‪Toczeń rumieniowaty układowy‬‬ - objawy, diagnoza, leczenie

Toczeń zaliczany jest do chorób autoimmunologicznych i może występować w dwóch postaciach - układowej i rumieniowej. ‪Toczeń rumieniowaty układowy‬‬ tworzy na skórze charakterystyczne znamię, przypominające kształtem motyla.
Toczeń: kto jest narażony? W grupie ryzyka są przede wszystkim kobiety w wieku między 16 a 55 rokiem życia. Chorują na niego dziesięć razy częściej niż mężczyźni. Przyczyny jego występowania nie są do końca znane, a zróżnicowane objawy znacznie utrudniają postawienie właściwej diagnozy.

Toczeń: objawy

Za wystąpienie tocznia, podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych, odpowiada zaburzenie w obrębie układu immunologicznego (obronnego). Niestety nadal nie wiadomo, która ze zmian jest za niego odpowiedzialna, prawdopodobnie ma ona podłoże genetyczne. Toczeń najczęściej pojawia się po przebytej infekcji. Organizm, aby zwalczyć zagrożenie, wytwarza przeciwciała, a te w skutek uszkodzenia układu immunologicznego niszczą zdrowe komórki np. jednego z układów, uszkadzając DNA komórek.

Dolegliwości towarzyszące schorzeniu są bardzo zróżnicowane. Postawienie diagnozy mają ułatwić przygotowane przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne kryteria. Rozpoznanie minimum czterech z jedenastu poniższych punktów potwierdza tocznia:

- zmiany skórne, rumień przypominający kształtem motyla (w przypadku tocznia rumieniowatego)

- bliznowacenie zmian skórnych, rumień krążkowy

- nadwrażliwość na światło słoneczne

- nadżerki w jamie ustnej

- zapalenie lub bóle stawów

- zapalenie błony śluzowej

- zmiany w nerkach (białko i niekiedy krew w moczu)

- zaburzenia neuropsychiatryczne (np. napady drgawek)

- zaburzenia hematologiczne (niedokrwistość, leukopenia, trombocytopenia)

- zaburzenia immunologiczne

- przeciwciała przeciwjądrowe

Przed postawieniem ostatecznej diagnozy korzysta się z kryteriów dodatkowych:

- objaw Raynauda (napadowe skurcze rąk, rzadziej stóp; pojawiają się pod wpływem silnych emocji, zimna, a czasem bez żadnej przyczyny)

- przerzedzenie włosów

- hiperproteinemia (zwiększone stężenie białka we krwi tj. przekraczające 80 g/l)

- zmiany histopatologiczne w nerkach

Toczeń: diagnoza

W celu potwierdzenia schorzenia wykonuje się szereg badań. Konieczne jest badanie wzroku, badanie laryngologiczne. Z powodu częstych powikłań (niemal połowa pacjentów ma poważne problemy z nerkami) ocenia się stan serca (m.in. EKG, echokardiogram), płuc (scyntygrafie, testy czynnościowe oraz badanie płynu opłucnowego), jamy brzusznej oraz nerek (USG, biobsja). W czasie stawiania diagnozy lekarz przygląda się także układowi wydalniczemu (badanie ogólne moczu, posiew) oraz nerwowemu (EEG, tomografia komputerowa , badania psychiatryczne). U chorego z podejrzeniem tocznia wykonuje się również RTG stawów i klatki piersiowej.

Toczeń: leczenie

Toczeń jest chorobą nieuleczalną i można jedynie złagodzić jej przebieg. Doraźne leczenie ogranicza się do podawania leków immunosupresyjnych i przeciwmalarycznych. Chorym zaleca się również spożywanie produktów z dużą ilością wielonienasyconych kwasów omega-3, które bardzo często łagodzą objawy choroby.Czytaj także:

Nefropatia toczniowa Stopa madurska (Grzybica madurska, mycetoma)

Badanie EEG

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o:
Komentarze (6)
‪Toczeń rumieniowaty układowy‬‬ - objawy, diagnoza, leczenie
Zaloguj się
 • soso111

  Oceniono 6 razy 6

  ooo haha ja też pamiętam jak toczeń był ciągle diagnozą w doktorze housie! Pewnie tylko dzięki temu wiem, że istnieje coś takiego jak toczen. Ciągle gadają, że głupie te seriale, a tu człowiek czasem może się czegoś nauczyć:) więc może wcale nie aż tak głupie! Nie mówię, że po oglądaniu housa można być lekarzem, ale coś tam trafi do mózgownicy

 • elakaucz

  Oceniono 3 razy 3

  oj kochane, toczeń wygląda czasem strasznie... moja babcia miała i szczerze się przeraziłam tym w dzieciństwie. taki toczen to z resztą nie przelewki! mam nadzieję, że mnie się nigdy nie przytrafi, oj nie. na wiele świństw chorowałam i choruję, ale mam nadzieję, że to mi mój organizm odpuści. zmiany skórne zawsze mnie niepokoiły!

 • cntdbl

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany nowoczesnym leczeniem tocznia układowego to chciałabym poinformować, iż przychodnia Dobry Lekarz w Krakowie aktualnie poszukuje pacjentów do badań klinicznych z lekiem biologicznym. Badania dla pacjentów w wieku 18 - 70 lat, którzy mają zdiagnozowany toczeń trzewny od minimum 1 roku. 
  W celu uzyskania szczegółowych informacji serdecznie zapraszam do kontaktu: tel. 690 000 367

 • Magdalena Jasińska

  Oceniono 1 raz 1

  Bolące stawy to naprawdę przykra i uciążliwa dolegliwość. Wiem coś o tym, bo tez przez pewien czas zmagałam sie z tym problemem. Mi pomogła maść uniwersalna z konopi która dzięki wysokiemu stężeniu CBD ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Polecam ją też na bolące mięśnie po większym wysiłku, wyleczyła mnie też z zakwasów. Kupić można oryginalna maść wyłącznie na tej stronce www.konopiafarmcja.pl

 • popolupo777

  Oceniono 1 raz 1

  kurde toczeń to jest lupus, którego doktor house diagnozował w 1/3 odcinków haha. ale z tego co pamięam to ten toczeń w dr house miał trochę inne objawy niż tu wymieniają i na pewno nie wyglądał jak na zdjęciu załączonym do artykułu. Toczeń w housie brzmiał tak tajemniczo, a tu te objawy wymienione są jakieś nudne, że scenarzyści by zasnęli pisząc Poza tym przyznacie że lupus brzmi lepiej :-)

 • Paweł Bpratyn

  0

  Szukam kogoś kto stosował Immunomodulin w leczeniu tocznia - proszę o Waszą szczerą radę. Znalazłam wiele dobrych recenzji, bardzo proszę o opinię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX