Neuropatia międzyżebrowa (neuralgia międzyżebrowa)

kaole
09.01.2013 , aktualizacja: 09.01.2013 09:26
A A A Drukuj
Neuropatia to choroba nerwów obwodowych, która zakłóca prawidłowy przepływ impulsów

Neuropatia to choroba nerwów obwodowych, która zakłóca prawidłowy przepływ impulsów (Shutterstock)

Neuropatia, nazywana też nerwobólami to schorzenie obejmującego nerwy, czyli struktury przewodzące impulsy. Jednym z jej typów jest neuropatia międzyżebrowa.
Dołącz do nas na Facebooku!

Neuropatia (choroba nerwów obwodowych, zapalenie nerwów obwodowych) może objąć niemal wszystkie nerwy obwodowe z wyjątkiem mózgu i rdzenia kręgowego. Ich uszkodzenie lub stan zapalny zaburza przewodzenie informacji ruchowych, czuciowych wzdłuż włókien nerwowych. Bardzo często obok silnego bólu cierpiącym na neuropatię towarzyszy drętwienie, mrowienie, palenie oraz wrażenie osłabienia kończyn.

Objawy

Neuralgia międzyżebrowa w większości przypadków spowodowana jest guzkowym zapaleniem tętnic, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub toczniem układowym. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest ból zlokalizowany w obrębie uszkodzonego nerwu. Niejednokrotnie chory uskarża się na mrowienie oraz drętwienie, czasem dochodzi do znacznego osłabienia czucia, zarówno bólu, dotyku, jak i ciepła w punkcie, gdzie pojawiły się zmiany chorobowe. W przypadku uszkodzenia nerwów międzyżebrowych może dojść do osłabienia lub zaniku mięśni w klatce piersiowej, co poważnie utrudnia oddychanie.

Diagnoza

Aby móc rozpocząć leczenie konieczne jest ustalenie przyczyny wystąpienia dolegliwości. W pierwszej kolejności pacjentom zleca się wykonanie podstawowych badań jak morfologia, badanie moczu oraz badanie radiologiczne, które pozwala wykluczyć lub potwierdzić zmiany w kościach pacjenta, które niekiedy wywołują silny ucisk na nerw . Konieczne jest również badanie odruchów neurologicznych, elektromiografia oraz ocena przewodnictwa w nerwach obwodowych, dzięki czemu można ustalić, które nerwy zostały uszkodzone.

Leczenie

Podstawą leczenia neuropatii międzyżebrowej jest usunięcie przyczyny wywołującej ból. Dodatkowo sięga się po leczenie antybiotykami oraz leki uśmierzające ból. Doskonałym uzupełnieniem leczenia może być także rehabilitacja.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Neuropatia

Neuralgia nerwu trójdzielnego: nie pomyl z migreną lub problemem stomatologicznym

Neuralgia popółpaścowa

Ból nie musi ograniczać

Ból pleców: sprawcą nie musi być chory kręgosłup

Zobacz także
Komentarze (8)
Zaloguj się
 • Gość: gregory

  Oceniono 3 razy 3

  witam mam neuralgie międzyżebrową od 8 miesięcy a dopiero 2 miesiace temu mi ją zdiagnozowano wcześniej chodziłem do kardiologa lekarza rodzinnego robiłem rtg kręgosłupa i klatki piersiowej i nic w końcu poszedłem do neurologa prywatnie wysłano mnie na badania krwi które też nic nie wykazały więc dopiero wtedy stwierdzono u mnie neuralgię dostałem leki neurotop retard i baclofen teraz czuje że żyje mimo że musze brać leki przez 4 miesiące ale przynajmniej czuję się teraz tak jak 9 miesięcy temu :)

 • Gość: KlaudiaDomagala

  Oceniono 2 razy 2

  Witam, mam stwierdzona neuralgie międzyżebrową... Ale od jakiegoś czasu towarzysza mi również silne kołatania serca, przy których jest mi bardzo słabo. Czy to jest se sobą związane ?

  - mam to samo :/

 • Gość: julka

  Oceniono 2 razy 2

  polpasiec nie ma nic wspolnego z przewodem pokarmowym. kto to pisal?!

 • Gość: KlaudiaDomagala

  Oceniono 1 raz 1

  To może być brak magnezu.

 • Gość: Marta

  Oceniono 5 razy 1

  Witam, mam stwierdzona neuralgie międzyżebrową... Ale od jakiegoś czasu towarzysza mi również silne kołatania serca, przy których jest mi bardzo słabo. Czy to jest se sobą związane ?

 • Karina Grondes

  0

  ja tez prawdopodobnie mam neuralgie miedzyrzebrowa strasznie boli mnie w rzebrach tak w mostku bylam juz pare razy w szpitalu na pogotowiu robili badania mocz krew ok neurolog skierowal mnie na rezonans ale trzeba czekac 2 miesiace a ja nadal mam bol nie do wytrzymania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX