Lordoza

Rodzice jako pierwsi powinni zauważyć nieprawidłowości dotyczące postawy dziecka

Rodzice jako pierwsi powinni zauważyć nieprawidłowości dotyczące postawy dziecka (Shutterstock)

Lordoza jest naturalnym wygięciem kręgosłupa. Mimo że to dzięki niej zachowujemy wyprostowaną postawę zmiany chorobowe związane z zanikiem lub nadmiernym wygięciem mogą bardzo utrudnić wykonywanie codziennych czynności.
Dołącz do nas na Facebooku!

Lordoza to krzywizna występująca w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłupa. To zmiana ewolucyjna, dzięki której możemy stać wyprostowani i wytrzymać duże obciążenie. Zanik tej niezwykle cennej wypukłości może być konsekwencją urazu lub porażenia mięśniowego.Objawy

Nienaturalne, łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną może być wywołane szeregiem czynników. Zazwyczaj wystąpienie schorzenia, wiąże się ze stanami zapalnymi, skurczami mięśni przykręgosłupowych na skutek urazów, rwą kulszową, zwyrodnieniem kręgosłupa i krążków międzykręgowych. Zdarza się również, że choroba jest wywołana wadą wrodzoną lub nabytą. Najczęściej atakowany jest odcinek szyjny lub lędźwiowy kręgosłupa.

W zależności od zajętego obszaru oraz rodzaju i przyczyny wystąpienia lordozy wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia. Pierwsze z nich nazywane zniesieniem lordozy może objąć zarówno odcinek szyjny jak i lędźwiowy. Przyczyną jej wystąpienia jest najczęściej stan zapalny, uraz mechaniczny lub rwa kulszowa . Drugie, czyli nadmierna lordoza zazwyczaj łączona jest z wrodzonymi lub nabytymi wadami kręgosłupa.

Niezależnie od rodzaju schorzenia chorzy odczuwają silny ból w zajętej części kręgosłupa. Dodatkowo kurczące się pod jego wpływem mięsnie jeszcze bardziej potęgują dolegliwości bólowe. Pacjentom z nadmierną lordozą towarzyszy zaburzenie napięcia mięśniowe. Jej wczesne rozpoznanie i w porę rozpoczęte leczenie pozwala uniknąć zaniku mięśniowego.

Diagnoza i leczenie

Wystąpienie lordozy potwierdza się w oparciu o wywiad z pacjentem oraz badania obrazowe ( RTG , rezonans magnetyczny). Sposób i forma leczenia uzależniona jest od wieku pacjenta oraz skali zmian wywołanych chorobą. Najczęściej w łagodzeniu dolegliwości chorym zaleca się fizykoterapię i ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Część z nich przyjmuje również leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe. W przypadkach gdy choroba jest już bardzo zaawansowana i dochodzi do ucisku na rdzeń kręgowy lub narządy wewnętrzne konieczna jest interwencja chirurga.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarzaCzytaj także:

Dyskopatia lędźwiowa

Skoliozy

Schorzenia kręgosłupa

Ból kręgosłupa

Kręgosłup nie musi bolec

Spondylolisteza (ześlizgnięcie kręgów)

Zobacz także
 • Większość chorych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i lekceważy pierwsze objawy mielopatii Mielopatia (mielopatia szyjna) - objawy, diagnoza, leczenie
 • Lumbago to bardzo silny ból pleców w okolicy lędźwiowej. Lumbago - objawy, diagnoza i leczenie
 • Przepuklina dyskowa. Ilustracja przedstawia nacisk wywierany przez przepuklinę dyskową na nerwy i rdzeń kręgowy. Strzałka wskazuje kierunek wysunięcia się przepukliny Przepuklina dyskowa
Komentarze (5)
Lordoza
Zaloguj się
 • Gość: gość;

  Oceniono 2 razy 2

  Dostałam w czoraj wyniki i nic nie rozumiem; Dyskretne esowate skrzywienie kręgosłupa,Odwodnienie i nieznaczne obniżenie tarcz międzykręgowych na poziomie L4/L5 i L5/S1. Poziom L3/L4 i L4/L5 uwypuklenia pierścieni włóknistych modelujące worek oponowy i nieznaczne przeważające otwory międzykręgowe bez stenozy kanału kręgowego i ucisku korzeni nerwowych. Poziom,L5/S1 centralno lewoboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego ze zwężeniem lewego otworu międzykręgowego ,bez cech ucisku korzeni. niewielkie ogniska przebudowy zwyrodnieniowej przednio górnej krawędzi trzonów kręgów T12 i L3. Dodam że mam spuchnięte lewe kolano .

 • Gość: pszczola

  Oceniono 2 razy 2

  "Lordoza to krzywizna występująca w odcinku szyjnym, piersiowym oraz lędźwiowym kręgosłupa." - Lordoza nie występuje fizjologicznie w odcinku piersiowym!!
  "Wystąpienie lordozy potwierdza się w oparciu o wywiad z pacjentem oraz badania obrazowe" - o ja.. mam lordozę..

  heh.. pozwolę sobie na małe sprostowanie ..

  Lordoza to krzywizna kręgosłupa która w prawidłowym kręgosłupie występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Kifoza natomiast w odcinku piersiowym. Są to NATURALNE krzywizny które powinny normalnie w kręgosłupie występować. Natomiast wystrzegać się powinniśmy tych które są nadmierne.. albo zwiększone albo zniesione.. zaburza to pracę mechaniczną stawów między kręgowych oraz prowadzi do przeciążeń i nierównowagi mięśniowo powięziowej. Dotyczy to osób które w pracy przez kilka godzin przyjmują tzw wymuszoną pozycję.. kierowca - siedzi przed kierownicą, sekretarka przed komputerem.

  Po prostu trzeba się więcej ruszać :)

 • Gość: Max

  Oceniono 1 raz 1

  Błagam, litości. Pszczoła ma rację w 200%, a ktoś kto pisał ten artykuł...odrobina anatomii kręgosłupa nikomu nie zaszkodziła przed napisaniem artykułu o jego krzywiznach. W odcinku piersiowym mamy kifozę (odwrotność lordozy). Zanim lekarz zleci napromieniowanie się rentgenem polecam wizytę u fizjoterapeuty

 • magdaiartur

  0

  To prawda, trzeba się więcej ruszać, ale jak już zacznie boleć to lepiej udać się do znajomego fizjoterapeuty ja mam tu www.rehabilitacje.org i on zbada, zoabzcy co się dzieje i pomoże dobriarając ćwiczenia, zabiegi, terapie manualne czy inne.

 • samantapl

  0

  dużo siedzę przed komputerem, ostatnio nawet bardzo dużo i wychodzę głównie przez weekendy lub tyle ilę chodzę na zakupy albo coś, praucję w domu przy bardzo prostej pracy przez internet.. ból kręgoslupa i szyji dawał mi się ostatnio w znaki ;/ przypuszczam, że to własnie ta choroba, sprawdziłam objawy jeszcze na tej stronie: www.ukladu-kostnego.objawy.net/Objawy+lordozy wydaje się całkiem wiarygona, przeczytałam też że leczenie można podjąć samemu, także co mam robić, żeby poprawić ten stan i przestało mnie boleć????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: