Choroba Hashimoto

reda
22.02.2012 , aktualizacja: 18.05.2012 10:50
A A A Drukuj
Choroba Hashimoto może współistnieć z innymi schorzeniami o charakterze autoimmunologicznym

Choroba Hashimoto może współistnieć z innymi schorzeniami o charakterze autoimmunologicznym (Shutterstock)

Chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie i przygnębienie niekoniecznie musi być skutkiem jesienno-zimowej aury. Może być także wskazaniem na chorobę Hashimoto (przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego)
Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, polegająca na zaburzeniach układu odpornościowego, który przestaje bronić organizmu przed infekcjami, a zaczyna powodować stan zapalny.

Choroba Hashimoto może współistnieć z innymi schorzeniami o charakterze autoimmunologicznym. W grupie ryzyka znajdą się więc np. chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, celiakię. Itp. Badania wskazują także, że choroba Hashimoto częściej atakuje osoby nieodporne na stres i z problemami psychicznymi. Zagrożone są także kobiety po porodzie, gdy organizm jest osłabiony i z trudem wraca do normalnego funkcjonowania. Także osoby, które w najbliższej rodzinie miały przypadek choroby Hashimoto muszą liczyć się z możliwością zachorowania. Bardziej zagrożone na tę chorobę są kobiety.

To co najważniejsze w chorobie Hashimoto to przewlekły stan zapalny - tzw. limfocytowe zapalenie tarczycy, które może, ale nie musi prowadzić do niedoczynności lub rzadziej do nadczynności tarczycy.

Objawy

Choroba Hashimoto sama w sobie nie daje żadnych objawów i wielu chorych nie ma świadomości jej istnienia. Jednak choroba ma charakter postępowy i pojawiają się pewne symptomy, które powinny zaniepokoić: ciągłe uczucie rozdrażnienia, przygnębienia i zmęczenia, wrażliwość na zimno i podwyższony cholesterol. Kobiety mogą mieć kłopoty z utrzymaniem wagi, problemy z zaparciami, wydłużeniem czasu miesiączki oraz suchość skóry.

Diagnoza

Do stwierdzenia choroby Hashimoto konieczne jest przeprowadzenie wielu badań diagnostycznych. Konieczne jest stwierdzenie obecności i stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych. Jeśli pojawią się wątpliwości, zazwyczaj pobiera się tkanki tarczycy i przeprowadza badanie histopatologiczne. Niekiedy badania przeprowadza się na podstawie wyniku USG, na którym widoczny jest hypoechogeniczny miąższ - objaw świadczący o możliwości występowania choroby Hashimoto.

Leczenie

Choroby Hashimoto się nie leczy. Wszelkie wysiłki skoncentrowane są tym, aby nie przerodziła się w znacznie poważniejsze problemy z tarczycą. Endokrynolog, po dokładnym badaniu, przepisuje choremu syntetyczny hormon tarczycy, który przyjmowany jest bardzo długo, czasem całe życie. Chory musi cały czas kontrolować swój organizm, przeprowadzać badania, na podstawie których lekarz endokrynolog określi dawkę hormonu. Zazwyczaj dawka jest zwiększana.Zobacz także: Choroba Addisona

Sprawdź swoją wiedzę o tarczycy

Chociaż jest niewielka, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, rozrodczego i pokarmowego. Kontroluje ciepłotę ciała i przemianę materii. Czy wiesz, jak objawiają się problemy z tym gruczołem, w jaki sposób diagnozuje się je i leczy?

1.Nadczynność tarczycy objawia się przede wszystkim:

 • utratą wagi, mimo prawidłowego apetytu, ogólnym osłabieniem, drażliwością, nadmierną potliwością, zwiększonym pragnieniem, kołataniem serca. U kobiet pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, a nawet całkowity zanik menstruacji
 • bólami brzucha, nadmiernym przybieraniem na wadze, nawet, gdy jesteś na ścisłej diecie, nienaturalnym wychłodzeniem dłoni i stóp.
 • skokami ciśnienia tętniczego, powiększeniem węzłów chłonnych, ropnymi zmianami skórnymi.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Brak komentarzy

Zapytaj eksperta

dr n. med. Maciej Kierzkiewicz

Gastrolog radzi

Emilia Gnybek-Ciosek

Skuteczne odchudzanie

Agnieszka Iwaszkiewicz

Życie rodzinne

Katarzyna Albrecht-Stanisławska

Zdrowie małego dziecka

Michał Lew-Starowicz

Problemy seksualne

Anna Englisz i Katarzyna Faliszewska

Zdrowa dieta