Choroby śródmiąższowe płuc

kaole
11.09.2012 , aktualizacja: 21.07.2015 15:03
A A A Drukuj
Choroby śródmiąższowe płuc nie mają charakteru infekcyjnego, ani nowotworowego. Czasem zdarza się, że są wywołane długim przyjmowaniem niektórych leków lub powikłaniem po chorobie tkanki łącznej

Choroby śródmiąższowe płuc nie mają charakteru infekcyjnego, ani nowotworowego. Czasem zdarza się, że są wywołane długim przyjmowaniem niektórych leków lub powikłaniem po chorobie tkanki łącznej (Shutterstock)

Choroby płuc mogą mieć różne pochodzenie i przebieg. Grupę schorzeń zmniejszających dyfuzję płuc oraz upośledzają wymianę gazów nazywane są śródmiąższowymi chorobami płuc. Przyczyna występowania dużej części z nich nie jest do końca znana.
Dołącz do nas na Facebooku!

Choroby śródmiąższowe płuc nie mają charakteru infekcyjnego, ani nowotworowego. Charakteryzują się szeregiem zmian rozsianych niemal po całych płucach i nie tylko. Bardzo często schorzenie atakuje nie tylko pozostałe elementy układu oddechowego , ale i serce , prowadząc do jego niewydolności.

Choroby śródmiąższowe płuc zakłócają przepływ oraz wymianę gazów w całym organizmie. Pierwszy etap choroby cechuje się poważnymi problemami z oddychaniem, dusznościami i suchym kaszlem . Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem.

Zdarza się, że ten rodzaj zmian chorobowych w płucach wywołany jest szkodliwym czynnikiem, długim przyjmowaniem leków lub są powikłaniem po chorobach tkanki łącznej. Jednak większość pojawia się samoistnie (idiopatyczne) z nieznanych przyczyn.Rodzaje śródmiąższowych chorób płuc

Ze względu na czynnik wywołujące schorzenie śródmiąższowe choroby płuc dzieli się na:

- idiopatyczne śródmiąższowe zapalenie płuc

- idiopatyczne włóknienie płuc

- niespecyficzne śródmiąższowe zapalenie płuc

- kryptogenne organizujące się zapalenie płuc

- ostre śródmiąższowe zapalenie płuc Zespół Hammana-Richa

- śródmiąższowa choroba płuc z zapaleniem oskrzelików oddechowych

- złuszczające śródmiąższowe zapalenie płuc

- limfocytowe śródmiąższowe zapalenie płuc

Choroby śródmiąższowe płuc o znanej przyczynie:

- polekowe

- choroby tkanki łącznej i zawodowe

- czynniki środowiskowe i zawodowe

Choroby śródmiąższowe płuc w przebiegu chorób ziarniniakowych:

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX