Gruczolak przysadki mózgowej - objawy, diagnoza, leczenie

Zaliczany jest do najczęściej występujących guzów przysadki mózgowej. Stanowi ok. 10 proc. wszystkich zmian nowotworowych pojawiających się w jej obrębie. Bardzo często nie daje żadnych objawów.
Dołącz do nas na Facebooku!

Gruczolak to niezłośliwy guz tkanki gruczołowej. Rozpoznanie typu gruczolaka zależne jest od hormonu, który wydziela zajęty chorobą gruczoł. Dodatkowym kryterium jest rozmiar i wielkość guza.

Co to jest gruczolak przysadki mózgowej?

Gruczolak przysadki mózgowej jest niegroźnym i nie dającym przerzutów nowotworem. W zależności od wielkości dzieli się je na makrogruczolaki i mikrogruczolaki. W pierwszym przypadku ich średnica jest większa bądź równa 10 mm, w drugim wariancie jest mniejsza niż 10 mm. Najważniejszym elementem w ocenie guza jest dokładne określenie gruczołu, który zaatakowała choroba oraz typ wydzielanego przez niego hormonu. Ze względu na wydzielaną substancję gruczolaki przysadki mózgowej dzieli się na:

- prolaktynowy (zaatakowany gruczoł produkuje prolaktynę - hormon odpowiedzialny m.in. za laktację)

- hormon wzrostu

- kortykotropinowy (wydziela ACTH, które pobudza korę nadnerczy do produkcji kortyzolu)

- tyreotropinowy (wytwarza TSH - hormon regulujący "pracę" oraz funkcje tarczycy)

Zdarza się również, że zmiany obejmują gruczoły nieczynne hormonalnie i te występują najczęściej.

Gruczolak przysadki mózgowej objawy i diagnoza

Gruczolak przysadki mózgowej bardzo często nie daje żadnych objawów. Pierwsze dolegliwości, które mogą zwiastować gruczolaka to ucisk w okolicy nerwu wzrokowego, znacznie zmniejszający pole widzenia. Część chorych skarży się również na bóle głowy. Przed postawieniem diagnozy konieczna jest wizyta u endokrynologa . Badanie pozwala potwierdzić lub wykluczyć czy objawy mają związek ze zmianą nowotworową w obrębie jednego z gruczołów. W przypadku problemów ze wzrokiem konieczna jest wizyta u okulisty. Dzięki badaniu dna oka lekarz ma szanse określić przyczynę zmian. Jednak dopiero wizyta u neurologa i badanie tomografem komputerowym jednoznacznie określa przyczynę zmian oraz lokalizację guza.

Gruczolak przysadki mózgowej leczenie

Bez względu na typ i umiejscowienie gruczolaka w pierwszym etapie leczenia podaje się farmaceutyki. Podawane są one zarówno pacjentom z guzem operacyjnym, jak i tym, niewymagającym ingerencji chirurga. U części chorych jest ono całkowicie wystarczające. Operacje wykonywane są głównie wtedy, gdy leki nie przynoszą zakładanego efektu.Czytaj także:

Choroba Glińskiego - Simmondsa

Prolaktynoma

Więcej o:
Komentarze (2)
Gruczolak przysadki mózgowej - objawy, diagnoza, leczenie
Zaloguj się
  • Natalia Martyna

    0

    a jak długo Twoja mam czekała na zabieg? jak długo trwały formalności i czy rzeczywiście nie ponieśliście żadnych kosztów związanych z leczeniem?

  • woj.pat

    Oceniono 1 raz -1

    4 miesięcy biorę CBD 6%, dziś miałam kontrolę...marker dalej idzie w dół a to u mnie był problem bo nic nie widać w obrazowce. Spada i spada bez chemii...!! dodałam olej do swojego normalnego zwykłego menu :) zobaczcie info na: Konopna Farmacja Poznań Carun

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX