Tasiemiec

reda
06.03.2012 , aktualizacja: 19.03.2015 14:48
A A A Drukuj
Tasiemiec to największy pasożyt człowieka

Tasiemiec to największy pasożyt człowieka (Shutterstock)

Tasiemiec uzbrojony, nieuzbrojony, karłowaty czy bruzdogłowiec szeroki to największe pasożyty człowieka. Najlepszą formą uniknięcia zarażenia jest higiena oraz jedzenie mięsa tylko z wiadomego źródła.
Tasiemiec uzbrojony

Tasiemiec uzbrojony powoduje chorobę zwaną tasiemczycą. Za pomocą haczyków przytwierdza się do ściany jelita cienkiego, gdzie może osiągnąć długość 4 m. Pośrednim żywicielem tego pasożyta jest świnia. Można się nim zarazić jedząc zakażone surowe lub niedogotowane mięso wieprzowe.Tasiemiec: Objawy

Objawy u dorosłych. Najczęściej nie ma żadnych objawów u dorosłych. Zaalarmować natomiast mogą: utrata wagi, anemia, ogólne zmęczenie, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy, brak apetytu.

Objawy u dzieci: nagłe bóle brzucha, mdłości i wymioty, problemy z aktywnością ruchową, osłabienie, chudnięcie, wolniejszy wzrost.

Tasiemiec: Wągrzyca

Niekiedy człowiek staje się żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojonego. Stan ten jest bardzo niebezpieczną dla człowieka chorobą - wągrzycą. Wągry znajdują się w mięśniach, gałce ocznej, rdzeniu kręgowym i mózgu. W przypadku bardzo groźnej wągrzycy mózgu chory cierpi na wzmożone ciśnienie śródczaszkowe, zaburzenia emocjonalne, halucynacje, apatię, utratę pamięci.

Wągrzyca gałki ocznej może prowadzić do ślepoty. Nieleczona wągrzyca zazwyczaj kończy się śmiercią.

Leczenie wągrzycy

Chorobę rozpoznaje się dzięki badaniu rentgenowskiemu, tomografii i rezonansowi magnetycznemu oraz w badaniu serologicznym. Wągrzycę leczy się chirurgicznie i farmakologicznie Prazykwantelem lub Albendazolem. Leki muszą być stosowane pod nadzorem lekarza, ponieważ mogą wywoływać drgawki i powikłania neurologiczne.

Tasiemiec nieuzbrojony

Tasiemiec nieuzbrojony zagnieżdża się w jelicie cienkim człowieka. Odżywia się całą długością ciała. Może osiągnąć nawet 10 m długości. Pośrednim żywicielem tasiemca nieuzbrojonego jest bydło. Zarazić się można jedząc surowe lub niedogotowane mięso wołowe. Larwy zabija zamrażanie mięsa w temperaturze do - 10 C oraz temperatura powyżej 45 C.

Tasiemiec nieuzbrojony: Objawy

Zaniepokoić powinny: zgaga, duży apetyt lub jego brak, skrajne wahania wagi, nagła zmiana upodobań kulinarnych, mdłości, wymioty, bóle brzucha, rozdrażnienie.

Diagnoza i Leczenie

Podstawowym badaniem na obecność tasiemca nieuzbrojonego jest badanie kału oraz mikroskopowe badanie członów tasiemca. Trzeba także zbadać rodzinę chorego.

Leczy się farmakologicznie poprzez jednorazowe podanie Prazykwantelu lub Niklozamidu. Po kilku tygodniach konieczne jest ponowne zbadanie kału na obecność tasiemca.

Tasiemiec karłowaty

Tasiemiec karłowaty jest najmniejszym z tej grupy pasożytów (2,5 - 5 cm). Zazwyczaj pasożytuje w jelitach myszy i szczurów. Może jednak zarazić się także człowiek. Występuje przede wszystkim w krajach o ciepłym klimacie. W Polsce występuje rzadko. Tasiemiec ten nie ma żywiciela pośredniego. Zarażają się nim przede wszystkim dzieci, sporadycznie dorośli. Tasiemiec ten jest o tyle niebezpieczny, że występuje w dziesiątkach lub setkach osobników pasożytujących w jelicie cienkim.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zapytaj eksperta

dr n. med. Maciej Kierzkiewicz

Gastrolog radzi

Emilia Gnybek-Ciosek

Skuteczne odchudzanie

Agnieszka Iwaszkiewicz

Życie rodzinne

Katarzyna Albrecht-Stanisławska

Zdrowie małego dziecka

Michał Lew-Starowicz

Problemy seksualne

Anna Englisz i Katarzyna Faliszewska

Zdrowa dieta