Choroby śródmiąższowe płuc

Choroby śródmiąższowe płuc nie mają charakteru infekcyjnego, ani nowotworowego. Czasem zdarza się, że są wywołane długim przyjmowaniem niektórych leków lub powikłaniem po chorobie tkanki łącznej

Choroby śródmiąższowe płuc nie mają charakteru infekcyjnego, ani nowotworowego. Czasem zdarza się, że są wywołane długim przyjmowaniem niektórych leków lub powikłaniem po chorobie tkanki łącznej (Shutterstock)

Choroby płuc mogą mieć różne pochodzenie i przebieg. Grupę schorzeń zmniejszających dyfuzję płuc oraz upośledzają wymianę gazów nazywane są śródmiąższowymi chorobami płuc. Przyczyna występowania dużej części z nich nie jest do końca znana.
Dołącz do nas na Facebooku!

Choroby śródmiąższowe płuc nie mają charakteru infekcyjnego, ani nowotworowego. Charakteryzują się szeregiem zmian rozsianych niemal po całych płucach i nie tylko. Bardzo często schorzenie atakuje nie tylko pozostałe elementy układu oddechowego , ale i serce , prowadząc do jego niewydolności.

Choroby śródmiąższowe płuc zakłócają przepływ oraz wymianę gazów w całym organizmie. Pierwszy etap choroby cechuje się poważnymi problemami z oddychaniem, dusznościami i suchym kaszlem . Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem.

Zdarza się, że ten rodzaj zmian chorobowych w płucach wywołany jest szkodliwym czynnikiem, długim przyjmowaniem leków lub są powikłaniem po chorobach tkanki łącznej. Jednak większość pojawia się samoistnie (idiopatyczne) z nieznanych przyczyn.Rodzaje śródmiąższowych chorób płuc

Ze względu na czynnik wywołujące schorzenie śródmiąższowe choroby płuc dzieli się na:

- idiopatyczne śródmiąższowe zapalenie płuc

- idiopatyczne włóknienie płuc

- niespecyficzne śródmiąższowe zapalenie płuc

- kryptogenne organizujące się zapalenie płuc

- ostre śródmiąższowe zapalenie płuc Zespół Hammana-Richa

- śródmiąższowa choroba płuc z zapaleniem oskrzelików oddechowych

- złuszczające śródmiąższowe zapalenie płuc

- limfocytowe śródmiąższowe zapalenie płuc

Choroby śródmiąższowe płuc o znanej przyczynie:

- polekowe

- choroby tkanki łącznej i zawodowe

- czynniki środowiskowe i zawodowe

Choroby śródmiąższowe płuc w przebiegu chorób ziarniniakowych:

- sarkoidoza

- alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

Inne, rzadkie postacie chorób śródmiąższowych płuc:

- limfangioleiomiomatoza

- histiocytoza z komórek Langerhansa

- eozynofilowe zapalenie płuc

- proteinoza płuc

Rozpoznanie

Diagnozę śródmiąższowych chorób płuc opiera się na obrazie ze zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej oraz badaniu histopatologicznym, które niemal jednoznacznie potwierdza schorzenie.

Leczenie

Dostępne i stosowane środki farmakologiczne nie są wystarczająco skuteczne, dlatego podstawą leczenia większości tego typu chorób płuc jest łagodzenie bólu i objawów choroby.Czytaj także:

Idiopatyczne włóknienie płuc

Atonia

Appendektomia

Azbestoza (Pylica azbestowa)

Układ limfatyczny

Pulmunolog

Skomentuj:
Choroby śródmiąższowe płuc
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Nadciśnienie płucne to bardzo rzadkie schorzenie o nietypowych objawach. Bardzo często zdarza się, że jest mylone z anemią lub astmą  Nadciśnienie płucne
  • Wygląd wydzieliny ma znaczenie. Często pozwala wstępnie ustalić, co spowodowało kaszel Kaszel mokry: nie lekceważ!
  • Zapalenie płuc dość często rozwija się bez charakterystycznych objawów Zapalenie płuc - objawy, leczenie, powikłania. Czy to zapalenie płuc?
Więcej o chorobach: