Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty, stercza)

reda
07.03.2012 , aktualizacja: 18.03.2015 14:52
A A A Drukuj
Zapalenie gruczołu krokowego dosyć często dotyka mężczyzn w wieku 40-50 lat

Zapalenie gruczołu krokowego dosyć często dotyka mężczyzn w wieku 40-50 lat (Shutterstock)

Zapalenie gruczołu krokowego dosyć często dotyka mężczyzn w wieku 40-50 lat. Przyczyny i objawy mogą być różne, zależne od postaci zapalenia gruczołu krokowego. Występują zapalenie ostre i przewlekłe (ze względu na przebieg) oraz bakteryjne i niebakteryjne (ze względu na etiologię).
Schorzenie nie zagraża życiu, ale może być przyczyną złego samopoczucia oraz stresu.Zapalenie niebakteryjne

Niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego dotyczy większości chorych i zazwyczaj ma postać zapalenia przewlekłego. Nie znana jest przyczyna choroby. Schorzenie jest trudne do wyleczenia.

Objawy

Symptomami zapalenia gruczołu krokowego są: niewyraźne bóle w pobliżu podbrzusza, krocza, moszny i odbytu, częstomocz i bolesne oddawanie moczu. Dołączyć się także mogą zaburzenia ejakulacji.

Chory skarży się na bolesny lub przedwczesny wytrysk oraz niewielką wydzielinę z cewki. Do tego dochodzi rozdrażnienie ogólne oraz apatia.

Zapalenie bakteryjne

Przyczyną zapalenie bakteryjnego są najczęściej zakażenia z dróg moczowych lub drogą krwiopodobną. Przyczyną ostrego zapalenie najczęściej jest pałeczka okrężnicy, może być także rzeżączka.

Zapalenie bakteryjne ostre

Objawami choroby są pojawiające się nagle: gorączka, ostre bóle krocza, podbrzusza, problemy z oddawaniem moczu, obrzęk gruczołu krokowego, który może nawet zatrzymać mocz.

Często potrzebna jest hospitalizacja.

Zapalenie bakteryjne przewlekłe

Zapalenie bakteryjne przewlekłe jest w wielu przypadkach następstwem zapalenia ostrego, ale zazwyczaj powodem jest przeszkoda w cewce lub urologiczne zabiegi przez cewkowe. Chory odczuwa dolegliwości takie same jak przy zapaleniu niebakteryjnym.

Leczenie

Zapalenia gruczołu krokowego jest trudne do wyleczenia ze względu na częste nawroty.

W przypadku ostrego zapalenia bakteryjnego lekarz urolog zazwyczaj podaje antybiotyk. Następnie przez kilka tygodni chory otrzymuje leki doustne. Postać przewlekłą zapalenia bakteryjnego leczy lekami doustnymi przez minimum 4-6 tygodni.

Postać niebakteryjna polega początkowo na przestrzeganiu zaleceń lekarza co do diety i higieny (uważać na przechłodzenie, alkohol, ostre przyprawy), następnie podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX