Kretynizm - rodzaj niedorozwoju umysłowego

13.10.2015 11:27
Kretynizm to rodzaj upośledzenia umysłowego wywołanego pierwotną niedoczynnością tarczycy

Kretynizm to rodzaj upośledzenia umysłowego wywołanego pierwotną niedoczynnością tarczycy (Shutterstock)

Kretynizm to schorzenie ściśle związane z funkcjonowaniem tarczycy. Niedoczynność tego gruczołu może poważnie zakłócić prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy dziecka. W przypadku kretynizmu pierwsze zmiany chorobowe pojawiają się już w życiu płodowym.
Dołącz do nas na Facebooku!

Schorzenie kretynizmu jest rodzajem niedorozwoju umysłowego spowodowanego pierwotną niedoczynnością tarczycy. Jej zaburzone funkcjonowanie najczęściej ma związek ze zbyt niskim stężeniem jodu w organizmie. Zmiany wywołane przez schorzenie są nieodwracalne.

Kretynizm objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem kretynizmu jest zahamowanie rozwoju fizycznego, psychicznego oraz płciowego. Bardzo często osoby chorujące na tę odmianę niedoczynności tarczycy wyróżniają się bardzo niskim wzrostem. Schorzeniu towarzyszy również apatia i ciągłe osłabienie. Nawet niewielka aktywność fizyczna szybko wywołuje u nich uczucie zmęczenia. Mimo że nie mają dużego apetytu bardzo szybko przybierają na wadze. Włosy i paznokcie chorych stają się bardzo delikatne i łamliwe.

Całkowity brak wydzielanych przez tarczycę hormonów obok niedorozwoju fizycznego i psychicznego, zaburza funkcje oraz popęd seksualny.

Niejednokrotnie przyczyną wystąpienia kretynizmu jest niewłaściwe leczenie niedoczynności tarczycy. Zdarza się, że nieprawidłowo prowadzone dodatkowo uszkadza u nienarodzonego jeszcze dziecka kościec oraz układ nerwowy .

Kretynizm diagnoza

Najbardziej zagrożone kretynizmemdzieci, które przyszły na świat znacznie wcześniej od planowanego rozwiązania. Aby uniknąć wystąpienia choroby, w pierwszych tygodniach życia profilaktycznie wykonuje się badania krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy, przede wszystkim TSH. W grupie ryzyka są także dzieci, których matki mają wole endemiczne.

Kretynizm leczenie

W leczeniu kretynizmu, podobnie jak przy wszystkich zaburzeniach pracy tarczycy , wykorzystuje się preparaty na bazie jodu oraz zawierające syntetyczne hormony. Powodzenie leczenia uzależnione jest od czasu jaki upłynął od wystąpienia objawów, do postawienia prawidłowej diagnozy.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarzaCzytaj także:

Choroba Plummera

Niedoczynność tarczycy

Jod: przereklamowany, niezbędny, a może szkodliwy? Mikroelement, o którym wciąż głośno

Nadczynność tarczycy

Wole Hashimoto

Zobacz także
  • Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest tzw. naciekowy wytrzeszcz oczu. Wokół gałki ocznej dochodzi do nacieków, które mogą prowadzić do poważniejszych problemów ze wzrokiem Choroba Gravesa-Basedowa
  • Poziom TSH, hormonu wpływającego na funkcjonowanie tarczycy, określa się w oparciu o badanie krwi TSH, czyli strażnik tarczycy
  • Problemy endokrynologiczne częściej dotykają kobiet, ale mężczyźni również chorują Endokrynolog
Skomentuj:
Kretynizm - rodzaj niedorozwoju umysłowego
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: