Żołądek: kapryśna sakiewka pełna kwasu

17.10.2013 10:44
Ilustracja obrazująca kształt i położenie żołądka ma jedynie charakter orientacyjny, bowiem żołądek zmiennym jest

Ilustracja obrazująca kształt i położenie żołądka ma jedynie charakter orientacyjny, bowiem żołądek zmiennym jest (Shutterstock)

Może zmieniać kształt, położenie i pojemność. Wysyła mylące sygnały, gdy choruje. Nie lubi wielu potraw i używek. Żołądek wymaga troski przez całe życie, sprowadza na nas kłopoty, a wcale nie jest tak ważny, jak się powszechnie sądzi.
Rośnie i rośnie

Przeciętny żołądek ma ok. 25-30 cm długości. Średnia pojemność żołądka u dorosłego człowieka to ok. 1000-1500 ml, ale w skrajnych wypadkach może on mieścić nawet do trzech litrów płynów i pokarmów. Tak rozepchany do niemożliwości sprzyja nadwadze, a nawet otyłości, stąd w przypadku otyłości olbrzymiej, będącej chorobą zagrażającą życiu, stosuje się zabiegi zmniejszające objętość żołądka, co w sposób drastyczny, ale skuteczny, rozwiązuje problem. Leczeniem otyłości zajmuje się specjalista bariatra i to on powinien decydować o optymalnym postępowaniu.

Zasadniczo żołądek leży w środkowej części nadbrzusza (tzw. dołek sercowy) i lewym podżebrzu. Położony jest podłużnie, co ułatwia sprawne przesuwanie się pokarmu, który zazwyczaj opuszcza go do godziny od spożycia.

W rzeczywistości żołądek zmiennym jest i bywa porównywany do sakiewki czy worka. W zależności bowiem od tego, jak dużo zjemy, czyli go wypełnimy, może zmienić kształt i wielkość. Wpływ na to ma również pozycja ciała, jaką przyjmujemy.

Bywa, na szczęście rzadko, że żołądek jest położony niemal poprzecznie i wówczas powstają w nim "kieszonki", a przesuwanie pokarmu jest utrudnione. Wprawdzie za nieprawidłowym opróżnianiem żołądka częściej stoi problem z odźwiernikiem, ale zdarza się, że sprawcą jest sam jego kształt. W takim przypadku pokarm zalega w żołądku, a nawet cofa się do przełyku w wyniku przepełnienia. Dolegliwości z tym związane męczą szczególnie małe dzieci z żołądkiem o nietypowym kształcie.

Z czasem, w wyniku pionizacji ciała, żołądek ustawia się bardziej korzystnie. Bywa jednak, że i osoba dorosła, która nawet nie skarży się na szczególne dolegliwości, dowiaduje się od lekarza, że ma "dziwny" żołądek, np. po badaniu rtg.

W przypadku dzieci, ale i u osób starszych, za skłonnością do wracania pokarmu i zgagi, a nawet nawracających infekcji dróg oddechowych (uszu, oskrzeli), często stoi wymagający leczenia refluks żołądkowo-przełykowy. Żołądek potrafi nas zmylić, a problem z nim objawiać się np. przewlekłymi zapaleniami uszu, zachłystowym zapaleniem płuc.

Nie ma sensu przy takich problemach wychodzić z założenia, że "taka już nasza uroda", tylko należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ten, po wykluczeniu innych, bardziej prawdopodobnych przyczyn, niż patologia w układzie pokarmowym, zapewne skieruje do gastrologa specjalisty od schorzeń układu pokarmowego. Tym bardziej, że nawet jeśli pierwotna przyczyna kłopotów nie wymaga regularnego leczenia czy interwencji chirurga, zmiana trybu życia zalecona przez lekarza (w tym diety, ale i sposobu układania ciała podczas snu), może wyraźnie poprawić jakość życia.

Powody do buntu

Chińczycy mawiają: "trzymaj ciepły żołądek" i wierzą, że to może mieć na niego zbawienny wpływ. Coś w tym zapewne jest, bo żołądek z pewnością lubi lekkostrawne, warzywne zupy, spożywane przecież na ciepło. Są one z reguły zasadowe i zobojętniają kwas solny.

Wymagający żołądek lubi też, gdy jemy regularnie, mało, a częściej, i nie zapominamy o śniadaniu, najlepiej obfitującym w cukry złożone i błonnik . Kocha zioła: kminek, rumianek, miętę, melisę, koper włoski. Ziołowe napary zawsze mile widziane.

Żołądek, podobnie zresztą, jak cały układ pokarmowy, nie znosi nadmiaru alkoholu, diety obfitującej w dania ostre i tłuste. Nie jest aż tak przeciwny kawie, jak się nieraz mówi, ale nie cierpi, gdy pijemy ją na czczo. Uwaga! Często do podrażnień żołądka dochodzi, gdy stosujemy niewłaściwe leki, stąd zasadniczo: im bardziej się ich wystrzegamy (także tych bez recepty), tym dla niego lepiej.

Diagnostyka coraz doskonalsza

Poważne choroby żołądka, chociaż nie muszą dawać wyraźnych objawów (np. przy raku żołądka nieraz wcześniej pojawia się osłabienie i nieuzasadniona utrata wagi, niż ból), są coraz wcześniej rozpoznawane i skuteczniej leczone. Pozwala na to bezpieczne, znane od bardzo dawna, badanie rentgenowskie z kontrastem i stosunkowo młoda gastroskopia. Na jej temat krążą mity: że boli, że grozi zadławieniem, że zazwyczaj się nie udaje...

Fakt: połykanie rurki, konieczne przy gastroskopii, nie jest przyjemne, ale nie aż tak skomplikowane, a wiedza, którą można uzyskać, bezcenna i niejednokrotnie ratująca życie. Dzięki mikrokamerze wprowadzanej do żołądka lekarz wykonujący badanie może bardzo dokładnie sprawdzić, co się w żołądku dzieje. Metoda ta umożliwia również pobranie wycinków z chorych miejsc błony śluzowej, co stanowi olbrzymią przewagę nad badaniem kontrastowym, szczególnie w rozpoznawaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz w różnicowaniu choroby wrzodowej od raka żołądka.

Zobacz także:

Jaki problem, taka dieta

Co jeść, by dobrze spać

Żeń-szeń i reszta: korzenie naprawdę leczą niemal wszystko?

Komentarze (23)
Żołądek: kapryśna sakiewka pełna kwasu
Zaloguj się
 • renatta1

  Oceniono 19 razy 19

  Właśnie lada dzień czeka mnie usunięcie połowy żołądka (nowotwór). Boje się jak cholera

 • Gość: leokutrowa24@wp.pl

  Oceniono 41 razy 15

  mądry tekst, fajny test brawo. więcej takich.

 • Gość: Anna

  Oceniono 14 razy 14

  "Diagnostyka coraz doskonalsza"... Chce mi sie plakac, moj ukochany kuzyn (52 lata) zmarl pare dni temu na raka zoladka. Dwa lata temu mial straszne bole i krwawienie w kale, zrobil gastro i kolonoskopie w szpitalu na Saszerow i nic nie wykazalo!!! W styczniu tego roku na wizycie prywatnej (niby kontronej) u gastrologa, lekarz przepisal mu tylko jakies lekarstwa. W lutym moj kuzyn mial silny atak, poddal sie gastroskopii prywatnie i okazalo sie, ze ma raka zlosliwego...Wycieli mu zoladek i sledzione, dostal 10 chemii, dotarl tylko do piatej...

 • Gość: www pl komentarz

  Oceniono 5 razy 5

  Wrzody żołądka można dostać jak się mu nie dostarcza tego co się lubi może z wyjątkiem dużej ilości alkoholu ,ale to moje zdanie. Nerwice z powodu natręctw mają wpływ na tę chorobę. Natręctwa dzielą się na ciche i głośne,myślę że te ciche są równie szkodliwe jak te drugie. Egoizm zespołowy oraz upór bez porozumienia stron jak i wycofanie osobistych racji robi z człowieka kalekę.

 • Gość: aprox99

  Oceniono 3 razy 1

  po nagłówku myślałem że chodzi o mózg

 • mrcholand

  Oceniono 21 razy 1

  Fajny artykuł, dzięki :)

  Więcej o medycynie:
  newtimes.pl/category/medycyna/

 • Gość: arik

  Oceniono 14 razy 0

  Czytajcie, może w końcu do lekarza pierwszego kontaktu przestaną przychodzić zagubieni, którzy nie mają pojęcia dlaczego np. ciągle mają zgagę. A przyczyny mogą być bardzo proste: http://gastryczne.pl/zgaga/przyczyny-zgagi/

 • Gość: jjlklklkm

  Oceniono 3 razy -3

  kjnkjnkjjn

 • Gość: qwerty

  Oceniono 17 razy -5

  Pani Elizo skoro żołądek nie jest wcale potrzebny to proponuje panią na ochotnika. Niech Pani go wytną!!!!!!!!!!! razem z mózgiem!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przeczytałem początek i dalej nie dałem już rady. Zanim Pani zacznie pisać kolejne swoje dziennikarskie hity proszę skorzystać z pomocy profesjonalistów z danej dziedziny!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX