Zapalenie krtani u dorosłego - błaha sprawa? Niekoniecznie!

Magdalena Frąckiewicz, eska
07.04.2015 , aktualizacja: 07.04.2015 19:40
A A A Drukuj
Zapalenie krtani to nie koniec świata, jednak nie lekceważ chrypki czy drapania w gardle, jeśli infekcje często wracają lub objawy utrzymują się zbyt długo

Zapalenie krtani to nie koniec świata, jednak nie lekceważ chrypki czy drapania w gardle, jeśli infekcje często wracają lub objawy utrzymują się zbyt długo (Shutterstock)

Chrypka, zmieniony głos, drapanie w gardle... Najczęściej wirusówka, którą nie trzeba się przejmować, bo szybko minie... Zasadniczo to prawda, jednak nie tylko u dzieci zapalenie krtani może być groźne. Mniej znane postaci tej choroby wywołują objawy nawet niebezpieczne dla życia.
Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Na zapalenie krtani może zachorować każdy. Obserwuje się jednak zwiększoną zachorowalność pacjentów z tak zwanych grup ryzyka, stąd, jeśli do nich należysz, powinieneś na siebie szczególnie uważać. Nie lekceważ przedłużających się objawów, w przypadku nawrotów lub wyjątkowo uciążliwej infekcji, pomyśl o konsultacji laryngologicznej, bądź foniatrycznej, jeśli laryngolog oceni, że warto skonsultować się i ze specjalistą od nieprawidłowości mowy ( więcej o foniatrze ).

Wśród czynników predysponujących do występowania nawracających zapaleń krtani lub rozwoju formy przewlekłej choroby wymienić można:

- współistnienie alergii,

- chorobę refluksową,

- zaburzenia hormonalne,

- nawracające lub przewlekłe zapalenia w obrębie dróg oddechowych (np. przewlekłe zapalenie zatok, gardła, nieżyt nosa),

- palenie tytoniu,

- nadmierne spożywanie alkoholu,

- praca w pomieszczeniach suchych (np. źle funkcjonująca klimatyzacja), pełnych oparów chemicznych i pyłów,

- zawodowe nadużywanie głosu (np. nauczyciele, dziennikarze, recepcjoniści).

Nie wystarczy powiedzieć: "aaaaaaa"

Jeśli rzeczywiście masz zapalenie krtani, istotne jest stwierdzenie, jaki to rodzaj. Czasem lekarz może się tego domyślić już na podstawie objawów. Zarazem wywiad lekarski jest bardzo istotny, jednak w przypadku chorób krtani, także infekcyjnych, bardzo często potrzebna jest pogłębiona diagnostyka.

Podstawową metodą stosowaną w diagnostyce chorób krtani jest laryngoskopia:

- pośrednia, klasyczna z użyciem lusterka krtaniowego (laryngologicznego) - pozwala obejrzeć narząd (patyczek i szerokie otwarcie ust nie wystarczy), jednak często nie umożliwi ostatecznej, precyzyjnej oceny charakteru zmian,

- bezpośrednia, endoskopowa, przy użyciu sztywnego lub giętkiego fiberoskopu (aparatu pomocnego do oglądania miejsc trudno dostępnych - krtań do nich należy). Badanie endoskopowe krtani (znane pod nazwą direktoskopia), przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym, może być zarówno diagnostyczne, jak i terapeutyczne. Czasem stosuje się również bronchoskopię, jeśli lekarz chce ocenić większą powierzchnię układu oddechowego. Pozwala ona choćby na usunięcie z oskrzela ciała obcego, niewielkiej zmiany nowotworowej (pobrany materiał można poddać szczegółowej analizie), itd.

Czasem zalecane jest również usg krtani. Metoda nie jest co prawda używana w diagnostyce zapaleń krtani, ale może być pomocna przy podejrzeniu chorób współistniejących, jak np. porażenie fałdów głosowych.

Ostre nieżytowe zapalenie krtani

Typowe, najczęściej występujące zapalenie krtani u dorosłych, czyli ostre nieżytowe zapalenie krtani, jest chorobą wirusową. Może powstać samoistnie lub jako zakażenie zstępujące (źródłem jest wtedy infekcja gardła, zatok przynosowych), rzadziej wstępujące (jako następstwo zapalenia oskrzeli). Zdarzają się nadkażenia bakteryjne.

W początkowej fazie choroby występują objawy charakterystyczne dla przeziębienia: wodnisty katar, ból gardła, złe samopoczucie, stany podgorączkowe. Później stan ogólny pogarsza się, dołącza się drapanie, uczucie suchości w krtani, kaszel, chrypka aż do bolesnego bezgłosu.

Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • mauta2

    Oceniono 6 razy 0

    ze stanem zapalnym w gardle nie ma żartów. ja na takie dolegliwości mam sprawdzony syrop - Fosidal. Ma działanie przeciwzapalne i nie pozwoli by stan zapalny się rozwijał i powodował inne dolegliwości jak np kaszel.

  • grazynka88

    Oceniono 4 razy 0

    Nauczyciele to zdecydowanie jedna z najbardziej na zapalenie krtani narażonych grup zawodowych. Jednak moim zdaniem najgorzej mają osoby pracujące w call center i na tzw help deskach w bankach, czy innych instytucjach. Na ukojenie wspomnianego w artykule bólu polecam larimax t. Przewlekłe zapalenia krtani w tych wypadkach można by zakwalifikować jako chorobę zawodową

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX