Przełyk Barretta

Stan zapalny nazywany przełykiem Barretta może być pierwszym objawem choroby nowotworowej

Stan zapalny nazywany przełykiem Barretta może być pierwszym objawem choroby nowotworowej (Shutterstock)

Przełyk Barretta to rodzaj stanu zapalnego obejmującego dolną część przełyku. Dolegliwość najczęściej dotyka mężczyzn i stanowi powikłanie po refluksie żołądkowym. Niekiedy bywa uznawana za jedną z pierwszych zmian nowotworowych w obrębie przełyku.
Dołącz do nas na Facebooku!

Przełyk pokryty jest nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. Niektóre stany chorobowe powodują, że zastępowany jest on nabłonkiem walcowatym, który naturalnie występuje i wyściela ściany żołądka . Proces "zamiany" tkanek nazywany jest metaplazją i sprzyja rozwojowi raka (ryzyko jego wystąpienia wzrasta dwukrotnie). Pojawienie się przełyku Barretta prowadzi do zatarcia się granicy nabłonkowej (tzw. linia Z) między przełykiem a żołądkiem.

Objawy i diagnoza

W ponad 80 proc. przypadków przełyk Barreta rozwija się bezobjawowo. Zdarza się, że pojawiające się u chorego dolegliwości mylone są z refluksem żołądkowym tj. utrzymująca się zgaga, wymioty, problemy z przełykaniem. W celu postawienia właściwej diagnozy konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego. Fragment błony śluzowej pozwalający prowadzić dalsze rozpoznanie pobierany jest w czasie badania endoskopowego .

Leczenie

W pierwszej fazie leczenia stosuje się farmakologię. Pacjentom podawane są inhibitory oraz leki prokinetyczne, których zadaniem jest zmniejszenie wydzielanego przez żołądek soku. W niektórych przypadkach udaje się zahamować zmiany wywołane refluksem żołądkowo-przełykowym oraz doprowadzić do całkowitego zaniku zmian. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów sięga się po leczenie endoskopowe z wykorzystaniem elektrokoagulacji plazmowej. Zabieg polega na podaniu fotouczulającej substancji i skierowanie na niej wiązki świtała. Pozwala to pozbyć się wolnych rodników znajdujących się w obrębie przełyku. W czasie badania nie można jednak uniknąć znacznego lub całkowitego zniszczenia naskórka. W niektórych przypadkach wykonuje się ogniskowe usunięcie błony śluzowej. Niestety metoda ta nie zawsze okazuje się skuteczna.

W skrajnych przypadkach gdy metody doraźne nie przynoszą efektu konieczne jest wycięcie całego przełyku. Operacja wykonywana jest także u pacjentów z częstymi nawrotami choroby oraz w sytuacji gdy dojdzie do zwężenia przełyku.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Manometria przełyku

Uchyłki przełyku

Atrezja przełyku

Zespół Plummera - Vinsona

Esofagoskopia

Skomentuj:
Przełyk Barretta
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Achalazja przełyku spowodowana jest nieprawidłowym działaniem mięśnia dolnego zwieracza przełyku. Achalazja przełyku
  • Polska eksportuje bardzo dużo papierosów. W 2011 r. wywieziono z Polski wyroby tytoniowe o wartości prawie 1,3 mld euro. Rak przełyku
  • Polipy bardzo długo nie dają żadnych objawów Polipy przewodu pokarmowego
Więcej o chorobach: