Polip szyjki i trzonu macicy

reda
05.03.2012 , aktualizacja: 13.03.2012 11:08
A A A Drukuj
Polip szyjki macicy nie jest groźnym schorzeniem, ale warto poddać się leczeniu, zwłaszcza jeśli myślimy o dziecku

Polip szyjki macicy nie jest groźnym schorzeniem, ale warto poddać się leczeniu, zwłaszcza jeśli myślimy o dziecku (Shutterstock)

Polip szyjki macicy to przerost tkanki kanału szyjki macicy, który zazwyczaj znajduje się także w pochwie. Nie jest groźnym schorzeniem, ale warto poddać się leczeniu, zwłaszcza jeśli myślimy o dziecku.
Polip trzonu macicy tworzy się wewnątrz jamy macicy z pogrubionej błony śluzowej. Może on blokować kanał szyjki macicy i wystawać na zewnątrz do pochwy. Przyczyny powstawania nie są do końca znane. Niemniej jednak wiąże się je z zaburzeniami hormonalnymi, a szczególnie podwyższonym stężeniem estrogenów. Najbardziej narażone na wystąpienie polipów są kobiety bardzo młode oraz w okresie około menopauzalnym.

Polipy rzadko ulegają zezłośliwieniu, toteż nie zalicza się ich do stanów przedrakowych. Niemniej jednak niektóre zmiany przed i nowotworowe mogą wystąpić w formie polipa, z tego tez powodu każdy przypadek polipa i zmian go przypominających poddawany jest diagnostyce.

Objawy

Polipy często nie dają żadnych objawów. Mogą jednak pojawić się upławy, krwawienie międzymiesiączkowe, plamienia po stosunku, stan zapalny i dolegliwości bólowe wynikające z nadmiernych skurczów macicy. Istnieje ryzyko niepłodności, gdy polip zamyka wejście do kanału szyjki macicy.

Leczenie

Polipy wykrywa się zazwyczaj w prostym badaniu ginekologicznym. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego. Metodą leczenia polipów jest ich usunięcie. Wykonuje się łyżeczkowanie jamy macicy lub histeroskopię.

Histeroskopia operacyjna wykonywana jest w trakcie jednodniowej wizyty w szpitalu przy zastosowaniu lekkiego znieczulenia ogólnego. Zazwyczaj kobieta już następnego dnia wraca do codziennych zajęć. Pobiera się także materiał do badania histopatologicznego.

Zobacz także
Brak komentarzy

Zapytaj eksperta

dr n. med. Maciej Kierzkiewicz

Gastrolog radzi

Emilia Gnybek-Ciosek

Skuteczne odchudzanie

Agnieszka Iwaszkiewicz

Życie rodzinne

Katarzyna Albrecht-Stanisławska

Zdrowie małego dziecka

Michał Lew-Starowicz

Problemy seksualne

Anna Englisz i Katarzyna Faliszewska

Zdrowa dieta