Dyskopatia lędźwiowa - ból kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyny, objawy i leczenie

Dyskopatia lędźwiowa najczęściej pojawia się między 25 a 40 rokiem życia. Cierpią na nią zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Dyskopatia lędźwiowa najczęściej pojawia się między 25 a 40 rokiem życia. Cierpią na nią zarówno mężczyźni, jak i kobiety. (sutterstock)

Objawy dyskopatii lędźwiowej to najczęściej tępe bóle w okolicy lędźwiowej promieniujące wzdłuż kończyny aż do kolana. Ból zmniejsza się w pozycji leżącej, a nasila podczas chodzenia, drętwienia i zaburzenia czucia w kończynach. Dyskopatia lędźwiowa to najpowszechniej występujący rodzaj dyskopatii.
Dyskopatia lędźwiowa jest najczęstszą odmianą dyskopatii (około 95 proc. wszystkich dyskopatii) i jedną z najczęstszych dolegliwości u dorosłych. Po raz pierwszy pojawia się między 25. a 40. rokiem życia, rzadko przed 20. rokiem życia i po 65. roku życia. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bóle kręgosłupa lędźwiowego są uciążliwe i wymagają leczenia.

Dyskopatia lędźwiowa: przyczyny

Dyskopatia może być następstwem przebytych urazów, podnoszenia ciężarów powyżej 10 kg przy wyprostowanych kolanach oraz kierowania pojazdami mechanicznymi, a nawet wielogodzinnej pracy biurowej w jednostajnej, lecz niekorzystnej pozycji. Ryzyko dyskopatii lędźwiowej zwiększa się przy paleniu papierosów, stresie, wzmożonym napięciu mięśni, nadmiernej wadze oraz osteoporozie.

Dyskopatia lędźwiowa: objawy

Objawy dyskopatii lędźwiowej to:
 • - tępe bóle kręgosłupa lędźwiowego promieniujące wzdłuż kończyny aż do kolana,
 • - ból zmniejsza się w pozycji leżącej, a nasila podczas chodzenia,
 • - drętwienia i zaburzenia czucia w kończynach,
 • - czasem niedowład pewnych grup mięśni,
 • - w pewnych przypadkach może nastąpić skrzywienie kręgosłupa w kierunku chorej strony lub w przeciwnym,
 • - wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych.


Dyskopatia lędźwiowa: leczenie

Jak leczyć dyskopatię lędźwiową? W leczeniu dyskopatii lędźwiowej stosuje się dwie metody: zachowawczą i chirurgiczną.

Zachowawcza polega na zastosowaniu leków przeciwzapalnych i kilkudniowym leżeniu. Przeprowadzana jest także terapia ciepłem oraz tzw. ułożeniowa w trój zgięciu w stawach biodrowych i kolanowych. Następnie podejmuje się z wielką ostrożnością próby uruchomienia pacjenta i wykonuje diagnostykę przyczynową. Do leczenia zachowawczego należy też fizykoterapia oraz masaże.

Leczenie chirurgiczne

W większości przypadków dyskopatii lędźwiowej konieczna jest interwencja chirurgiczna. Wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest nieskuteczne leczenie zachowawcze oraz charakterystyczne uszkodzenia nerwu: osłabienia mięśni, problemy z czuciem, kłopoty z kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych.

Operacyjne leczenie dysków przeprowadza zazwyczaj lekarz neurochirurg. Najczęściej stosowaną metodą jest usunięcie dysku poprzez tzw. fenestrację. Na poziomie dysku chirurg robi nacięcie od 1 do 3 cm i po odsunięciu mięśni kręgosłupa wycina z tylnych powierzchni łuków kręgów okno i usuwa dysk. Innymi metodami są: usuwanie dysku specjalnymi wiertłami wbijanymi przez skórę pod kontrolą rentgenowską oraz nowoczesna metoda dyskoidetomii endoskopowej.

To także może cię zainteresować:

O co prosi twój kręgosłup? 11 podpowiedzi

Kręgosłup czy nerki? Co mnie boli?Zrobisz ten quiz na 100 proc. tylko, jeśli jesteś lekarzem cz. 1: KOŚCI
1/15To na pewno wiesz. Na czerwono zaznaczyliśmy:

Komentarze (2)
Dyskopatia lędźwiowa - ból kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyny, objawy i leczenie
Zaloguj się
 • Katarzyna

  Oceniono 1 raz 1

  Z doświadczenia wiem że najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z rehabilitantem. Mi w RehaPro doradzili elektroterapię, która faktycznie pomogła. Każdy przypadek jest inny ale chyba lepiej spróbować wyleczyć jednak bez operacji - oczywiście o ile to możliwe

 • malamikaa

  0

  Katarzyna dokładnie, ale wcześniej dobrze jest zrobić przynajmniej zdjęcie rentgenowskie, żeby ten co ma leczyć wiedział już coś więcej. Ja mam taki punkt na Piwnej 22 w Krakowie i tam jestem bardzo zadowolona. Robią zdjęcia bez kolejek, Panie są bardzo miłe, profesjonalne, a do tego tanio. Także polecam jak ktoś potrzebuje zrobić przed wizytą u specjalisty. tu jest ich strona praktyka.info.pl.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
 • Ból pleców u młodych osób może być objawem poważnej choroby Masz pracę siedzącą? Te proste ćwiczenia możesz wykonać w domu, a dzięki nim unikniesz bólu pleców
 • Łuszczycowe zapalenie stawów w pierwszej kolejności atakuje stawy w obrębie dłoni Łuszczycowe zapalenie stawów - objawy, diagnoza, leczenie
 • Kłopoty ze stawem kolanowym spowodowane są przede wszystkim przedwczesnym zużyciem chrząstki stawowej Zwężenie szpary stawowej kolana
Więcej o chorobach: