Pląsawica Huntingtona - objawy, diagnoza, leczenia

Pląsawica Huntingtona jest chorobą genetyczną ośrodkowego układu nerwowego

Pląsawica Huntingtona jest chorobą genetyczną ośrodkowego układu nerwowego (shutterstock)

Mimo prowadzonych od lat badań medycznych nie udało się jeszcze znaleźć leku na pląsawicę Huntingtona. Jest to choroba dość rzadka, ale prowadząca do utraty kontroli nad sobą i konieczności korzystania z pomocy innych ludzi.
Dołącz do nas na Facebooku!

Pląsawica Huntingtona jest chorobą genetyczną ośrodkowego układu nerwowego, dziedziczoną w sposób autosomalny. Oznacza to, że połowa dzieci chorego na pląsawicę odziedziczy mutację genu, kodującego białko huntingtynę. Mutacja polega na większej ilości powtórzeń sekwencji CAG. U ludzi zdrowych liczba powtórzeń CAG wynosi 6-35, a u chorych 36-121.Pląsawica Huntingtona występuje w 4-7 przypadkach na 100 000 urodzeń.

Schorzenie objawia się bardzo późno, zazwyczaj w wieku 35-50 lat. Choroba może jednak zaatakować nieco wcześniej, przed 20. rokiem życia (postać Westphala). Choroba rozwija się bardzo powoli, prowadząc do śmierci po ok. 15-20 latach od jej zdiagnozowania. Pląsawica Huntingtona powoduje utratę kontroli nad ruchami, emocjami i podejmowaniem decyzji.

Pląsawica Huntingtona: objawy

Pierwsze objawy pląsawicy Huntingtona są trudne do zauważenia, ponieważ mogą być mylone z innymi schorzeniami. Początkowo choroba powoduje niekontrolowane ruchy różnych części ciała (ruchy pląsawiczne), drżenie rąk i nóg, zwiotczenie mięśni. Do tego dochodzą: problemy z pamięcią, otępienie, stany depresyjne, zaburzenia umysłowe, zachowania agresywne, manie powtarzania pewnych czynności, napady padaczkowe.

Rozwój choroby powoduje pogłębianie się mimowolnych ruchów, pojawiają się problemy z mówieniem i połykaniem, chory nie radzi sobie z rutynowymi czynnościami. Stan ten się pogłębia, pojawiają się coraz ostrzejsze zaburzenia. Większość chorych na pląsawicę Huntingtona umiera na zachłystowe zapalenie płuc.

10% przypadków pląsawicy Huntingtona to postać młodzieńcza. Ma ona podobne objawy, ale przebieg choroby jest znacznie cięższy.

Pląsawica Huntingtona: diagnostyka i leczenie

Diagnostyka pląsawicy Huntingtona opiera się na wywiadzie rodzinnym, dotyczącym występowania tej choroby, objawach klinicznych oraz badaniach genetycznych. Zmiany chorobowe widoczne są w badaniach neuroobrazowych w postaci poszerzenia komór bocznych mózgu.

Pląsawica Huntingtona jest nieuleczalna. Leczenie polega jedynie na zminimalizowaniu objawów. W zależności od potrzeb i stanu chorego stosuje się leki łagodzące stany depresyjne, zmniejszające zaburzenia ruchowe i poznawcze.

Ważna jest także rehabilitacja ruchowa, która pomaga choremu dłużej utrzymać sprawność fizyczną.Zobacz także
 • Choroba Pompego jest chorobą, która osłabia mięśnie i utrudnia oddychanie Choroba Pompego (glikogenowa typu II)
 • Choroba Krabbego jest śmiertelną chorobą genetyczną obwodowego układu nerwowego Choroba Krabbego: objawy, leczenie
 • Drętwienie lewej ręki, zwłaszcza u mężczyzny, może być objawem zawału serca. Zwykle jednak organizm wysyła i inne sygnały DRĘTWIENIE RĄK i NÓG - dolegliwość, która sprzyja panice. Jest się czego bać?
Komentarze (3)
Pląsawica Huntingtona - objawy, diagnoza, leczenia
Zaloguj się
 • clubmate16

  Oceniono 3 razy 3

  pląsawica huntingtona może być straszną chorobą. pamiętam jeden z nauczycieli u mnie w szkole miał, najpierw mimo choroby długo uczył, ale potem musiał przestać. często przychodził do nas do szkoły mimo tego, spotykał się z uczniami, był niezwykle dzielną osobą. bardzo mi przykro, że dobrzy ludzie też chorują:( w ogóle latamy w kosmos, a na tyle chorób wciąż nie ma lekarstwa! do roboty naukowcy! może zwolnijmy trochę z podbojem kosmosu i zajmijmy się tym co na ziemi!

 • elakaucz

  Oceniono 2 razy 2

  To choróbsko jest równie potworne co jego beznadziejna nazwa. Pląsawica huntingtona niestety występuje u mnie w rodzinie więc bardzo się boję. nie ma nic gorszego niż nieuleczalna choroba w rodzinie. Pląsawica huntingtona to przekleństwo mojego rodu i jestem na siebie zła za stres który zafundowałam moim dzieciom.

 • alison000

  Oceniono 2 razy 0

  potworna choroba, wujek mojej koleżanki z dzieciństwa chorował i pamiętam, że wszystkie dzieci się z niego śmiały jak go widziały, a co za tym idzie - też z mojej koleżanki. ja sama wtedy nie wiedziałam co to pląsawica huntingtona, więc głupia, razem z innymi dzieciakami chichotałam jak wujek koleżanki szedł :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: