Dieta zwierząt domowych - czego nie powinien jeść twój pies?

Niektórzy chętnie dzielą się posiłkami z domowymi pupilami. Jednak nie wszyscy wiedzą, że to, co dobre dla człowieka, może okazać się niebezpieczne dla zwierzęcia. Czego nie należy mu podawać i dlaczego?
Jak się okazuje, nie każdy produkt powinien trafić do miski m.in. naszego psa. Przyjrzyjmy się bliżej produktom spożywczym, na które warto zwrócić szczególną uwagę, zanim podamy je pupilowi.

CZEKOLADA I KAKAO- znajdziemy w nich teobrominę. Substancja ta stymuluje pracę serca. Najwięcej teobrominy zawiera czekolada gorzka (około 14 g/kg). Niebezpieczna dla naszego zdrowia jest dawka teobrominy przekraczająca 100 - 150 mg/kg masy ciała.

W przypadku psów nawet małe ilości teobrominy mogą doprowadzić do biegunek, wymiotów, zwiększonego wydalania moczu, nadwrażliwości i napadu drgawek. W konsekwencji może dojść do arytmii i zawału serca oraz krwotoku wewnętrznego.

CEBULA I CZOSNEK- nie są polecane w diecie naszych czworonogów. Wszystko za sprawą toksycznego dla nich tiosiarczanu sodu. Powoduje on rozpad krwinek czerwonych, co skutkuje anemią i niedotlenieniem. Pierwsze symptomy zatrucia po zjedzeniu cebuli lub czosnku, to wymioty, biegunka, osłabienie i obniżony apetyt.

PESTKI I NASIONA WARZYW- większość z nich zawiera toksyczny cyjanek. Po jego spożyciu może dojść do trudności w oddychaniu oraz zapaści.

RYŻ- stanowi jeden z najlepiej przyswajalnych produktów roślinnych spożywanych przez naszych pupili. Trzeba jednak pamiętać, aby dieta naszego zwierzaka była urozmaicona w różnego typu dozwolone produkty. Podawanie zbyt dużej ilości ryżu może wiązać się z rozwojem otyłości, dlatego powinien stanowić jedynie dodatek do jego diety.

KASZA- niebezpieczna dla psów jest szczególnie kasza gruboziarnista. Jest słabo trawiona i obciąża przewód pokarmowy, szczególnie młodych zwierzaków.

ZIEMNIAKI- są słabo trawione przez zwierzaki. Najlepiej zrezygnować z ich podawania lub podawać je dokładnie rozgniecione w małych ilościach.

ROŚLINY STRĄCZKOWE- fasola, groch, soczewica, cieciorka to ciężkostrawne i wzdymające produkty również dla psów. Urozmaicają dietę człowieka, ponieważ są źródłem białka, witamin i składników mineralnych. W przypadku psów, zawarte w roślinach strączkowych białko nie może być wykorzystane. Dlatego najlepiej zrezygnować z podawania im tego typu produktów.

SUROWE JAJA- spożywanie surowych jaj zarówno przez człowieka jak i zwierzę może skutkować zatruciem salmonellą.

OSTRE PRZYPRAWY- urozmaicają smak potraw człowieka, należą do nich m.in. papryka i pieprz. Powinny być jednak unikane przez zwierzęta ponieważ podrażniają ich przewód pokarmowy.

SÓL- reguluje gospodarkę wodną organizmu, jej nadmiar w diecie prowadzi do zaburzenia przemiany materii. Normy spożycia soli obowiązują nie tylko człowieka, ale także zwierzęta. Dzienne zapotrzebowanie psa na sól wynosi około 0,2 g/kg masy ciała.

ALKOHOL- absolutnie nie podawajmy go swoim pupilom. Spożycie alkoholu może prowadzić u nich do zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, osłabienia ruchów, zmiany zachowania, a nawet zatrzymania akcji serca i śmierci.

Co robić jeśli dojdzie do zatrucia, którymś z powyższych produktów?

Jednym z domowych sposób w przypadku zatrucia zwierzaka jest wywołanie wymiotów, przez podanie wody z solą. Metoda ta nie jest jednak skuteczna, gdy od czasu zjedzenia produktu powodującego zatrucie minęło więcej niż 2 godziny. Najlepiej zatem bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Czekolada, kakao, cebula, czosnek, rośliny strączkowe to tylko niektóre z produktów, które zagrażają zdrowiu naszego czworonoga. Pamiętajcie, że większość naszych pupili, to łakomczuchy. Powinniśmy zatem dbać nie tylko o swoją dietę, ale również o dietę naszych zwierząt. Nie wszystko co znajduje się na naszym stole może stanowić dla nich pożywienie. Wobec tego warto eliminować z ich diety produkty niebezpieczne dla zdrowia i samopoczucia.

Autorka tekstu: Patrycja Sankowska, dietetyczka; Diet-Coaching

Patrycja Sankowska udziela porad dietetycznych w naszym Dziale Porad

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o:
Komentarze (51)
Dieta zwierząt domowych - czego nie powinien jeść twój pies?
Zaloguj się
 • archeus_pl

  Oceniono 55 razy 47

  Kości od kurczaka. Potrafią być zabójcze. Raz popełniłem ten błąd i mój pies wylądował z opuchniętym pyszczkiem u weterynarza. Od tamtej pory ani rzu nie dostała już kości od kurczaka.

 • mamagda3

  Oceniono 44 razy 32

  Podobno śmiertelnie niebezpieczne mogą być winogrona, a w tym zestawieniu wcale nie występują.

 • jestemczad

  Oceniono 100 razy 18

  Moja suka ma już 13 lat, je wszystko i nie jest otyła i na palcach jednej ręki mogę policzyć ile razy miała rozwolnienie albo zatwardzenie, nigdy nie była u weterynarza, kości i ości je od szczeniaka, je jabłka i ogórki. W zimie z własnej nieprzymuszonej woli pływa w Odrze; niejednego kleszcza jej wyciągałem a i pchła się znalazła.
  I JEST SZCZĘŚLIWYM PSEM.
  P.S. I do tego jak jest sama w domu jest fotelowcem.

  Tego psu nie wolno, tamtego nie wolno - niedługo psy będą trzymane w domach w klatkach jak świnki morskie.

 • secateur

  Oceniono 19 razy 17

  Pani Patrycjo,

  Miło, że osobiście odpowiada Pani na komentarze pod Pani artykułem.

  Dodam coś o jajku, przed którym Pani przestrzega. Oczywiście szanuję Pani wiedzę zawodową, ale napomknę coś o mojej wiedzy zaczerpniętej od lekarzy weterynarii od zawsze opiekujących się moimi psami (kiedyś Gończy Polski, obecnie Labrador). Otóż mam taki zaprzyjaźniony przez długie lata zespół polskich weterynarzy, dla których mam szacunek czołobitny. Są to nie tylko naukowcy (niejeden z doktoratem), ale i praktycy pracujący w swoich przychodniach, a także uczący w Europie Zachodniej tamtejszych weterynarzy, a wreszcie sami mający swojej psy. Słowem ‒ pasjonaci i mistrzowie swojego fachu. Teraz o tym jajku. Ja zawsze słyszę od wspomnianych weterynarzy, że tylko jajko rozumiane jako całość (czyli białko + żółtko) nie jest polecane dla psów. Ale samo żółtko już jak najbardziej ‒ wręcz jest zalecane. Dla psa o masie ok. 30 kg jest zalecane podawanie jednego żółtka tygodniowo.

  A teraz jeszcze o wspomnianym przez Panią zagrożeniu salmonellą. Wszak dobrze wiadomo, jak w paręnaście sekund zlikwidować zagrożenie tą bakterią, bo przecież wewnątrz jajka ona nie żyje, a tylko na skorupce. Być może więc nie warto demonizować jajka dla psa, tylko dodać, że trzeba je (przed rozbiciem dla oddzielenia białka od żółtka) umyć mydłem pod gorącą wodą, a następnie wsadzić na ok. 10 sekund do wrzątku. Jest to taka pochodna wszelkich zaleceń na przykład prof. Davida Khayata na temat tego, jak ogólnie pozbywać się wszelkich paskudztw z powierzchni tych produktów spożywczych, które z mechanicznego punktu widzenia są w stanie wytrzymać wsadzenie pod gorącą wodę i wyszorowanie namydloną szczoteczką.

  Reszta Pani rad jest OK, są w każdym razie zgodne z literaturą kynologiczną, a podane tu w pigułce być może przydadzą się świeżo upieczonym i mniej doświadczonym właścicielom psów.

 • dersu_uzala

  Oceniono 28 razy 16

  w naturze wszystkie drapieżniki, a takim jest pies jak tylko mogą zjadają jajka. W jajku jest żółtko a to jest bomba odżywcza. Zatem podana tutaj informacja dotycząca jajek to bzdura. A może te wiadomości są dla psiaków jak żywić ludzi swoich pupili?

 • gp221

  Oceniono 45 razy 13

  Wprost nie napisali,ale w domyśle jest że należy psu dawać tylko gotowa karmę.

 • monika.libra36

  Oceniono 17 razy 11

  Szczególnie niebezpieczne są orzechy makademia, których szkodliwe działanie ujawnia się dopiero w ciągu 12 godzin od spożycia!!!

 • mamagda3

  Oceniono 15 razy 11

  Podobno śmiertelnie niebezpieczne są winogrona, a w tym zestawieniu wcale nie występują.

 • mshyde

  Oceniono 6 razy 4

  kasze mozna podawac o ile konkretny pies ja toleruje, ryz i ziemniaki powinny byc dobrze rozgotowane. zółtko jajka jak najbardziej, pies ma znacznie wieksza odpornoac na salmonelle niz my (szczegolnie jesli je rozne rzeczy a nie sterylna pasze z torebki na bazie kukurydzy z reguły). pisze to ludzka dietetyczka wiec trudno sie spodziewac, zeby miala pojecie co czyni... czlowiek wszak nie jada surowych zwaczy wołowych z treścią, kości cielecych, szyj z indyka i rozmaitych ciekawych podrobów ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX