Skręcenie stawu kolanowego

Niezależnie od rodzaju skręcenia w chwili urazu kolano przeszywa bardzo silny, postępujący ból

Niezależnie od rodzaju skręcenia w chwili urazu kolano przeszywa bardzo silny, postępujący ból (Shutterstock)

Skręcenie stawu kolanowego to najczęściej występujące schorzenie u narciarzy, zarówno zawodowców, jak i amatorów. Uszkodzenie stawu kolanowego bardzo często idzie w parze z urazem łąkotki lub chrząstki stawowej i może występować w czterech różnych postaciach.
Dołącz do nas na Facebooku!

Skręcenie stawu kolanowego to naciągnięcie więzadła, jego zerwanie (najczęściej z fragmentem kości) lub rozdarcie torebki stawowej. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej wskutek urazu tj. silnego uderzenia od strony zewnętrznej lub wewnętrznej, przy zbyt mocnym wyprostowaniu i napięciu kończyny. W zależności od skali i typu uszkodzenia wyróżnia się cztery typy uszkodzenia:

- I typ - charakteryzuje się naciągnięciem więzadeł, połączonym z rozwłóknieniem torebki stawowej

- II typ - dochodzi do całkowitego rozerwania torebki stawowej

- III typ - rozdarciu torebki stawowej towarzyszy rozdarcie więzadła

- IV typ - oderwanie więzadła z fragmentem kości

Objawy i diagnoza

Niezależnie od rodzaju skręcenia w chwili urazu kolano przeszywa bardzo silny ból , który postępuje przy dodatkowym obciążeniu kolana. Uszkodzone miejsce jest bardzo czułe na dotyk, który, nawet najdelikatniejszy, zwiększa wrażenia bólowe. Bardzo często wokół kolana pojawia się krwawy wysięk, który znacznie utrudnia poruszanie. Występuje on zazwyczaj w przypadku urazu więzadeł krzyżowych lub zerwaniu torebki stawowej.

Rodzaj oraz stopień uszkodzenia pozwala ocenić przede wszystkim badanie rentgenowskie oraz badanie ultrasonograficzne.

Leczenie

Zanim poszkodowany trafi do szpitala, w celu złagodzenia bólu należy schładzać uszkodzone kolano oraz ułożyć nogę na podwyższeniu. Konieczne jest ustabilizowanie chorej nogi (stabilizator powinien mieć otwór na rzepkę). Przy niezbyt skomplikowanych skręceniach staw musi zostać unieruchomiony na 2 do 4 tygodni. W niektórych przypadkach zakłada się gips. Po zakończeniu leczenia pacjent musi się liczyć z długą rehabilitacją . Jeśli uraz jest poważny wykonuje się zabieg usunięcia krwiaka oraz powstałe w obrębie stawu skrzepliny. Po operacji noga umieszczana jest w specjalnych szynach elektrycznych ułatwiających ćwiczenie biernych stawów. Dzięki urządzeniu nie dochodzi do obrzęków, a uszkodzony staw szybciej się regeneruje. Dodatkowo pacjentom nakazuje się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających oraz zaleca fizykoterapię. Pozwalają one złagodzić ból i zapobiegają zakrzepom.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarzaCzytaj także:

Koślawość kolan

Gonartroza, czyli zwyrodnienie kolana

Łąkotka sztuczna jak własna

Skręcenie łokcia

Orteza

Komentarze (3)
Skręcenie stawu kolanowego
Zaloguj się
 • malamikaa

  0

  Dobra rehabilitacja to podstawa po takim urazie. Ja chodziłam na Słomczyńskiego 12 w Krakowie i tam mają na prawdę wysoki poziom usług. Bardzo polecam, bo wszystko jest dobrane do mnie, do tego co było z moim kolanem nie tak, ale mają takie bardziej całościowe podejście, a nie do danej części ciała. Tu jest ich strona rehabilitacje.org i je się zapisywałam online.

 • Kej ti

  0

  Ja też powoli wracam do zdrowia po rehabilitacji. musiałam dojeżdżać aż do Krakowa ( gozine w jedna i godzinę w drugą stronę) do RehaPro bo bliżej nie mogłam znaleźć równie dobrego, a oczywiście zależało mi na jakości usług.

 • Lilla My

  0

  Bardzo nieprzyjemna sprawa. Niedawno miałam artroskopię i powoli wracam do dawnej sprawności. Mogę też innym polecić dobrego specjalistę: Jędrzeja Kosmowskiego. Przyjmuje w Poznaniu. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
 • Do złamania kości udowej dochodzi najczęściej w trzech płaszczyznach i w zależności od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia pojawiają się różne objawy Złamanie kości udowej
 • Uraz kolana to najczęściej skutek nieszczęśliwego upadu lub wypadku drogowego Stłuczenie kolana
 • Złamanie kości nadgarstka częściej dotyka kobiety i wymaga unieruchomienia kończyny Złamanie nadgarstka
Więcej o chorobach: