Choroba Hashimoto

22.02.2012 13:12
Choroba Hashimoto może współistnieć z innymi schorzeniami o charakterze autoimmunologicznym

Choroba Hashimoto może współistnieć z innymi schorzeniami o charakterze autoimmunologicznym (Shutterstock)

Chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie i przygnębienie niekoniecznie musi być skutkiem jesienno-zimowej aury. Może być także wskazaniem na chorobę Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego)
Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, polegająca na zaburzeniach układu odpornościowego, który przestaje bronić organizmu przed infekcjami, a zaczyna powodować stan zapalny.Choroba Hashimoto może współistnieć z innymi schorzeniami o charakterze autoimmunologicznym. W grupie ryzyka znajdą się więc np. chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, celiakię. Itp. Badania wskazują także, że choroba Hashimoto częściej atakuje osoby nieodporne na stres i z problemami psychicznymi. Zagrożone są także kobiety po porodzie, gdy organizm jest osłabiony i z trudem wraca do normalnego funkcjonowania. Także osoby, które w najbliższej rodzinie miały przypadek choroby Hashimoto muszą liczyć się z możliwością zachorowania. Bardziej zagrożone na tę chorobę są kobiety.

To co najważniejsze w chorobie Hashimoto to przewlekły stan zapalny - tzw. limfocytowe zapalenie tarczycy, które może, ale nie musi prowadzić do niedoczynności lub rzadziej do nadczynności tarczycy.

Objawy

Choroba Hashimoto sama w sobie nie daje żadnych objawów i wielu chorych nie ma świadomości jej istnienia. Jednak choroba ma charakter postępowy i pojawiają się pewne symptomy, które powinny zaniepokoić: ciągłe uczucie rozdrażnienia, przygnębienia i zmęczenia, wrażliwość na zimno i podwyższony cholesterol. Kobiety mogą mieć kłopoty z utrzymaniem wagi, problemy z zaparciami, wydłużeniem czasu miesiączki oraz suchość skóry.

Diagnoza

Do stwierdzenia choroby Hashimoto konieczne jest przeprowadzenie wielu badań diagnostycznych. Konieczne jest stwierdzenie obecności i stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych. Jeśli pojawią się wątpliwości, zazwyczaj pobiera się tkanki tarczycy i przeprowadza badanie histopatologiczne. Niekiedy badania przeprowadza się na podstawie wyniku USG, na którym widoczny jest hypoechogeniczny miąższ - objaw świadczący o możliwości występowania choroby Hashimoto.

Leczenie

Choroby Hashimoto się nie leczy. Wszelkie wysiłki skoncentrowane są tym, aby nie przerodziła się w znacznie poważniejsze problemy z tarczycą. Endokrynolog, po dokładnym badaniu, przepisuje choremu syntetyczny hormon tarczycy, który przyjmowany jest bardzo długo, czasem całe życie. Chory musi cały czas kontrolować swój organizm, przeprowadzać badania, na podstawie których lekarz endokrynolog określi dawkę hormonu. Zazwyczaj dawka jest zwiększana.Zobacz także: Choroba Addisona

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX