BÓL SZYI, karku - jaki tryb życia, takie dolegliwości?

Eliza Dolecka
27.08.2015 , aktualizacja: 28.08.2015 15:24
A A A Drukuj
Przy rozpoznaniu przyczyny bólu szyi spore znaczenie ma fakt, czy ograniczona jest jej ruchomość. Zwykle u osób ze zmianami zwyrodnieniowymi nawet pochylenie głowy może sprawiać trudność

Przy rozpoznaniu przyczyny bólu szyi spore znaczenie ma fakt, czy ograniczona jest jej ruchomość. Zwykle u osób ze zmianami zwyrodnieniowymi nawet pochylenie głowy może sprawiać trudność (Shutterstock)

Wyciągana, naciągana, przeciążana - szyja nie ma lekko. Nie lubi jazdy samochodem, siedzenia przed komputerem, wymuszonych pozycji, ale kto by ją tam pytał o zdanie. Kiedy dokucza próbujemy samodzielnie uporać się z problemem i zazwyczaj jesteśmy w tym skuteczni. Czasem jednak dolegliwości w okolicach karku to sygnał poważniejszych kłopotów, w tym neurologicznych. Jak zatem odróżnić błahą dolegliwość od stanu alarmowego?
Nim zdecydujesz się na konsultację lekarską, związaną z bólem szyi, warto przeanalizować, jaki jest charakter dolegliwości. Lekarz pierwszego kontaktu, decydując o ewentualnej diagnostyce, bądź skierowaniu cię do specjalisty (najczęściej ortopedy, bądź neurologa, ale i stomatologa, a nawet kardiologa czy laryngologa), powinien przeprowadzić dokładny wywiad. Informacja, że po prostu boli cię szyja, nie wystarczy. Istotne są okoliczności, w jakich do dyskomfortu dochodzi, intensywność, inne objawy towarzyszące, w tym ból głowy, bezsenność, a także to czy ograniczona jest ruchomość szyi.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!Szyja i cenny ciężar do noszenia

Sama szyja, ale i stawy pasa barkowego, często narażone są na urazy i przeciążenia. Nie tylko dlatego, że głowa swoje waży, to bywa niebezpieczne.

Budowa kostno-stawowa szyjnego odcinka kręgosłupa jest delikatna, a przecież mieści się w niej rdzeń kręgowy, korzenie nerwów rdzeniowych, a także strategiczne tętnice, zapewniające właściwe odżywienie i dotlenienie mózgu. Zatem problem z kręgosłupem na tym poziomie nie tylko grozi uporczywym bólem i obniżeniem jakości życia, ale i powikłaniami neurologicznymi, zaburzeniami funkcji mózgu czy ucha wewnętrznego, będącego elementem zmysłu słuchu, a także równowagi.

Ból szyi czy karku to objaw zaburzeń rozwojowych szyjnego odcinka kręgosłupa, chorób zapalnych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, metabolicznych (osteoporozy). Kręgosłup przestaje zapewniać stabilność głowie po urazach, wypadkach, w wyniku przewlekle przyjmowanej niewłaściwej postawy (np. praca siedząca). Szkodliwy może być nawet sport. Pływając nieumiejętnie, z głową nad powierzchnią, też można szyi zaszkodzić.

Lenistwo również nie popłaca: słaby układ mięśniowy nie utrzyma kości w formie.

Zasadniczo jednak kręgosłup to konstrukcja znakomita, cierpliwie znosząca nasze błędy. zarazem, gdy miarka się przebierze, zaczynają się przewlekłe problemy, wymagające długotrwałego, czasem trudnego leczenia. Kiedy czas o nim pomyśleć?

Póki możesz szyją swobodnie ruszać...

W przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych w okolicach szyi najczęstszą przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. W ich przypadku jednak zazwyczaj występuje także problem z ruchomością szyi: ból pojawia się przy poruszaniu, jest problem z szybkim, sprawnych pochylaniem głowy, odwracaniem, etc.

Czasem, zwłaszcza we wczesnym stadium zmian, ograniczenie swobody ruchu nie występuje, a zmiany zwyrodnieniowe się rozpoczęły.

Ból nagły, przypominający ukłucie, punktowy, jakby w "centrum" szyi, ewentualnie "rozlewający się" na boki, to najczęściej objaw dolegliwości związanych z trybem życia. Pojawia się po konkretnej, nadwyrężającej szyję czynności i szybko mija po jej ustaniu, a łagodzi go już rozmasowanie bolącego miejsca.

Na taki sporadyczny ból szyi z pewnością pomaga odpoczynek. Wyśpij się na materacu średnio twardym, bez żadnych "pęknięć". Wybierz poduszkę, która nie wymusza kolejnego nadwyrężenia kręgosłupa i okolicznych mięśni czy nerwów, a rano obudzisz się w lepszym stanie. Jeśli nie (zdarza się, że ból spowodowany nadwyrężeniem mięśni nie jest ostry, a uporczywy, utrzymujący się przez kilka dni), przeanalizuj, co możesz zrobić dla swojego kręgosłupa. Czasem przyczyna nawracających problemów jest banalna: choćby niewłaściwe buty do biegania po twardym podłożu.

Więcej na ten temat: 11 przysług dla kręgosłupa

Warto też pomyśleć o profesjonalnym masażu (dowiedz się, jaki dokładnie poleca fizjoterapeuta przy takich problemach). Zacznij jednak od relaksującej kąpieli (jeśli rozmiar wanny na taką pozwoli), a jeszcze lepiej godzinnej sesji pływania, powtarzanej trzy razy w tygodniu. Uwaga! Dla szyi pływamy na plecach lub z zanurzoną twarzą.

Utrwalone zmiany, regularne mikrourazy i przeciążenia w końcu prowadzą do uszkodzęń kręgów, schorzeń wymagających przewlekłego leczenia, w tym do dyskopatii i spondylozy .

Ból szyi czy migrena?

Ból karku i głowy niejednokrotnie chodzą w parze lub pojawiają się naprzemiennie. Taka sytuacja wymaga szybkiego wyjaśnienia, także wtedy, gdy głowa nie boli, ale pojawiają się problemy z nią kojarzone (migrenowa aura).

Bóle szyi towarzyszące bólom głowy bywają związane z chorobami zębów, zatok, nawet nadciśnieniem (szczególnie, gdy dolegliwości atakują z tyłu głowy, pojawiają się rano, przy wstawaniu, ale nie ma obowiązującej jednej reguły).

Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • czarny_kwadrat

    Oceniono 1 raz -1

    Co za idiota to pisał? To nie jest nawet namiastka dobrego dziennikarstwa!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX