Liszajec zakaźny - objawy, diagnoza, leczenie

Liszajec zakaźny jest często występującym bakteryjnym zapaleniem skóry, wywoływanym wspólnie przez gronkowce i paciorkowce Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes. Może wystąpić jako zakażenie pierwotne lub jako powikłanie innych chorób skórnych, np. atopowego zapalenia skóry, wszawicy, świerzbu, ospy wietrznej.
Liszajcem można się zakazić poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub jego rzeczami. Szczególnie dotyka dzieci w wieku 2-6 lat uczęszczające do żłobków i przedszkoli. Liszajec atakuje skórę twarzy, rzadziej rąk i szyi.

Liszajec zakaźny objawy

O zakażeniu liszajcem świadczą charakterystyczne pęcherze wypełnione wodnistą cieczą, które pękają tworząc miodowe strupy. Zmianom towarzyszy świąd oraz niewielki ból oraz powiększenie pobliskich węzłów chłonnych. Obszar zainfekowanej skóry może się powiększać.

Liszajec zakaźny leczenie

W przypadku małych zmian stosuje się leczenie miejscowe. Stosuje się kremy i maści antybiotykowe, emulsje i aerozole oraz środki odkażające (woda utleniona). Lekarz może także zalecić stosowanie antybiotyków.

Przy większych lub rozsianych zmianach lekarz może zlecić przeprowadzeni badań bakteriologicznych i zlecić terapię ogólną. Zazwyczaj zmiany znikają bardzo szybko.

W przypadku zakażenia liszajcem zakaźnym bardzo istotna jest dbałość o higienę, częsta zmiana ubrań oraz unikanie ciepłych i wilgotnych pomieszczeń. Należy używać tylko swojego ręcznika. Natomiast dzieci zarażone liszajem nie powinny kontaktować się z innymi dziećmi.Czytaj także:

Łojotokowe zapalenie skóry

Więcej o:
Komentarze (5)
Liszajec zakaźny - objawy, diagnoza, leczenie
Zaloguj się
 • niunia1124

  Oceniono 2 razy 2

  Witam tak może wyglądać liszaj
  www.bolimnie.com/choroba/liszaj

 • Gość: sylwiakg

  Oceniono 2 razy 0

  Mam to obecnie i jest strasznie męczące. Cały czas swędzi a najgorsze to ze jest czerwone okropnie to wygląda a możliwe ze zostaną blizny . ;(

 • alison000

  Oceniono 1 raz -1

  dziecko mojej koleżanki zachorowało teraz na liszajec zakaźny. U koleżanki nie ma żadnych objawów, ostatnio się z nią widziałam to wyglądała na zdrową. Boję się jednak, że mimo tego może zarażać – czy moje obawy są uzasadnione? I jak to możliwe, że jej dziecko na to choruje, a ona nie złapała choroby?

 • popolupo777

  Oceniono 1 raz -1

  Liszajec zakaźny jest paskudną chorobą, chorowałam jak byłam mała (w przedszkolu) i było to dla mnie straszne przeżycie. Nie dość, że jest się chorym, to jeszcze nikt z tobą nie może się bawić, dziecko nie do końca rozumie czemu tak jest i mnie nikt nie wytłumaczył. Bardzo źle to zniosłam, ciągle płakałam.

 • elakaucz

  Oceniono 1 raz -1

  co za paskudne choróbsko ten liszajec zakaźny!!! pamiętam w szkole miałam koleżankę, która na to chorowała i biedna - nikt nie chciał z nią siedzieć w ławce. ludzie to jednak są nieprzyjemni, a dzieci w ogóle potrafią być niemiłe. a jak ktoś miał przeziębienie to i tak się razem siadało w ławce, bez sensu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX