Łupież biały

23.02.2012 09:27
Łupież biały najczęściej występuje u dzieci, cechą charakterystyczną są wyraźnie odgraniczone białe plamy

Łupież biały najczęściej występuje u dzieci, cechą charakterystyczną są wyraźnie odgraniczone białe plamy (shutterstock)

Łupież biały jest przewlekłą chorobą skóry. Najczęściej występuje u dzieci w wieku 3-10 lat oraz ludzi młodych. Bardziej też narażone są osoby o ciemnej karnacji. Cechą charakterystyczną są wyraźnie odgraniczone białe plamy lub płaskie wykwity.
Umiejscawia się zazwyczaj na policzkach, bocznych powierzchniach ramion i kończynach. Nieznane są przyczyny powstania łupieżu białego, ale istnieją podejrzenia, że związany jest z atopią skóry.

Objawy

Na łupież biały wskazują: plamy i wykwity na skórze o białym zabarwieniu, gładka i sucha powierzchnia wykwitu, drobne białawe grudki przy ujściu mieszków włosowych, zmieniona skóra nie opala się, ale natychmiast zaczerwienia przy kontakcie z promieniami ultrafioletowymi, łagodne łuszczenie się powierzchni wykwitów. Świąd.

Leczenie

Łupież biały jest najtrudniejszą odmianą łupieżu, często mylony jest z bielactwem. Jego leczenie jest długotrwałe, a efekt leczenia jest różny. Dlatego też w przypadku łupieżu białego najlepiej skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który zaleci odpowiednią kurację.

Zobacz także
  • Podatność na oparzenia słoneczne może znacznie się zwiększyć po zastosowaniu niektórych leków Oparzenia słoneczne
  • Oparzenia chemiczne pojawiają się w wyniku kontaktu skóry z substancjami żrącymi Oparzenia chemiczne
  • Zmiany skórne wywołane egzemą pojawiają się w okolicy łokci, kostek, nadgarstków i twarzy Egzema: co to takiego?
Skomentuj:
Łupież biały
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: