Kolor kału - o czym świadczy?

20.03.2016 12:31
Zwracaj uwagę na kolor stolca: wiele mówi o twoim zdrowiu

Zwracaj uwagę na kolor stolca: wiele mówi o twoim zdrowiu (Shutterstock)

Wyraźna zmiana zabarwienia stolca może oznaczać problemy zdrowotne, ale nie musi. Czasem to wyłącznie skutek diety czy przyjmowanych leków
Stolec smolisty może jednak oznaczać krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, a kał zabarwia przetrawiona krew. Wówczas konieczne jest leczenie.

Wszystko na ten temat: Krew w stolcu: zawsze alarmujący objaw

Kolor kału: czerwony, może krwisty

Wielu osobom zdarzyło się przerazić "krwią" w stolcu, która w rzeczywistości była skutkiem buraczków w diecie. Zarazem prawdziwa świeża krew, najczęściej pochodząca z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, to ważny sygnał ostrzegawczy. Może oznaczać i hemoroidy, i chorobę nowotworową.

Więcej o świeżej krwi w stolcu

Kolor kału: kał zielonkawy

I w tym przypadku "winna" bywa żółć. Pierwotnie ma ona zielonkawy kolor, który w jelicie cienkim przechodzi w żółty, a w grubym, ostatecznie, w brązowy. Jeśli tzw. pasaż (czyli tempo przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy) jest przyspieszony, żółć nie ulega pełnym przeobrażeniom i pozostaje żółta, zwykle gdy problem dotyczy jelita grubego, bądź właśnie zielona, jeśli niemal niezmieniona przechodzi już przez jelito cienkie. Szybki pasaż, połączony z dietą obfitującą w zielone składniki, może dać takie efekty.

Jeśli raz przesadzisz ze szpinakiem czy sałatą, a potem zobaczysz go w stolcu, raczej nie ma się czym martwić. Jeśli jednak chlorofil (zielony barwnik) często jest obecny w kale, porozmawiaj o tym z lekarzem. Podobnie bywa, gdy akurat stosujesz środki przeczyszczające (także zioła) czy antybiotyki. Żółć po prostu mogła zostać zielona i problem minie po zakończeniu leczenia. Zarazem pamiętaj, że stosowanie antybiotyków może doprowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach. Niekorzystne mikroby mogą się w nich rozpanoszyć i wpłynąć na barwę stolca, a przede wszystkim doprowadzić do problemów jelitowych. Dlatego tak istotne jest przyjmowanie osłonowo probiotyków, dobrych bakterii, które zapewnią biologiczną równowagę w jelicie.

Zielonkawe stolce towarzyszą biegunkom, także tym spowodowanym przez salmonellę. Pamiętaj, że u osoby dorosłej biegunkę zazwyczaj można leczyć samodzielnie. Jeśli jednak obserwujesz u siebie pierwsze objawy odwodnienia, biegunka jest wodnista (luźny stolec to nie to samo) lub z domieszką krwi, stolców jest więcej niż pięć dziennie luźny kał utrzymuje się ponad pięć dni, trzeba odwiedzić internistę.

Zielonkawe stolce czasem towarzyszą alergii pokarmowej (np. na białka mleka krowiego), ale i ciężkim chorobom jelit (np. wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego), celiakii, zaburzeniom wchłaniania. Prawdopodobieństwo poważniejszego problemu zdrowotnego jest większe, jeśli nieprawidłowy jest nie tylko kolor, ale i konsystencja stolca (bywa zbyt luźny) lub sposób jego oddawania. Wielu chorobom układu pokarmowego (zapalnym, przy zaburzeniach trawienia) towarzyszą tzw. stolce strzelające, wydostające się pod ciśnieniem. Nie wahaj się i odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. On zdecyduje, zwykle na podstawie badań, czy nie wymagasz stałej opieki gastrologa czy alergologa.

Coś Cię niepokoi? Zajrzyj na Forum Gazeta.pl:
Czy to zatrucie?
Czarny kał?
Niemowlę - czarny kał. Czy powinnam się martwić?

Czytaj także:

Kłopotliwe wiatry: kiedy "bąków" jest za dużo?Co wiesz o swoim organizmie? Pytania, na które odpowiedzi powinien znać już gimnazjalista
1/10Ile zębów ma zdrowy, dorosły człowiek (przy pełnym uzębieniu)?
Zobacz także
Komentarze (9)
Kolor kału - o czym świadczy?
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 20 razy 4

  Kolor kału - o czym świadczy?
  swiadczy o naszych mozliwosciach rozrozniania kolorow

 • Kamila Nowakowska

  Oceniono 15 razy 1

  Zaparcia są w dobie paskudnego i niezdrowego jedzenia prawdziwą plagą, uporałam się z nimi dicopegiem i odpowiednią dietą, uważam co jem.

 • Gość: michał

  Oceniono 73 razy -49

  Ja niebieską !!!!!111

 • Gość: michal.b

  Oceniono 82 razy -60

  ja zrobiłem brązowo kupę

 • Gość: mmmmmmmmmmmmmm

  Oceniono 91 razy -69

  kupaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX