OSTEOFITY, czyli narośla kostne

Osteofity, czyli narośla kostne to rodzaj zmiany zwyrodnieniowej, która najczęściej pojawia się w obrębie kręgosłupa oraz na bocznej powierzchni kręgów. To właśnie one uciskają na nerwy i sprawiają, że chorzy odczuwają silny ból pleców.
Dołącz do nas na Facebooku!

Wyrostki kostne choć odpowiadają za dużą część dolegliwości związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi to ich obecność jest zazwyczaj objawem poważniejszego schorzenia, a nie oddzielną jednostką chorobową. Najczęściej pojawiają się u pacjentów ze skoliozą, kręgozmykiem lub złamaniem kompresyjnym. Osteofity rozwijają się bardzo długo i przez długi czas ich rozrost nie powoduje żadnych objawów. Ten rodzaj zmian zwyrodnieniowych, obok kręgosłupa, może pojawić się również w obrębie stawów (kolanowy, biodrowy). Narośla atakują przede wszystkim te miejsca, w których szkielet jest najbardziej obciążony.

Osteofity są bardzo dobrze widoczne w badaniach obrazowych. Ich obecność można potwierdzić wykonując zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Leczenie osteofitów jest ściśle związane z postępowaniem przy typie choroby zwyrodnieniowej, innego schorzenia kręgosłupa bądź stawów, rozpoznanej u pacjenta.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Gościec stawowy przewlekły (Reumatoidalne zapalenie stawów)

Dysplazja stawu biodrowego

Zwężenie szpary stawu biodrowego

Spondylolisteza (ześlizgnięcie kręgów)

Osteofitoza trzonów kręgowych

Więcej o:
Komentarze (1)
OSTEOFITY, czyli narośla kostne
Zaloguj się
  • magdaiartur

    0

    Mi bardzo pomogła odpowiednia rehabilitacja dostosowana do mnie, do mojego bólu, możliwości, tego co robię na co dzień. Do tego nie wydałam dużo na takie zabiegi, zdecydowanie więcej kosztują leki na dłuższą metę niż rehabilitacja, a wydaje mi się, że w moim przypadku rehabilitacja daje efekty, które długo się utrzymują, zdecydowanie dłużej niż jakieś leki. Polecam gabinet gdzie chodzę, bo już mam spraqwdzony. Zawsze się zapisuję online, więc tak podaję stronę www.rehabilitacje.org

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX