Tylko spacerujesz, a nogi już bolą? Koniecznie zbadaj przepływy!

Drętwienie nóg po treningu? To się zdarza. Jeśli jednak coraz mniejszy wysiłek staje się wyzwaniem, warto porozmawiać z lekarzem

Drętwienie nóg po treningu? To się zdarza. Jeśli jednak coraz mniejszy wysiłek staje się wyzwaniem, warto porozmawiać z lekarzem (Shutterstock)

Choroba niedokrwienna kończyn najczęściej objawia się chromaniem przestankowym, czyli bólem nóg podczas chodzenia, ustępującym po zatrzymaniu się. Jeśli obserwujesz u siebie taki problem, trzeba skonsultować się z lekarzem, najlepiej specjalistą chorób naczyń. Konieczna będzie diagnostyka. Sprawdź, jakie badania prawdopodobnie zaleci lekarz.
Miażdżycę kojarzymy przede wszystkim z udarem i chorobami serca. Tymczasem niewłaściwa dieta, niezdrowy tryb życia i po części geny, bądź schorzenia sprzyjające zaklejaniu się naczyń krwionośnych, mogą doprowadzić i do problemów w nogach. Znacznie ponad 90%. osób cierpiących na chorobę niedokrwienną kończyn dorobiło się jej w wyniku zmian miażdżycowych. Najczęściej nawet poważne zakrzepy objawiają się tylko wspomnianym chromaniem, dlatego nie można go lekceważyć.

Uwaga! Kiedyś były to problemy osób w wieku podeszłym. Dziś chrome bywają i dwudziestolatki, a wśród czterdziestolatków (głównie mężczyzn) jest ich już naprawdę sporo.

Oczywiście, nie musisz pędzić do lekarza tylko dlatego, że nogi rozbolały cię po maratonie, wyjątkowo intensywnym treningu czy wdrapaniu się na szczyt wieżowca. Zwłaszcza, gdy masz więcej niż 60 lat i na co dzień ruch w sporej dawce jest ci obcy. Jeśli jednak obserwujesz, że dystans, jaki możesz przejść bez wysiłku stale się skraca, nogi po zatrzymaniu się bolą coraz dłużej, "wysiadają" już po wejściu po schodach nawet na drugie piętro, a wreszcie męczy cię i spacer w umiarkowanym tempie, trzeba sprawę wyjaśnić. Sygnał alarmowy, absolutnie nie do zbagatelizowania, to tak zwane bóle spoczynkowe, czyli stan, gdy już i bez wysiłku, np. wieczorem, w pozycji leżącej, dopadają cię objawy chromania. Oznacza to, że miażdżyca kończyn dolnych może już być zaawansowana.Żyły czy tętnice?

Nieprzyjemne skurcze, mrowienia, drętwienie łydek, albo uczucie "omdlewania" nóg, wcale nie muszą wiązać się z chorobą niedokrwienną kończyn (zwaną też chorobą wystaw sklepowych). Podobne objawy daje także groźna choroba Bürgera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic), przewlekła niewydolność żylna, inne problemy z układem krążenia, ale nawet i niedobory minerałów ( więcej na ten temat ). Zatem te dolegliwości mogą oznaczać błahy problem, szybki do usunięcia, ale i poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Ocenę sytuacji, a także ewentualne leczenie, zostawmy jednak specjalistom. Nie ma powodu męczyć się z powodu niedoboru magnezu czy potasu, a także trafić do lekarza z poważnym problemem wtedy, gdy jedynym ratunkiem pozostaje pilna interwencja chirurgiczna. ( Więcej na temat przyczyn, leczenia, powikłań i grup ryzyka choroby niedokrwiennej kończyn)

Chorobami obwodowych naczyń krwionośnych zajmuje się głównie angiolog, ale niewykluczone, że lekarz pierwszego kontaktu skieruje cię do kardiologa czy flebologa. Do tego drugiego zwłaszcza wtedy, gdy podejrzewa problem żylny (częstszy u kobiet). Zadaniem specjalisty będzie przede wszystkim ocena prawidłowości przepływu krwi w twoich naczyniach krwionośnych.

Przygotuj się do wizyty

Doświadczony specjalista chorób naczyń zwykle już na podstawie wywiadu lekarskiego może wstępnie ocenić, na ile poważny problem ma pacjent. Ważne jednak, by uzyskał precyzyjne, pełne informacje od chorego.

Obserwuj starannie swoje ciało, by odpowiedzieć, w jakich okolicznościach odczuwasz bóle i na jakiej wysokości nogi, tzn. czy są to: stopy, uda, łydki, a może ból się przemieszcza? To pozwoli choćby ustalić miejsce ewentualnego zwężenia tętnicy. Istotne jest także, po jakim odcinku spaceru konieczne jest zatrzymanie i ile czasu potrzeba, by ustąpiły dolegliwości. Takie informacje są wskazówką do oceny stopnia zaawansowania choroby. Jeśli chory odczuwa także tzw. "bóle spoczynkowe", powinien o tym koniecznie powiedzieć. To niepokojący objaw, gdy i bez wysiłku komórkom brakuje tlenu. Może oznaczać, że na pewnym odcinku tętnica całkowicie się zamknęła i wymaga natychmiastowego "przetkania".

Najczęstsze badania

Każdy chory, który sygnalizuje, że odczuwa chromanie, wymaga wykonania badania moczu (by wyeliminować ewentualne nasilenie objawów w związku z nieprawidłowościami w układzie moczowym, zwłaszcza w nerkach) i krwi: morfologii, poziomu cukru, stężenia cholesterolu i trójglicerydów.

Diagnostyka już samej choroby niedokrwiennej kończyn zazwyczaj jest prosta i bezbolesna. Najczęściej obejmuje badanie palpacyjne, pletyzmografię i badanie doplerowskie.

Do badania palpacyjnego tętna lekarz wykorzystuje własne ręce i doświadczenie. Bywa, że pozwala mu dokładnie umiejscowić zmiany w naczyniach krwionośnych, a nawet określić ich nasilenie. Osłuchiwanie tętnic pod kątem szmerów dostarcza dodatkowych cennych informacji. Lekarz musi być naprawdę dobry i nie rozstrzygać ostatecznie kwestii zdrowia w oparciu tylko o to badanie. Zwłaszcza, że technika pozwala ustalić więcej, niż dotyk.

Pletyzmografia może być przeprowadzona w gabinecie lekarza lub w szpitalu. Do badania pacjent przyjmuje pozycję częściowo podpartą. Na kończyny są zakładane trzy mankiety do mierzenia ciśnienia. Mankiety pompuje się do 65 mm Hg (słupa rtęci) i podłącza do pletyzmografu, który wyświetla każdą falę tętna. Zapis jest również rejestrowany na papierze. Zmniejszenie fali tętna na którymś z mankietów może wskazywać na obecność zwężenia w tętnicy.

Badanie doplerowskie także pozawala bezinwazyjnie zmierzyć przepływy, a zarazem jest bardziej czułe i precyzyjne, dlatego wielu specjalistów uważa, że właśnie z tej diagnostyki powinni korzystać wszyscy chorzy z objawami chromania.

Dlaczego czasem trzeba operować?

Wielu chorym z rozpoznaną chorobą niedokrwienną tętnic nożnych ulgę przyniesie leczenie zachowawcze: zmiana diety, rzucenie papierosów, więcej ruchu, ewentualnie przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. W przypadku większych zwężeń wykonuje się przezskórną angioplastykę balonową (percutaneous transluminal angioplasty - PTA). Metoda ta pozwala "rozpędzić" pod ciśnieniem zator w naczyniu. Pod jednym warunkiem: że w tętnicy jest jeszcze możliwy przepływ krwi.

Wiele osób wyobraża sobie, że cząstki organiczne odłożone na ściankach naczyń to łatwe to rozpędzenia struktury. Niektórzy sądzą, że skoro dostały się tam z gęstą krwią, to pewnie przypominają zwykłe strupy. Tymczasem zatory w naczyniach przypominają twardością beton. Dlatego czasami nie ma wyjścia i chorego trzeba operować. Nie oznacza to jednak, jak przed laty, amputacji kończyny. Dzisiaj już powszechnie stosuje się wszczepienia sztucznych naczyń. Nawet na bardzo długich odcinkach. Możliwe jest na przykład równoczesne wszczepienie aorty brzusznej i obu tętnic udowych (tzw.Y-Graft). Pacjenci po takich zabiegach wracają w pełni do zdrowia, bywa, że nawet do pracy.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Czytaj także:

Drętwienie rąk i nóg - jest się czego bać?

O czym świadczą spuchnięte nogi? Czy to problem z nerkami?

Błaha dolegliwość czy objaw poważnej choroby?

Makroelementy bez tajemnicKomentarze (1)
Tylko spacerujesz, a nogi już bolą? Koniecznie zbadaj przepływy!
Zaloguj się
 • zrjn

  Oceniono 5 razy -5

  Jeśli wierzyć Pani Elizie...
  90% hipochondrii ale może coś w tym jest.
  W domyśle - kasa - artykuł sponsorowany.
  zrjn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
 • Przetańczyć całą noc? Możliwe, ale nogi muszą być w formie Piękne, bo zdrowe. Pokaż światu nogi i baw się do rana!
 • Angiolog zajmuje się naczyniami krwionośnymi, ale i limfatycznymi. Ponieważ te są istotnym elementem układu odporności, niejednokrotnie specjalista współpracuje z immunologami Angiolog - lekarz pomocny przy schorzeniach naczyniowych
 • Nogi i żyły nie lubią obcasów. Nie dziw się więc opuchniętym stopom i kostkom, gdy stawiasz na takie obuwie Gdy puchną kostki u nóg - czy to problem z nerkami?
Więcej o chorobach: