.

Jałowa martwica kości objawy i diagnoza

Pierwszym objawem jałowej martwicy kości jest ból w zmienionym chorobą stawie, który bardzo często promieniuje do innych części ciała. Pacjenci skarżą się na znaczne kłopoty z poruszaniem oraz dokuczliwy i uporczywy ucisk.

Najlepszym sposobem na potwierdzenie jałowej martwicy kości, obok wywiadu z chorym, są badania obrazowe.

Jałowa martwica kości leczenie

Aby leczenie jałowej martwicy kości mogło być skuteczne konieczne jest wyeliminowanie obciążeń, dzięki czemu możliwa jest odbudowa fragmentu kości. Dodatkowo wprowadza się leczenie farmakologiczne, głównie niesteroidowe środki przeciwzapalne, które pozwalają zahamować postęp stanu zapalnego oraz złagodzić ból. Niekiedy podaje się leki stosowane przy leczeniu osteoporozy, które zapobiegają obumieraniu tkanki kostnej.

Czas trwania terapii zależy przede wszystkim od wieku dziecka oraz zajętego obszaru. Jeśli choroba nie dotknęła stawu możliwa jest całkowita odbudowa zniszczonej kości , w pozostałych przypadkach nie zawsze jest to możliwe. Należy jednak pamiętać, że leczenie przynosi efekty, jedynie przy wczesnym rozpoznaniu i wprowadzeniu odpowiedniej terapii.Czytaj także:

Choroba Perthesa

Choroba Scheuermanna

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (Choroba Bechterewa)

Kostniakochrzęstniakowatość (Osteochondromatosis)

Badanie densytometryczne

Choroba Haglunda - Severa (Osteonecrosis)

Więcej o:
Komentarze (3)
Jałowa martwica kości - objawy, diagnoza, leczenie
Zaloguj się
  • malamikaa

    0

    Znajoma niedawno mi opowiadała, że ma jałową martwicę kości i jest teraz na zwolnieniu. Wyszło ej to na rezonansie dokładnie. Jakby też ktoś potrzebował to ona robiła tu praktyka.info.pl na Zachodniej 7, była zadowolona bardzo, bo ma klaustrofobię i tam mają aparat otwarty właśnie dla niej bardzo dobry, wpominała też, że cena jest bardzo niska jak na takie badanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX