Tężyczka - objawy, diagnoza, leczenie

Napadowe, bardzo silne skurcze mięśni obejmujące przede wszystkim kończyny dolne mogą oznaczać tężyczkę

Napadowe, bardzo silne skurcze mięśni obejmujące przede wszystkim kończyny dolne mogą oznaczać tężyczkę (Shutterstock)

Tężyczka to schorzenie charakteryzujące się nadmierną wrażliwością nerwowo - mięśniową. Uporczywe, napadowe skurcze występują głównie u kobiet. Choroba jest trudna do zdiagnozowania i często brana jest za schorzenie neurologiczne lub konsekwencję nieleczonej astmy oskrzelowej.
Dołącz do nas na Facebooku!

Skurcze nerwowo - mięśniowe obejmuje głównie kończyny dolne, górne oraz głośnię (jeden z elementów składających się na krtań). Jednoznaczna przyczyna występowania tężyczki nie jest znana. Najprawdopodobniej ma ona związek z gospodarką hormonalną i nieprawidłowym funkcjonowaniem nadnerczy .

Tężyczka objawy

Medycyna dzieli tężyczkę na dwa rodzaje - jawną oraz utajoną (spazmofilia). Pierwsza z nich ma stosunkowo charakterystyczne objawy dzięki czemu łatwiej ją rozpoznać. Druga sprawia więcej problemów i zazwyczaj zostaje wykryta przypadkowo.

Tężyczka jawna najczęściej rozpoczyna się od delikatnego mrowienia palców rąk i okolic ust. Następnie napięcie oraz skurcze przenoszą się na pozostałe mięśnie twarzy, kończyny oraz głośnię. Skurcz mięśni

dłoni pojawia się najczęściej w obrębie kciuka. Pojawienie się skurczów poprzedza wrażenie niepokoju, silny lęk oraz pobudzenie. Zdarzają się przypadki utraty przytomności i wystąpienia drgawek , przypominające te towarzyszące padaczce. Tężyczka jawna powiązana jest z niedoczynnością tarczycy.

W przypadku tężyczki utajonej podanie najbardziej charakterystycznych objawów nie jest proste. Mogące ją zwiastować dolegliwości dzieli się na:

- centralne - nadmierne napięcie nerwowe, częste zasłabnięcia, bezsenność, osłabienie nastroju, męczliwość

- obwodowe - kurcze mięśni, drętwienie oraz mrowienie kończyn, parestezje (tzw. czucie opaczne, wrażenie drętwienia, mrowienia, zmiany temperatury skóry)

- wegetatywne - bóle w klatce piersiowej oraz jamie brzusznej, kołatanie serca, wzdęcia, kolki, zaburzenia naczynioworuchowe

- neurologiczne - objaw Chwostka (gwałtowne skurcze mięśni mimicznych twarzy), objaw Trousseau (charakteryzuje się on wygięciem IV i V palca dłoni, jest ono na tyle silne, że uniemożliwia chwytanie oraz zaciśnięcie dłoni)

Wystąpienie tężyczki utajonej zazwyczaj spowodowana jest niedoborem magnezu .

Tężyczka diagnoza

Podstawą diagnozy tężyczki jest wywiad z pacjentem. Na jego podstawie można określić rodzaj i skalę zmian neurologicznych. Następnie wykonuje się badania laboratoryjne, które potwierdzają za niski poziom magnezu w organizmie (tzw. próba tężyczkowa). Jeśli obydwa badania mogą sugerować tężyczkę, to jednoznaczną odpowiedz daje elektromiografia (badanie nerwowo-mięśniowe). Dodatkowo wykonuje się EKG . U chorych na tężyczkę utajoną pojawiają się nadkomorowe zmiany rytmu oraz zaburzenia przewodzenia (wydłużenie odcinka QT). Właściwe rozpoznanie tężyczki może jednak sprawiać pewne kłopoty. Jej objawy obejmują kilka układów, dlatego łatwo ją pomylić z hipomagnezią, zasadowicą oddechową, zasadowicą metaboliczną.

Tężyczka leczenie

Tężyczkę zarówno jawną i utajoną leczy się farmakologicznie. Choremu podaje się dożylne sole wapnia (glukonianu wapnia lub chlorku wapnia), Jeśli schorzenie łączy się z niedoczynnością tarczycy stosuje się wapń elementarny (jego poziom wyrównuje się po 6-12 godzinach). Dodatkowo w leczeniu tężyczki zaleca się podawanie witaminy D oraz soli wapnia .Czytaj także:

Niedoczynność przytarczyc

Gigantyzm przysadkowy

Niedoczynność przysadki mózgowej

Gigantyzm eunuchoidalny

Amblyopia, czyli leniwe oko

Komentarze (2)
Tężyczka - objawy, diagnoza, leczenie
Zaloguj się
 • Marysia Jurek

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystko o tężyczce głównie utajonej, artykuły dr K. Toruńskiej - Stawińskiej na emg-neurolog.pl/tezyczka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
 • Atonia, czyli zanik zdolności kurczenia się mięśni atakuje najczęściej mięśnie gładkie lub poprzecznie prążkowane Atonia
 • Przepuklina kresy białej najczęściej objawia się bólem w nadbrzuszu. Czasem zdarza się, że przepuklina pojawia się po dużym wysiłku fizycznym lub jest powikłaniem po operacji  Przepuklina linii białej (Przepuklina kresy białej)
 • Układ limfatyczny odpowiada za prawidłowy przepływ płynów ustrojowych w organizmie oraz ochronę przed infekcjami Układ limfatyczny
Więcej o chorobach: