Kolor kału - o czym świadczy?

20.03.2016 12:31
Zwracaj uwagę na kolor stolca: wiele mówi o twoim zdrowiu

Zwracaj uwagę na kolor stolca: wiele mówi o twoim zdrowiu (Shutterstock)

Wyraźna zmiana zabarwienia stolca może oznaczać problemy zdrowotne, ale nie musi. Czasem to wyłącznie skutek diety czy przyjmowanych leków
Kolor kału: stolec czarny, smolisty

Jeśli aktualnie przyjmujesz preparaty żelaza (np. z powodu niedokrwistości), nie ma się czym martwić: to ten pierwiastek sprawia, że kolor kału się zmienił. Po leczeniu wszystko wróci do normy. Podobne skutki może wywołać stosowanie węgla lekarskiego lub leków zawierających związki bizmutu.

Stolec smolisty może jednak oznaczać krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, a kał zabarwia przetrawiona krew. Wówczas konieczne jest leczenie.

Wszystko na ten temat: Krew w stolcu: zawsze alarmujący objaw

Kolor kału: czerwony, może krwisty

Wielu osobom zdarzyło się przerazić "krwią" w stolcu, która w rzeczywistości była skutkiem buraczków w diecie. Zarazem prawdziwa świeża krew, najczęściej pochodząca z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, to ważny sygnał ostrzegawczy. Może oznaczać i hemoroidy, i chorobę nowotworową.

Więcej o świeżej krwi w stolcu

Kolor kału: kał zielonkawy

I w tym przypadku "winna" bywa żółć. Pierwotnie ma ona zielonkawy kolor, który w jelicie cienkim przechodzi w żółty, a w grubym, ostatecznie, w brązowy. Jeśli tzw. pasaż (czyli tempo przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy) jest przyspieszony, żółć nie ulega pełnym przeobrażeniom i pozostaje żółta, zwykle gdy problem dotyczy jelita grubego, bądź właśnie zielona, jeśli niemal niezmieniona przechodzi już przez jelito cienkie. Szybki pasaż, połączony z dietą obfitującą w zielone składniki, może dać takie efekty.

Jeśli raz przesadzisz ze szpinakiem czy sałatą, a potem zobaczysz go w stolcu, raczej nie ma się czym martwić. Jeśli jednak chlorofil (zielony barwnik) często jest obecny w kale, porozmawiaj o tym z lekarzem. Podobnie bywa, gdy akurat stosujesz środki przeczyszczające (także zioła) czy antybiotyki. Żółć po prostu mogła zostać zielona i problem minie po zakończeniu leczenia. Zarazem pamiętaj, że stosowanie antybiotyków może doprowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach. Niekorzystne mikroby mogą się w nich rozpanoszyć i wpłynąć na barwę stolca, a przede wszystkim doprowadzić do problemów jelitowych. Dlatego tak istotne jest przyjmowanie osłonowo probiotyków, dobrych bakterii, które zapewnią biologiczną równowagę w jelicie.

Zielonkawe stolce towarzyszą biegunkom, także tym spowodowanym przez salmonellę. Pamiętaj, że u osoby dorosłej biegunkę zazwyczaj można leczyć samodzielnie. Jeśli jednak obserwujesz u siebie pierwsze objawy odwodnienia, biegunka jest wodnista (luźny stolec to nie to samo) lub z domieszką krwi, stolców jest więcej niż pięć dziennie luźny kał utrzymuje się ponad pięć dni, trzeba odwiedzić internistę.

Zielonkawe stolce czasem towarzyszą alergii pokarmowej (np. na białka mleka krowiego), ale i ciężkim chorobom jelit (np. wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego), celiakii, zaburzeniom wchłaniania. Prawdopodobieństwo poważniejszego problemu zdrowotnego jest większe, jeśli nieprawidłowy jest nie tylko kolor, ale i konsystencja stolca (bywa zbyt luźny) lub sposób jego oddawania. Wielu chorobom układu pokarmowego (zapalnym, przy zaburzeniach trawienia) towarzyszą tzw. stolce strzelające, wydostające się pod ciśnieniem. Nie wahaj się i odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. On zdecyduje, zwykle na podstawie badań, czy nie wymagasz stałej opieki gastrologa czy alergologa.

Coś Cię niepokoi? Zajrzyj na Forum Gazeta.pl:
Czy to zatrucie?
Czarny kał?
Niemowlę - czarny kał. Czy powinnam się martwić?

Czytaj także:

Kłopotliwe wiatry: kiedy "bąków" jest za dużo?Co wiesz o swoim organizmie? Pytania, na które odpowiedzi powinien znać już gimnazjalista
1/10Ile zębów ma zdrowy, dorosły człowiek (przy pełnym uzębieniu)?
Zobacz także
Komentarze (9)
Kolor kału - o czym świadczy?
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 19 razy 3

  Kolor kału - o czym świadczy?
  swiadczy o naszych mozliwosciach rozrozniania kolorow

 • Kamila Nowakowska

  Oceniono 15 razy 1

  Zaparcia są w dobie paskudnego i niezdrowego jedzenia prawdziwą plagą, uporałam się z nimi dicopegiem i odpowiednią dietą, uważam co jem.

 • Gość: michał

  Oceniono 73 razy -49

  Ja niebieską !!!!!111

 • Gość: michal.b

  Oceniono 82 razy -60

  ja zrobiłem brązowo kupę

 • Gość: mmmmmmmmmmmmmm

  Oceniono 90 razy -68

  kupaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX