Idziesz do restauracji? Sprawdź, jak zjeść o prawie 200 kcal mniej!

05.09.2012 13:18
Jedzenie w restauracjach bywa kaloryczne. Naukowcy zbadali, jak w prosty sposób ograniczać wielkość porcji

Jedzenie w restauracjach bywa kaloryczne. Naukowcy zbadali, jak w prosty sposób ograniczać wielkość porcji (Shutterstock)

Wystarczy tylko wybrać odpowiednią knajpkę. Duże znaczenie ma natężenie oświetlenia i rodzaj muzyki w tle - pokazują badania. Czego się wystrzegać, by nie pochłonąć mimochodem prawie 1000 kcal za jednym podejściem?
Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

Skłonność klientów do przejadania się można ograniczyć, zmieniając muzykę i oświetlenie w restauracjach fast-food - czytamy na stronie Cornell University. W ten sposób zwiększy się zadowolenie klientów z posiłku i sprawi, że pochłoną mniej kalorii.

"Gdy zmieniliśmy wystrój w restauracji fast-food, wykorzystując tam łagodniejsze oświetlenie i delikatniejszą muzykę - okazało się, że jedzący tam ludzie pochłaniali aż 175 kalorii mniej niż dotychczas. W dodatku bardziej cieszyli się swoim posiłkiem" - relacjonuje główny autor badania, dyrektor laboratorium Food and Brand na Cornell University, Brian Wansink.

Zmiana muzyki i oświetlenia na delikatniejsze = porcje mniejsze o jedną piątą i większa przyjemność jedzenia

Wansink i współpracujący z nim Koert van Ittersum z Georgia Institute of Technology twierdzą jednocześnie, że wprowadzenie łagodniejszego oświetlenia i muzyki w restauracjach fast-food nie wpłynęło na zmianę zamówień. Sprawiło jednak, że ludzie zjadali niemal o jedną piątą mniej niż przed zmianą wystroju. To oznacza, że zamiast 949, pochłaniali tylko 775 kalorii.

Jednocześnie badani oceniali, że mają większą przyjemność z posilania się.

Wyniki Wansinka i Ittersuma przeczą powszechnemu przekonaniu, zgodnie z którym ludzie jedzący w uspokajającym otoczeniu, przy łagodnym świetle i delikatnej muzyce, zamawiają więcej - i więcej jedzenia pochłaniają, niż osoby przebywające w pomieszczeniu o bardziej typowym wystroju.

Sposób na walkę z przejadaniem się i otyłością?

"Wyniki badania pozwalają sądzić, że bardziej relaksujące otoczenie zwiększa zadowolenie i zmniejsza spożycie" - mówi Wansink. "To informacja ważna dla restauracji fast-food, oskarżanych często o to, że przyczyniają się do otyłości obywateli. Wprowadzenie prostych zmian - odejście od jaskrawego oświetlenia i rezygnacja z powierzchni odbijających światło, może niemało zdziałać, jeśli chodzi o walkę z przejadaniem się ludzi - i jednocześnie zwiększyć zadowolenie klientów" - dodaje.

Wyniki badania zostały opublikowane na łamach "Psychological Reports".Zobacz także
Komentarze (5)
Idziesz do restauracji? Sprawdź, jak zjeść o prawie 200 kcal mniej!
Zaloguj się
 • 11111

  Oceniono 10 razy 8

  A niech żrą więcej. Skoro w restauracji mamy przebitkę 300% to ja chcę więcej zarobić.
  Restaurator.

 • amel.ka

  Oceniono 7 razy 7

  restauracjach fast-food? to chyba oksymoron; co za bzdurny tekst, przeciez im więcej są zdolni pochłonąć tym więcej kupią, to chyba na rękę fast-foodom?

 • 3alfa.alfa

  Oceniono 6 razy 6

  Przy takim jedzeniu jak nam serwują w restauracjach to wcale sie nie dziwie że takie wzięcie mają, tak mocno reklamowane tabletki na zaparcia, czy inne problemy z wypróżnianiem.

 • man35

  Oceniono 5 razy 5

  Gazeta promuje oszukańcze praktyki polskiej gastronomii. Podobnie jak i TVN ze swoją pseudogwiazdą Gessler.
  Do restauracji chodzi się po to, żeby zjeść. Je się, aby nabrać sił. Sama nazwa restauracji pochodzi z łacińskiego "restauratio", czyli odnowienie. Sił witalnych, oczywiście.
  Tymczasem normalny, zwyczajnie zbudowany facet, bez grama nadwagi, dostaje takie porcje (za coraz większą kasę), że nie wie, co naprawdę z tym zrobić: połknąć jednym kęsem czy też dziobać widelcem.
  Może tak zamiast odchudzania promować zdrowy i aktywny fizycznie tryb życia?

 • antikrk

  Oceniono 5 razy 5

  A moze by tak zaczac od zmiany potraw a pozniej skoncentrowac sie na muzyce i oswietleniu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX