Mielopatia (mielopatia szyjna) - objawy, diagnoza, leczenie

Mielopatia to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego atakująca głównie rdzeń kręgowy. Ciągły ucisk nie tylko poważnie osłabia mięśnie, ale czasem prowadzi do całkowitego porażenia kończyn. Schorzenie zwykle rozwija się bardzo długo, a zlekceważenie pierwszych objawów lub nieprawidłowo prowadzone leczenie może doprowadzić do trwałego kalectwa.
Dołącz do nas na Facebooku!

Przyczyn ucisku na rdzeń lub otaczające go naczynia nerwowe może być wiele. Mielopatia bardzo często towarzyszy lub jest konsekwencją nieleczonych innych chorób kręgosłupa . Schorzenie pojawia się u cierpiących na zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego lub reumatoidalne zapalenie stawów. Mielopatia bywa też powikłaniem po urazie szyi, jest ona szczególnie niebezpieczna u osób starszych, chorych na osteoporozę lub nadużywających glikokortykosteroidów. Schorzenie bardzo rzadko pojawia się na skutek choroby nowotworowej. Mielopatia jest schorzeniem postępującym i nieuleczalnym.Mielopatia (mielopatia szyjna) objawy

Mielopata może zaatakować niemal każdy fragment odcinaka szyjnego, jednak najczęściej zmiany chorobowe obejmują jego dolną część. Pierwszymi objawami mielopatii są niedowład oraz osłabienie napięcia mięśniowego w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Ogromna część pacjentów skarży się na:

- bóle szyi oraz głowy

- zawroty głowy , omdlenia

- u niektórych pacjentów pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu oraz stolca.

Choroba zazwyczaj postępuje bardzo powoli, a pierwsze niepokojące objawy jak drętwienie rąk , osłabienie mięśni czy kłopoty z utrzymaniem przedmiotów w dłoni bywają bagatelizowane.

Mielopatia (mielopatia szyjna) diagnoza

W celu potwierdzenia mielopatii wykonuje się głównie badania obrazowe tj. tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego. Na ich podstawie można ocenić skale oraz rodzaj zmian chorobowych umiejscowionych w okolicy rdzenia kręgowego.

Mielopatia (mielopatia szyjna) leczenie

Mielopatia wymaga leczenia operacyjnego. Chirurg usuwa zniszczony chorobą fragment kręgosłupa i zastępuje go implantem, który pozwala przywrócić w pewnym stopniu dotychczasową sprawność. Każdy z pacjentów wymaga zabiegów rehabilitacyjnych.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Mięsak Ewinga

Lumbago

Łuszczycowe zapalenie stawów

Kręgosłup nie musi boleć

Zwyrodnienia kręgosłupa

Więcej o:
Komentarze (8)
Mielopatia (mielopatia szyjna) - objawy, diagnoza, leczenie
Zaloguj się
 • ryszard4444

  Oceniono 5 razy 5

  Witaj, nie lekceważ tego, to może tylko rozpoznać neurolog, nie przywiązywałem sam do tego wagi, a teraz mam, to co mam, mam ten implant, ale to dalej postępuje i nie mam już tak optymistycznego spojrzenia, co do choroby, która postępuje, ale najważniejsze, że jeszcze chodzę, to mnie inspiruje do działania. Polecam szybką konsultację u Neurologa, który podejmie leczenie i pozwoli na normalne funkcjonowanie. Pozdrawiam i lecz się:)

 • Gość: dagmara

  Oceniono 2 razy 2

  witam mam ogromne bule kregosłup po rezonansie taki opis na poziomie c5 c6 obniżenie wysokości krążka m-k z cechami odwodnienia i tyłozmykiem zwyrodnienie 1 stopnia. Centralna przepuklina krążka m-k powoduje zniesienie rezerwy płynowej rdzenia wraz z jego modelowaniem i ogranicza światło otworów m-k

 • ryszard4444

  Oceniono 4 razy 2

  Witam, jestem po operacji kręgosłupa szyjnego w dniu 8.11.2012: Reoperacja, Usunięcie trzonu C5-C6, usunięcie klatki peek na poziomie C5/C6 odbarczenie kanału kręgowego. Stabilizacja międzytrzonowa C4-C7 proteza trzonu 34mm (PEEK) LFC, stabilizacja przednia płytką MATRIS 50mm NovaSpine. Dzisiaj odebrałem nowy MR kręgosłupa szyjnego i jest napisane: Stan po przebytym zabiegu operacyjnym na poziomie VC4-VC6. W miejcu pooperacyjnym stwierdza się ucisk worka oponowego oraz nieznaczne przemieszczenie ku tyłowi rdzenia kręgowego. Wymiar przednio=tylny kanału kręgowego na wysokości trzonu kręgu VC5 wynosi 0,83cm. Duże zmiany o charakterze zwyrodnieniowe w postaci osteofitów na krawędziach tylnych trzonów kręgów wpuklające się w kierunku kanału kręgowego modelując worek oponowy. Na wysokości trzonu kręgu VC5 w obrębie rdzenia kręgowego, widoczny jest obszar izointensywny w obrazach T1 zależnych, nieznacznie hyperintensywny, w obrazach T2 zależnych mogący sugerować zmianę malacyjną. Na poziomie VC3/VC$ widoczna jest płaska przepuklina jądra miażdżytego. Tak to wygląda, a już mam niedowład czterokończynowy. Mielopatia szyjna, chodzę z chodzikiem, gdyż nie mogę chodzić więcej jak 10- 20 metrów, bo przewracałem się. Czy już nie mam na co liczyć, to już zaczyna mnie przerastać, coraz bardziej mnie ogranicza, a mam 63 lata i od roku tak mnie sparaliżowało, to teraz już lawinowo mnie pozbawia ruchu. Pozdrawiam i oczekuję szczerej odpowiedzi, nie mam za dużo czasu, bo wózek na mnie czeka, a ja się bronię, przed nim. ryszard4444

 • Dariusz Tracz

  0

  U mnie naszczęście tylko przeciążenie pracą przy biurku i długą jazdą samochodem. Pomogło noszenie tego kołnierza: qmedinfo.pl/pl/oferta/szyja/item/71-kolnierz-nt-bac-typu-schantza Oczywiście jako zalecenie lekarza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX