NEURALGIA nerwu trójdzielnego: nie pomyl z migreną lub problemem stomatologicznym

Ból po jednej stronie głowy nie musi oznaczać migreny. Tak objawia się też neuralgia nerwu trójdzielnego

Ból po jednej stronie głowy nie musi oznaczać migreny. Tak objawia się też neuralgia nerwu trójdzielnego (Shutterstock)

Chociaż pierwszy opis tego nerwobólu powstał w XVII wieku, wciąż bywa mylony z innymi przyczynami bólu głowy. Wymaga starannej diagnostyki, nie tylko dlatego, że neuralgia nerwu trójdzielnego może być bardzo dokuczliwa, a klasyczne leki przeciwbólowe zwykle nie przynoszą ulgi. Bywa objawem poważnych schorzeń i może prowadzić do groźnych powikłań.
Neuralgia nerwu trójdzielnego bywa też nazywana rwą twarzową. To nerwoból jednej lub więcej gałęzi nerwu trójdzielnego, czyli nerwu ocznego, szczękowego i żuchwowego. Nerw trójdzielny tworzy literę V i u niektórych pacjentów objawia się w trzech miejscach (np. okolice skroni, ucha, policzka), ale może też promieniować do oczodołu, nosa, etc.

Klasyczna neuralgia objawia się ostrym, krótkotrwałym bólem, opisywanym przez chorych, jako rwanie, ukłucie, porażenie prądem. Początkowo ataki są sporadyczne. Z czasem może być ich coraz więcej, zwiększa się obszar bólowy, co wyraźnie obniża jakość życia. Bywa, że chory nie może nawet przełknąć posiłku czy swobodnie rozmawiać, gdyż takie banalne czynności mogą już uruchomić atak bólu.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Neuralgia nerwu trójdzielnego: od lekarza do lekarza

Ponieważ najczęściej nerwoból obejmuje jedną stronę twarzy (głowy), neuralgia bywa mylona z migreną. Zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy jej aura, a ból obejmuje przede wszystkim nerw oczny i dokucza powyżej oka, w okolicy skroniowej. Jednak neurolog powinien bez trudu odróżnić te schorzenia, dlatego tak istotne jest, by każdy uporczywy, wyjątkowo nasilony lub przewlekły ból głowy konsultować u specjalisty. Samodzielne dobieranie preparatów bez recepty to droga donikąd.

Bywa, że chorzy z neuralgią nerwu trójdzielnego trafiają do laryngologa. Zasadniczo to niezły trop: bywa, że objawy przypominające neuralgię, to w rzeczywistości zapalenie zatok (więcej o tej chorobie) czy uszu (te bolą tam, gdzie może dokuczać nerw żuchwowy). O pomyłkę nietrudno szczególnie wtedy, gdy atakom bólowym towarzyszy przewlekły katar. Tymczasem bywa i tak.

Jeśli jednak laryngolog wykluczy stan zapalny, niezbędna będzie pomoc neurologa. Także tym, którzy z neuralgią trafiają do dentysty . Jeśli bowiem zaatakowany jest nerw szczękowy, wielu pacjentów, ale i lekarzy przyczyny szuka od razu w obrębie zębów. Zdarza się, niestety nie tak znowu rzadko, że dochodzi do usunięcia zdrowego zęba. Dopiero wówczas stomatologa może najść refleksja...Neuralgia nerwu trójdzielnego: choroba częsta czy rzadka?

Pozornie nie należy się dziwić, że lekarze standardowo nie biorą pod uwagę neuralgii nerwu trójdzielnego. To rzadka choroba, której częstość w populacji szacuje się na 1 do 15 tysięcy. Z drugiej strony, jak podkreślają neurolodzy, to jedna z najczęstszych przyczyn uporczywego, dotkliwego jednostronnego bólu twarzy i jamy ustnej.

Objawy podobne do neuralgii trzeba koniecznie wyjaśnić, gdyż bywa ona spowodowana bardzo poważnymi schorzeniami, w tym: stwardnieniem rozsianym (aż u ok. 10% chorych właśnie neuralgia nerwu trójdzielnego była jednym z pierwszych objawów stwardnienia), tętniakiem mózgu (więcej o tętniaku) , guzami kąta mostowo-móżdżkowego.

W większości przypadków neuralgia nerwu trójdzielnego jest jednak samoistna, a odkrycie pierwotnej przyczyny choroby niemal niemożliwe. Podejrzewa się, że może ją wywołać ucisk naczynia krwionośnego, uraz, stan zapalny, toczący się w obrębie nerwu. Wówczas zaatakowany nerw traci swoją osłonkę izolacyjną, czyli osłonkę mielinową. Dochodzi do zakłócenia pracy nerwu, swoistych "zwarć" elektrycznych (stąd ten krótki, niejednokrotnie poniżej minuty, ból).

Neuralgia nerwu trójdzielnego: grupa ryzyka

Neuralgia nerwu trójdzielnego zwykle ujawnia się ok. czterdziestego roku życia, ale rozpoznawano ją już u dzieci. Częściej atakuje kobiety niż mężczyzn, ale nie są to duże różnice. U wielu chorych dolegliwości nasilają się zimą. Mogą ustąpić nawet na kilka miesięcy i powrócić ze zdwojoną siłą.

Większość chorych uważa, że atak następuje samoistnie, bez wyraźnej przyczyny. Kiedy jednak dokładniej analizują okoliczności bólu, okazuje się, że wywołały go takie czynności, jak mówienie, żucie, mycie zębów. Czasem wystarczy powiew zimnego powietrza.

Powikłaniami neuralgii bywa depresja i neurastenia (postać nerwicy). Stąd, niejednokrotnie, chorzy na neuralgię prędzej trafiają do psychiatry , niż neurologa.

Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego

Właściwa terapia jest możliwa dopiero wtedy, gdy lekarz wykluczy inne przyczyny bólu, niż sama neuralgia nerwu trójdzielnego. W jej leczeniu pomocne są preparaty dostępne na receptę, w tym niektóre leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne. Ich skuteczność bywa jednak ograniczona. Czasem konieczny jest zabieg operacyjny. Niektóre ośrodki wykorzystujące nowoczesną technologię Gamma Knife lub Cyber Knife także leczą neuralgię nerwu trójdzielnego. Więcej na ten temat

Czytaj także:

Powiedz, gdzie i jak cię boli głowa, podpowiemy, dlaczego

Depresja: jak nad nią zapanować

Prozac i następcy: jak zmienili świat?

Bądź na bieżąco ze Zdrowiem. Dodaj wtyczkę Gazeta.pl do Chrome

Zdjęcie Antar Okład zimno-ciepły na czoło SP-7210 Zdjęcie Antar Okład zimno ciepły na oczy. SP-7208D Zdjęcie Ultimate Performance Okład wielokrotnego użytku zimno-ciepło
Antar Okład zimno-ciepły na... Antar Okład zimno ciepły na... Ultimate Performance Okład ...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Zobacz także
 • Ból głowy może być spowodowany infekcją, zmęczeniem czy brakiem snu. Jednak wyjątkowo silny może świadczyć o pęknięciu zabójczego tętniaka Tętniak mózgu : można się jakoś przed nim uchronić?
 • Bólowi zatok zwykle towarzyszy ropny katar i uczucie zatkanego nosa BÓL GŁOWY? Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy dlaczego
 • Ból w okolicy żuchwy lub skroni bywa związany z problemem stomatologicznym, ale wcale nie musi. Czasem trudno odkryć jednoznaczną przyczynę. Ulgę niejednokrotnie przynosi terapia manualna Ból w okolicy żuchwy i skroni: to nie musi być kłopot z zębami
Komentarze (4)
NEURALGIA nerwu trójdzielnego: nie pomyl z migreną lub problemem stomatologicznym
Zaloguj się
 • elakaucz

  Oceniono 1 raz 1

  byłam ostatnio u lekarz i powiedział, że to, co mnie boli to właśnie nerw trójdzielny. ale tą diagnozę dostałam dopiero po 3 latach chodzenia po różnych specjalistach, gdzie większość mówiła, że to wszystko migreny... i jak tu ufać lekarzom? jak znam życie, to może się jeszcze okazać, że to zupełnie co innego! a ból jest straszny

 • e_waszka1982

  0

  jestem młodą osobą mam 33 lata, zdiagnozowanie u mnie neuralgi trwało bardzo długo, lekarz poz bagatelizował moje objawy zwalając je na stersujący tryb życia, udałam się więc do stomatologa licząc że ból może pochodzć od ósemek, w koncu enty z kolei lekarz neurolog - zaznaczam była to wizyta prywatna- stwierdził iż może to być zapalenie nerwu, zrobiłam więc pełną diagnostykę od rezonansu zaczynając oczywiście również odpłatnie, z rozpoznana juz neuralgią trafiłam do Instytutu Chirurgii Cybernetycznej w Wieliszewie k. Warszawy, tam najpierw była konsultacja z trzema lekarzami - neurochirurgiem i dwoma od napromienian- potem wykonano mi tomografie komputerową do zaplanowania leczenie, na rozpoczęcie leczenia czekałam 1 tydzień od dnia tk, wszystko skończyło sie na jednym seansie, co prawda leżałam na stole chyb z 1,5 godziny i było to troche nie wygodne ale nie miało to znaczenia tak bardzo chciałam się pozbyć tego paraliżującego bólu że byłam gotowa na wszystko, obecnie mija rok od leczenia i bóle ustąpiły mam nowe życie!Wszystki polecam metodę leczenia cyber knife w wieliszewie dzieki nim mogę normalnie żyć! Nie poddawajcie się!

 • alison000

  Oceniono 2 razy 0

  znów coś na co kobiety częściej chorują:( i mnie ostatnio nerw trójdzielny zaczął dawać się we znaki. Na szczęscie powiedzono mi już, że to nie stwardnienie rozsiane ani guz, ale samoistna neuralgia. Trochę odetchnęłam z ulga, ale nie zmienia to faktu, że ból jest straszny. Nawet, jeżeli trwa tylko chwilę to zdecydowanie jest powodem do cierpnienia.

 • popolupo777

  0

  Zdiagnozowano tą chorobę u mojej przyjaciólki z dzieciństwa. Z osoby, która ciągle rozmawiała, śmiała się, i kochała życie – ona stała się smutną, zdenerwowaną osobą. Nic prawie już nie rozmawia, strasznie schudła, widać, że choroba jest dla niej ciężka. Zanim nie zachorowała nie wiedziałam nawet, że istnieje coś takiego jak nerw trójdzielny. Nikomu nie życzę takiej choroby

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: