Torbiel włosowa - objawy, diagnoza, leczenie

Torbiel włosowa wywołana jest przez bakterie i najczęściej atakuje skórę w okolicy kości ogonowej

Torbiel włosowa wywołana jest przez bakterie i najczęściej atakuje skórę w okolicy kości ogonowej (Shutterstock)

Zatoka włosowa (torbiel włosowa) to choroba zapalna. Mimo że, najczęściej dotyka mężczyzn jej wystąpienie może być konsekwencją dużo poważniejszego schorzenia np. gruźlicy.
Torbiel włosowa atakuje tkankę podskórną w okolicach szpary międzypośladkowej. Zmiany chorobowe pojawiają się na wysokości kości ogonowej lub krzyżowej. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim mężczyźni o ciemnych włosach, prowadzący siedzący tryb życia, cierpiący na nadmierną potliwość i nie stosujący podstawowych zasad higieny. Zdarza się, że zatoka włosowa towarzyszy niektórym chorobom przewlekłym, cukrzycy , chorobą metabolicznym, otyłości. Pojawia się u osób z obniżoną odpornością wywołaną długotrwałym przyjmowaniem leków immunosupresyjnych.

Zatoka włosowa (torbiel włosowa) objawy i diagnoza

Zatoka włosowa wywołana jest przez bakterie beztlenowe. Gdy pojawia się infekcja oraz stan zapalny, organizm sam z pomocą białych krwinek, usuwa bakterie. Dochodzi jednak do powstania przestrzeni z jednym lub większą ilością otworów przez które wydostaje się ropa (zawierająca obumarłe komórki oraz resztki tkanek). Dodatkowo dochodzi do podrażnienia zakończeń nerwowych, pojawia się obrzęk, zaczerwienie oraz ból w okolicach pośladków. U niektórych chorych zmiany chorobowe wywołują gorączkę i dreszcze.

Pierwsze objawy torbieli włosowej mogą przypominać zupełnie inne schorzenie. Przed postawieniem ostatecznej diagnozy lekarz powinien wykluczyć przetokę odbytu (tj. zapalenie, nieanatomicznego połączenia między kanałem odbytu a powierzchnią skóry). Podobne zmiany skórne towarzyszą ropniom odbytu, gruźlicy oraz chorobie Leśniowskiego-Crohna . Ostateczną odpowiedz daje zazwyczaj badanie USG.

Zatoka włosowa (torbiel włosowa) leczenie

W leczeniu torbieli włosowej stosuje się dwie metody. Pierwsza polega na nacięciu przez chirurga, w znieczuleniu miejscowym, torbieli i usunięciu zawartego w niej płynu. W celu uniknięcia ponownego zakażenia wycina się ok. 0,5 cm zdrowej tkanki. Następnie bardzo dokładnie oczyszcza skórę . Niestety, ten sposób nie gwarantuje końca kłopotów. Rana bardzo długo się goi (ok. 2-3 miesiące), a u niemal połowy pacjentów torbiel powraca.

Druga i bardziej skuteczna metoda leczenia torbieli włosowej polega na całkowitym wycięciu zmienionej chorobą tkanki. W przeciwieństwie do pierwszej metody nie zostawia się otwartych ran. Zszywa się dwoma rodzajami nici (wchłanialne oraz niewchłanialne) i usuwa się 10 dni po operacji. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym i wymaga od pacjenta kilkudniowego pobytu w szpitalu. Dodatkowo stosuje się terapię antybiotykową.

Dołącz do nas na Facebooku!Skomentuj:
Torbiel włosowa - objawy, diagnoza, leczenie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Piekące i swędzące zmiany skórne przypominające oparzenie, to najbardziej charakterystyczne objawy rumienia wysiękowego wielopostaciowego  Rumień wysiękowy wielopostaciowy
  • Wysypka wywołana rumieniem zakaźnym znika po 3 tygodniach i nie pozostawia blizn Rumień zakaźny - objawy, diagnoza, leczenie
  • Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest pojawiające się na skórze czerwone znamię (tym charakteryzuje się ‪toczeń rumieniowaty układowy‬‬). ‪Toczeń rumieniowaty układowy‬‬ - objawy, diagnoza, leczenie
Więcej o chorobach: