Rumień zakaźny

kaole
21.06.2012 , aktualizacja: 02.01.2015 12:07
A A A Drukuj
Wysypka wywołana rumieniem zakaźnym znika po 3 tygodniach i nie pozostawia blizn

Wysypka wywołana rumieniem zakaźnym znika po 3 tygodniach i nie pozostawia blizn (Shutterstock)

Rumień zakaźny to jedna z pięciu chorób, które najczęściej wywołują u dzieci wysypkę. Pierwsze zmiany chorobowe pojawiają się na policzkach i kształtem przypominają skrzydła motyla.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Schorzenie bywa nazywane tzw. piątą chorobą, czyli jedną z chorób, które obok odry, różyczki , płonicy oraz rumienia nagłego objawiają się u dzieci wysypką. Rumień zakaźny jest chorobą zakaźną i dotyka dzieci między 2 a 12 rokiem życia.

Objawy i diagnoza

Za pojawienie się rumienia zakaźnego odpowiada prawirus oznaczony symbolem B19. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez kontakt z osobą chorą. Pierwsze objawy pojawiają się po 7-14 dniach. Początkowo zmiany chorobowe widoczne są na policzkach. Bladoróżowa, swędząca wysypka z czasem przenosi się na kończyny oraz tułów. Pierwszym oznakom choroby towarzyszy gorączka (temperatura utrzymuje się na poziomie 38°C). Starsze dzieci skarżą się na bóle głowy, stawów oraz ogólne osłabienie. Wysypka utrzymuje się na skórze nie dłużej niż trzy tygodnie i najczęściej znika samoistnie nie pozostawiając blizn.

Rozpoznanie rumienia zakaźnego opiera się przede wszystkim na obserwacji zmian pojawiających się na skórze. Wysypka pozostawia na twarzy dziecka ślad jak po spoliczkowaniu, zaś zmiany na torsie lub kończynach przypominają koronkę lub siatkę. Im bliżej środka, tym są jaśniejsze i przypominają kształtem obrączkę lub girlandy.

Leczenie

Rumień zakaźny nie wymaga szczególnego leczenia. U większości pacjentów stosuje się jedynie leki łagodzące objawy choroby. Nie istnieje szczepionka, która pozwoliłaby uniknąć zakażenia. Na szczęście raz przebyty rumień zakaźny uodparnia na całe życie.

Mimo że, choroba najczęściej atakuje dzieci, może pojawić się u osoby dorosłej. Kontaktu z prawirusem powinny unikać przede wszystkim kobiety w ciąży, szczególnie niebezpieczne są dla nich dwa pierwsze trymestry. Zakażenie w niektórych przypadkach prowadzi do niedokrwistości, zapalenia mięśnia sercowego i obrzęku płodu, a nawet do jego obumarcia.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Keloid (bliznowiec)

Włókniaki miękkie (molle)

Ropnie mnogie pachwin

Złośliwa plama soczewicowata

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • snopistka

    Oceniono 4 razy -4

    O fuj! Jak to strasznie wygląda a co najgorsze, zauważyłam podobny ślady u córki, w sensie że coś takiego wyskoczyło jej na policzku, właśnie wygląda jak jakiś motyl (no wiem że to dziwnie brzmi ale staram się to jakoś w mairę opisać) i wszyskto się zgadza, chyba to rumień zakaźny.. patrzyłam jeszcze wcześniej na innej stronie: www.biomedical.pl/choroby/zakazne/rumien-zakazny-539.html i chyba wszystko psize się ku temu, czy możliwe że mała się zaraziła tym od innego dziecka? poszła do przedszkola teraz i nie wiadomo, jak dzieci tam dbają o higienę i tak dalej. Jak widać w przedszkolu jest prawie 2 tygodnie więc zgadzało by się z momentem zarażenia, czyli pójściem do przedszkola. Jak mam to sprawdzić? Czy mogę powiedzieć to tam nauczycielkom prowadzącym? Bo przecież nie mogę tego tak zostawić, tylko jakie badania są potrzebne żeby to na pewno zdiagnozować? Jak wyjdzie, że to z przedszkola to zrobię tam prawdziwy przeciąg!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX