OSTEOFITY, czyli narośla kostne

04.08.2015 10:00
Osteofity to narośla kostne, które uciskają nerw i wywołują silny ból

Osteofity to narośla kostne, które uciskają nerw i wywołują silny ból (Shutterstock)

Osteofity, czyli narośla kostne to rodzaj zmiany zwyrodnieniowej, która najczęściej pojawia się w obrębie kręgosłupa oraz na bocznej powierzchni kręgów. To właśnie one uciskają na nerwy i sprawiają, że chorzy odczuwają silny ból pleców.
Dołącz do nas na Facebooku!

Wyrostki kostne choć odpowiadają za dużą część dolegliwości związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi to ich obecność jest zazwyczaj objawem poważniejszego schorzenia, a nie oddzielną jednostką chorobową. Najczęściej pojawiają się u pacjentów ze skoliozą, kręgozmykiem lub złamaniem kompresyjnym. Osteofity rozwijają się bardzo długo i przez długi czas ich rozrost nie powoduje żadnych objawów. Ten rodzaj zmian zwyrodnieniowych, obok kręgosłupa, może pojawić się również w obrębie stawów (kolanowy, biodrowy). Narośla atakują przede wszystkim te miejsca, w których szkielet jest najbardziej obciążony.

Osteofity są bardzo dobrze widoczne w badaniach obrazowych. Ich obecność można potwierdzić wykonując zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Leczenie osteofitów jest ściśle związane z postępowaniem przy typie choroby zwyrodnieniowej, innego schorzenia kręgosłupa bądź stawów, rozpoznanej u pacjenta.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Gościec stawowy przewlekły (Reumatoidalne zapalenie stawów)

Dysplazja stawu biodrowego

Zwężenie szpary stawu biodrowego

Spondylolisteza (ześlizgnięcie kręgów)

Osteofitoza trzonów kręgowych

Zobacz także
  • Większość chorych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i lekceważy pierwsze objawy mielopatii  Mielopatia (mielopatia szyjna) - objawy, diagnoza, leczenie
  • Relaks jest uzdrawiający. Pamiętaj jednak o korzystnym ułożeniu ciała O co prosi twój kręgosłup? 11 podpowiedzi
  • Łuszczycowe zapalenie stawów w pierwszej kolejności atakuje stawy w obrębie dłoni Łuszczycowe zapalenie stawów - objawy, diagnoza, leczenie
Skomentuj:
OSTEOFITY, czyli narośla kostne
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: